Allen Steele - Labyrint noci

(1992)

Žánr : sci-fi

Hádanka, která čeká na vyřešení již od roku 1976, kdy sondy Viking kroužily okolo povrchu planety Mars je již rozluštěna. Domnělá tvář a město opravdu existují, nicméně jejich pravé tajemství, které čeká na povrchu Marsu už několik tisíc let, není tak snadno dosažitelné, jak by se zpočátku mohlo zdát.

Planeta Mars byla odvěkou múzou kdejakého spisovatele, malíře či badatele. Poskytovala spoustu podnětů k zamyšlení a její vzdálenost od Země pobízela k nerušenému pozorování. Přesto, že většina větších objevů byla zaznamenána až ve druhé polovině 20. století, tak lidská posedlost touto planetou sahá daleko do minulosti. Planeta boha války má silnou auru a v knize Labyrint noci, přitáhla pozornost i někoho jiného.

Breberky, jak jim lidé začali říkat, měly očividně důvod ke stavbě něčeho tak kolosálního, čímž tvář a město bezpochyby jsou. Rozměry staveb jsou gigantické a lidem zatím uchází jejich pravý význam. Jedno je však jisté, tvář je sem měla přilákat. Zbytek už musí rozluštit sami. A vám, čtenářům, nezbude nic jiného nežli luštit s nimi.

Jedním slovem; výtečné! Od začátku, až do samého konce knihy jsem se výborně bavil. Dílo je napsáno stylem, který dává jasně najevo, že autor ví co dělá. Všemu, co se v knize nachází lze snadno uvěřit a menší chybky snadno přejdete. Například autorův omyl v podobě Československa (kniha byla napsána v roce 1992) přejdete s úsměvem. Nicméně důvod zmínění naší země je již trochu ošemetný.

Veškeré dění rychle odsýpá a přesto, že druhá část knihy (ze tří) je spíše doplňující a dodává dílu takzvanou „omáčku“ okolo, tak je velmi chytlavé. Státní politika, intriky a lidská ziskuchtivost zasahuje do veškerého dění. Nedává prostor pro čisté bádání a pochopení pravého úmyslu Breberek přichází až na samotném konci.

Otázky typu, co jsou zač, odkud se zde vzali, jaké jsou jejich úmysly a hlavně proč zde zanechali Labyrint, vás nenechají vydechnout až do samotného závěru a i ten vám ponechá něco k popřemýšlení.

Jedna věc mi však neunikla a to podobnost s filmem Mise na Mars (pokud se nemýlím nicméně po opětovném shlédnutí opravím). Pokud nic jiného, tak se touto knihou inspiroval. Hlavní myšlenka a dění je jiné, ale podobnost se upřít nedá.

Buď jak buď tato kniha je jistou volbou pro ty, kteří mají rádi sci-fi. Její opominutí by bylo velkou chybou a mě nezbývá říct nic jiného nežli; vzhůru na Mars!


Článek napsal Jumbik || Duben 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 22.04.2005, autor : Jumbik

Článek ohodnocen 159 čtenáři : 



Článek má 1410 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu