George Orwell - 1984
(1949)
Žánr : utopický román
Vážení čtenáři, tentokrát se vám pokusím představit stěžejní knihu Orwellovi literární tvorby. Světoznámou antiutopii 1984 napsal člověk snad nejpovolanější. Po svém působení v Barmě se začal živit jako novinář a esejista. V počátcích své spisovatelské kariéry se také potloukal v nejchudších vrstvách Paříže a Londýna, žil jako tulák mezi spodinou a chudobou. V té době Evropou probíhalo intenzivní politické i sociální vření a tak se postupně tvaroval Orwellův pohled na svět. Stává se z něj vášnivý socialista, odpůrce fašismu a zastánce rovnosti. Není divu, že se zapojuje jako dobrovolník do španělské občanské války, kde bojuje v legiích španělského socialistického hnutí, ze kterých nakonec odchází zklamán španělskou socialistickou doktrínou. Odmítá kapitalismus své doby, ale také i sovětskou ideologii. Napsal nemálo sociálně-společenských románů a esejů, celosvětově ho však proslavilo až to, co si po mnoho let připravoval a naštěstí před svou smrtí stihl i dokončit, Farmu zvířat a 1984.
Ke konci první poloviny dvacátého století bylo již jasné, kam se bude Evropa nadále ubírat. Sám Orwell měl ve třicátých letech zlou předtuchu z rozmáhajícího se nacistického Německa, kterou ostatně prezentoval i v románu Nadechnout se. Poté začal svou pozornost upínat jiným směrem, komunistická Čína a Rusko pochodovali pod praporem svobody a vítězství, bitvu za bitvou upevňovali svou moc nad svobodným lidem. V Orwellových myšlenkách se začal pomalu formovat obraz temného a nepřirozeného světa, který nakonec vyústil v notně výstražné a realisticky zdokumentované varování – 1984. Téměř dvouset stránková kniha líčí osudy řadového občana Oceánie, zaměstnance ministerstva Pravdy. Dříve než čtenáře seznámím s panem Winstonem Smithem, rád bych osvětlil podstatu světa roku 1984. Současné mocenské rozdělení světa má za následek zničující jaderná válka, která se vedla v padesátých letech. Výsledkem bylo, že se vládnoucí skupiny všech zemí přesvědčily, že několik dalších atomových útoků by znamenalo konec organizované společnosti a tedy i konec jejich moci. Potom už žádné bomby svrženy nebyly. Svět se rozdělil na tři vládnoucí mocnosti : Oceánie (obě Ameriky, atlantské ostrovy včetně Britských, Australasie a jižní část Afriky), Eurasie (severní část evropského a asijského území, od Portugalska po Behringovu úžinu) a Eastasie (Čína a země na jih od ní). Tyto tři superstráty jsou v té či oné kombinaci neustále ve válce a tak to trvá už pětadvacet let. Válka se stala běžností a také nástrojem propagandy. Mocenským a administrativním centrem Oceánie je Londýn.
Jak už bylo řečeno, Winston Smith žije v Londýně, pracuje na ministerstvu pravdy a je plnohodnotným členem středního proudu. Z Winstonova vyprávění se dozvídáme o katastrofálním stavu ekonomiky, o hrozné životní situaci lidí, o vše prostupujícím udavačství, o ničení lidského myšlení. A také o přepisování historie, procesu, který zajišťuje odvěkou vševědoucnost Strany. Pokud byla řečena nepravda, nebyl problém dotyčný záznam přepsat. Heslo Strany zní: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost: kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Winston je jediný, kdo neztratil rozum - jediný, kdo se (bláhově) domnívá, že fakta se nedají změnit, že slunce je slunce, a dva a dva čtyři. A tak Winston den ode dne žije takovým životem, jaký mu náleží. Ráno vstává, povinně se účastní rozcvičky, kterou rozcvičuje nepříliš přívětivá paní v televizi a pak utíká do práce, ve které tráví 12 hodin denně. Přece jen něco ho odlišuje od ostatních. Uvnitř v mysli tuší, že něco tady není v pořádku, chápe na jakých principech funguje společnost, uvědomuje si každodenní překrucování minulosti, ale nic proti tomu nemůže, a ani nechce dělat. Prozatím …
Kniha 1984 na mne zapůsobila. Zapůsobila na mne hlavně také proto, neboť dokud jsem ji neotevřel, netušil jsem co tam na mne uvnitř čeká. Teprve až stránku po stránce jsem začal vnikat do toho prapodivného a smutného světa. V knize byly pasáže, u nichž jsem se bavil, u jiných jsem Winstonovi záviděl jeho znovuobjevený pocit lásky. Kniha mi ale také ukázala svou děsivou tvář a já jsem pochopil, že hlavním motivem nebude láska, ani tichý vzdor. Když jsem začal psát tento článek, nebylo mým záměrem tuto knihu dopodrobna rozebírat, zmiňovat se o každé důležité a zajímavé maličkosti (doublething, angsoc, ideopolicie a další.) a polemizovat nad smyslem a odkazem samotné knihy. Za těch více jak padesát let toho bylo řečeno již hodně a ještě více napsáno. Tímto chci hlavně knihu přiblížit těm,co ji ještě neznají, ať už jejich literární žánr je jakkoliv různorodý. Myslím si, že knihu ocení až po přečtení všech stránek, všech slov, byť jsou místy těžkopádná. Na každého bude působit jinak. Jinak kniha působila na čtenáře, kteří ji četli v letech komunistického režimu a myslím si že se dokázali ztotožnit se světem 1984, rozdílně kniha působí na současné čtenáře, ale své kouzlo, své vizionářství a pravdu stále neztrácí. Každopádně jsem rád, že jsem ji přečetl, určitě bych ji chtěl doporučit každému.
Jen doplním, že český překlad originálu který jsem držel v ruce, vydalo v roce 1991 Naše vojsko. Samotný překlad má kolem dvou set stran, po příběhu následuje téměř stostránkový dodatek, jenž nadále rozebírá všechny aspekty knihy. Dodatek byl napsán Milanem Šimečkou roku 1983 a určitě stojí za pozornost.
"......Kdyby bohatství, ve smyslu osobního vlastnictví a přepychu, bylo rovnoměrně rozděleno, pak by se velká masa lidí, normálně otupených bídou, stala gramotnou a naučila by se myslet vlastní hlavou; a jakmile by lidé jednou dospěli až sem, uvědomili by si, dříve nebo později, že privilegovaná menšina neplní žádnou funkci, a svrhli by ji. Domyšleno do důsledků, hierarchická společnost může existovat jedině na základě bídy a nevědomosti........"
Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Květen 2004
Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 12.05.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)
Článek ohodnocen 156 čtenáři :
diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu
Napsat příspěvek ...
Bohužel mnoho z vás nepochopilo, že to není o komunistech (i když možná vám to ve škole tak museli vysvětlit). Je to právě o tom, co teprve přichází (http://echo24.cz/a/wkj4V/samsung-priznal-problem-jeho-televize-odposlouchavaji-divaky).
On nás varoval před tím, v čem žijeme nyní a co se kolem nás začíná dít (http://tn.nova.cz/clanek/budoucnost-prichazi-firma-nechala-ocipovat-svoje-zamestnance.html) až teď, po sametové revoluci a nástupu kapitalismu.
Bohužel nám nedal návod, jak se bránit :o( Aspoň já jsem ho v knize neobjevila. Tak co s tím??
Jsi fakt trotl. Hned první věta a chyba. Dál jsem radši nečetl.
Nemáte někdo rozbor knihy ?
No, kniha je to opravdu skvělá, ale ráda bych připomněla čtenářům, že je tam dost viditelné rovnostářství. A tohle je špatně. Jde o klasický omyl, že se svoboda ztotožńuje se sociální rovností. Nikdy tomu tak nebylo, není a nemůže být, protože každý máme ty schopnosti trošku jinak. Což není nic špatného. Je to jen upozornění, aby si tohle lidi uměli připustit. Prostě nemůžou si být rovni třeba - vědec s někým, kdo je schopen vykonávat pouze zadání svého zaměstnavatele. Čili nezaměňovat rovnost s rovnostářstvím..
Nepříjde mi to až tak fascinující, vždyť tato kniha je napsaná (vydaná) v roce 1949. To už je podruhé světové a po Hitlerovi, ten přece používal podobnou propagandu omezoval osobní sovbody a vraždil v obrosvkých kvantech lidi a všechny co se mu přestali hodit. Ano uznávám, že jsem knihu přečetla jedním dechem a vzala mě u srdce, ale to co píše už přece bylo...
Kniha je to skvělá a nemohla sem se odtrhnout. Jde vidět, že člověk pro svou hlavu obětuje jinou...svět je zde přesně takový jakým se může stát.....
jull: http://www.youtube.com/watch?v=VBXcYY4_-0I
jull: ty si z nas tu delas srandu ne? :-D ty jsi happy ze zijes v 21. stoleti? ty si primo dukazem ze zde existuje totalita a degenerovane mozky, kterou nastinuje Orwell :-D proste tu totalitu nevidis....nevidis ze pises slovem degenerujici tvuj mozek (michanice typu respekt, happy apod - uz to se priblizuje mluve v romanu..jeste tam pridej LOL a je to..toto ti jde..ale rict ze umis dobre cestinu nebo plynule anglicky-to by uz byl problem vid?), taky mas urcite facebook kde dobrovolne sdelujes svetu co delas (orwellovske obrazovky ktere musel mit kazdy doma), taky chodis nebo asi vzhledem k tvymu veku (a puste dusi) 8 - 12 hodin do prace aby jsi zivila elitu a nemela cas premyslet, jsi strasena z terorismu a urcite stojis jako prvni ve fronte na vsemozne ockovani (propaganda to nazyva prevence chorob) .... si zalet nekdy aspon do Londyna a zjistis ze te sleduji kamery na kazdem kroku. ale to je na tebe asi moc co? :-D ty si zijes v demokracii, chodis na diskoteky a ocumujes kluky....tak se mej, uzivej zivota...jednoho dne az budes treba stara zjistis, ze to bylo asi vse co jsi v zivote dokazala....drit na elitu....kdyz zijes v takove demokracii, tak proc musis platit najem a dane? vis proc? protoze by se mohlo stat, ze by si lide koupili pozemek + zahradku a tento kolos by mohli obejit....ale kdyz musis platit dane, mit obcanku a byt radne registrovan tak se NIKDY neobejdes bez nadvlady penez....zkus to udelat a budes svedkem rychle vaporizace...
Skvělá kniha, skvělý autor. Prozíravé a nadčasové. Vřele doporučuji.
docelta jsem kizku pred par minutama, 1.cast mi nebavila=soustavne omílení dokola, jak "neexistuje minulost"a jak je to smutne. Ve 2. uz se apson risovala naka srdcervouci zapletka... ale 3.č... přešetla jsem ji na jeden dech. během díla sem nekolik krat změnila názor o ty době, o hrdinech... tzn. kdybych zila v ty době asi bych uvěřila všemu co mi říkaj páč bch se z toho zbláznila = respekt orwelovi za toto umění...jinnak sem to cetla povinne a radši bych to nečetla,kvuli t hruze co se dela...jsem happ ze ziji v 21.stoleti
Mimochodem, tuhle knihu i dalších asi 10 Orwellových stěžejních děl jsem našel na http://ld.johanesville.net/orwell
1984 řadím mezi svých top-ten, škoda jen, že ji nečte víc lidí, možná by se pak u nás komouši vůbec nedostali do parlamentu.
Mně to připadá fascinující, jak dokázal téměř stoprocentně vylíčit budoucnost, která se pak do jisté míry opravdu stala. Knížka je velmi dobrá a Orwell byl vynikající spisovatel. Podobné antiutopické Orwellovo dílo je Farma zvířat, kterou mohu jenom doporučit.
podle mě to je uplně na hovno...věčí píčovinu jsem nečet..to už Romcajs a tupouni byli lepší
mas pravdu, velice pro nas usmevny roman, jen vzpominat na ty nase komouse :-). Knihu jsem cetl az na zaklade tohoto clanku a ted pisi do diskuze. Kniha - velice good!
Obdoba Capkova dramatu Bila nemoc v podani anglickeho puvodem jihoahrickeho spisovatele.Velmi dobra predstava naproste vlady nad clovekem a jeho zkrocením.Brutální metody pro usmerneni lidske mysli v podani nam zname ideologie.