Frederick Forsyth - Pastýř

(1975)

Žánr : thriller

Jednoho dne jsem uviděl na stole ležet úzkou brožurovanou knihu s fádním obalem a tak jsem ji vzal do rukou, potěžkal a rozhodl jsem se, že si udělám hodinku čas a pročtu si ji. Příběh se odehrává na Štědrý večer roku 1957. Čtenář této knížečky se ocitá v kůži vojenského pilota RAF, který se se svým malým stíhacím letounem Vampire vrací z Německa na svou základnu v Lakenheathu. V tuto chvíli čeká na runway na pokyn leteckého dispečera, aby mohl nos své stíhačky zvednout ku hvězdám. Má naplánovaný ani ne šedesáti minutoví klidný let přímo přes holandské pobřeží na jih přes Bevelandy k Severnímu moři. V mysli si probírá dráhu letu, letěl tudy již několikrát a tudíž očekává klidný a rychlý let, na jehož konci je setkání s jeho rodinou.

Již dle upoutávky na obalu knihy je jasné, že tento jeho let bude trošku jiný, po technických problémech, kdy ztratí orientaci mu zachrání život druhé letadlo, kterým je bombardér z 2. světové války. Tato upoutávka mne zaujala a už jsem začal přemýšlet o tom, co znamená to setkání s muzejním exponátem na obloze. Že by přesun v čase, či nějaká tajemná zóna, kde se prolínají dvě časové linie? Chtěl jsem znát odpověď a knihu jsem si pročetl.

Stránky plné vět a odstavců ilustrují pěkné, zajímavé černobílé obrázky, jenž trefně vystihují, co se právě odehrává. Pro mne je to taková zvláštnost, neboť většinou čtu knihy, kde ilustrace tak nějak chybí. Je také zajímavé, že jsem se z knihy nedozvěděl jméno pilota, který nás provází touto knížkou. Ale to snad ani nevadí, pojďme tedy dál. Náš pilot, a my s ním, letíme nad severním mořem a až po dlouhé chvíli si všímáme, že je něco v nepořádku. Ve sluchátkách je nějak až moc ticho, žádné praskání, hučení a další vjemy, které jsou důsledkem toho, že vysílačka funguje. Ticho, nic než ticho a my sami uprostřed oblohy bez spojení s vnějším světem. Zdá se, že přestalo fungovat vše, co je napájeno na elektrický obvod. Takto „oslepen“ se pilot snaží doletět k anglickému pobřeží a nepravidelným směrem letu na sebe upoutat radarovou kontrolu. Ta by měla správně zareagovat tak, že vyšle druhé letadlo, které by se mělo vizuálně spojit s naším ztraceným pilotem a navigovat ho k bezpečnému přistání. Toto druhé letadlo se nazývá Pastýř, jenž bezpečně doprovází své nalezence do útulných letištních ubikací.

Pastýř se ukázal a bylo to právě De Havilland Mosquito, bojový bombardér z druhé světové války. Našemu pilotovi to nebylo až tak divné, neboť tyto letadla ještě používaly někteří meteorologové, a hlavně neměl moc času na přemýšlení, palivo se rychle spotřebovávalo a každou chvíli mělo dojít. Teď se musel soustředit na bezpečné přistání. Řeknu Vám, že tímto příběh zdaleka nekončí a pokračuje zajímavě až ku svému konci, kdy se čtenář konečně dozví, co se mu vlastně přihodilo.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Prosinec 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 16.12.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 626 čtenáři : 



Článek má 1402 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

08.08. 2006  10:26

Dobrý den, knihu Pastýř zuřivě sháním, ale nelze nikde mimo knihoven sehnat, nevíte někdo? Předem děkuji.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu