Ben Weaver - Kadeti ze South Pointu

(2001)

Žánr : sci-fi

Na elitní vojenskou akademii South Point nastupuje mladý Scott St. Andrew, který ale rozhodně neodpovídá profilu úspěšného studenta. Vyloučení z prváku v jeho případě nebude pro nikoho překvapením a jen za cenu velkého úsilí se mu daří utíkat hrobníkovi z lopaty. Nutno dodat, že hlavní hrdina nepůsobí nikterak přesvědčivě, a proto si hned na začátku budete klást otázku, proč máte pozorovat okolní dění zrovna jeho očima?

Autor vás ale nenechá dlouho tápat ve tmě pochybností. Všichni studenti jsou „vylepšováni“ působením nalezené (to samé se nedá říct o původních majitelích)mimozemské technologie, a právě tady přichází ke slovu genetická výhoda, jež Scottovi dovoluje lepší využití nových schopností, což značně vylepšuje jeho postavení outsidera.

Začátek knihy se nese v duchu tvrdého výcviku a nekompromisních instruktorů ždímajících ze svěřenců poslední zbytky sil. Čteme o nejistotách, vztazích, úvahách o životě, válce a budoucnosti, které neodmyslitelně patří k věku mladých a vnitřně ještě nevyhraněných studentů. Pak nastupuje obrat.

Zmatek a odporný zápach zrady, tak typické pro bratrovražedný boj, pocítí i studenti prvního ročníku. V daleké budoucnosti dokázali pozemšťané úspěšně kolonizovat dalších 17 planet. Po určité době ale kolonie vyhlašují jednostrannou nezávislost na Zemi, což vede k občanské válce, jež zasahuje většinu objeveného vesmíru. A tak je čtenář spolu s lidmi, které poznal na začátku, vržen do hrůz skutečného válečného konfliktu. Sleduje, jak známé postavy jedna za druhou umírají, jak se rozpadají přátelství a vztahy, neboť každý si musí vybrat svoji stranu barikády.

Závěr je už zcela v režii akce. Útoky, výsadky, ústupy, rozkazy, útoky, obrana, obchvaty, útoky… Je sympatické, že většina přepadových akcí se řeší ve stylu muž proti muži bez plýtvání municí. Rovněž je nutné ocenit několik inovativních postupů, pokud jde o technologie popisovaného vesmíru (o tato zajímavá překvapení vás nechci v těchto řádcích obírat). Mně osobně se líbilo i to, že se nebojuje proti emzákům, ale jde o konflikt lidí proti lidem. Za zmínku stojí i místy drsný humor hodící se k vojenské akci.

Uvažování hrdinů, kteří mnohdy otupí tváři v tvář viděnému a prožitému, se mění. Mění se i čtenářovo hodnocení jejich činů. Ne, holobrádci zázračně nedospějí, ale realita je přece jenom změní. A tady se dostáváme k tomu, že ačkoliv jde o klasický model - výcvik, pak boj (např. z filmů - Četa, 9 rota nebo z knih - Hvězdná pěchota od R. A. Heinleina, Warhammer 40.000: Hvězdný vlk od Williama Kinga), nabízí Ben Weaver slušnou dávku úvah na různá témata, které nejsou podávány kostrbatě, čehož bychom se právem obávali u takového druhu literatury.

Lehce zamrzí otevřený konec, ale vzhledem k tomu, že jde o trilogii, je to pochopitelné. Jen mám obavy, aby pokračování nepohřbilo vcelku slušně načatý příběh.

Ben Weaver
Kadeti ze South Pointu
Překlad: Jiří Engliš
Klub Julese Vernea, 2003
310 stran


Článek napsal Alex Farnijev || Říjen 2009


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 28.10.2009, autor : Alex Farnijev

Článek ohodnocen 4 čtenáři : 



Článek má 1448 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu