Ladislav Fuks - Myši Natálie Mooshabrové

(1977)

Žánr : společenský román

Před necelými deseti lety zemřel Ladislav Fuks. Ačkoliv byl autorem mnoha významných románů jako je Spalovač mrtvol a Pan Theodor Mundstock, zemřel v naprostém osamění. Trvalo dva dny, než jeho smrt vůbec někdo zaregistroval.
Ladislav Fuks byl velice plodným spisovatelem, historikem, psychologem a především mistrem krátkých forem. Jeho díla nás obohacovala - vynechme nyní nářky těch, jež byli nuceni si je přečíst povinně, a vzpomeňme například na Rudolfa Hrušínského seniora - jeho excelentní výkon ve Spalovači mrtvol by byl sotva možný bez neméně excelentní předlohy. Kniha, jež se chystám hodnotit ale není Spalovač mrtvol. Jmenuje se Myši Natálie Mooshabrové.
Jak už název napovídá, hrdinkou knihy je Natálie Mooshabrová. Tato prostá žena se opravdu nemůže chlubit šťastným životem - chudá vdova žijící kdesi na periferii, syn kriminálník, dcera prostitutka. Paní Mooshabrové nebyly nikdy dopřány ani ty nejmenší sny - dcera ji vyhodila ze svatební hostiny, syn jí ukradl všechny peníze, jaké kdy našetřila. V knize stále nostalgicky opakuje, jak v mládí na svatbě ochutnala šunku a salát a limonádu. Jedinou činností, která jí přináší radost, je takzvaná Péče, organizace zabývající se dětmi a jejich rodinami, jakýsi mobilní diagnostický úřad. Paní Mooshabrová bere svůj úkol v péči vážně a její okolí ji respektuje, její rada je vždy přijata.
Žije ovšem v podivném světě, jakémsi dvojčeti toho našeho, děj je umístěn přibližně do dvacátých let, ačkoliv některé reálie této době naprosto neodpovídají - například lety na Měsíc a některé technologie. Svět paní Mooshabrové je groteskní, místy krutý a hlavně - tajemný. Podivně jako had se příběhem line postava zmizelé kněžny, zajímavě upozorňuje na nejasnou minulost samotné vdovy a uvádí čtenáře v tajemné vytržení. Děj je rámován prvky horroru a fantaskna, částečně připomíná koncepci magického realismu. Myši Natálie Mooshabrové ohromí i zakončením, jaké by rozhodně nikdo nečekal, jen ony myši zůstaly poněkud nevysvětleny, to ale čtenáři rozhodně neubere nic z tak kvalitního zážitku, jaký tato kniha nabízí. Vřele doporučuji vám všem, kdo se nemůžete rozhodnout, zda sáhnout po společenském románu, sci-fi, nebo horroru - v této knize totiž najdete všechno, možná i trochu bizardní životní filozofii, tedy, že ke štěstí vám stačí úcta, trochu radosti, a pochopitelně šunka, saláty a limonáda...


Článek napsala Dooren || Duben 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 05.04.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 58 čtenáři : 



Článek má 1426 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

24.04. 2013  09:22

Až nyní jsem našla tento starší dobrý článek o "Myších". Po ještě delších létech na ně vzpomínám. Na zač. 70.let jsem je četla poprvé, brzy po sobě ještě asi 3 x. Bylo mi 20 - a kolem realita "Myši" byla součástí tehdejška. Taky jsem tenkrát postrádala "zmizelou kněžnu" a zároveň tušila, kde by mohla být. Dnes mám pocit, že "kněžna" znova zmizela nebo ji "zmizeli".. Příběh mi připadá realističtěší, než je zdrávo. - V sobě mám Myši přiřazené ke Kafkovu Zámku, ale dokonce i k Haškovu Švejkovi. Pokud je v "Myších" humor - je moudrý, avšak hořký nebo štiplavý. Ale za ten pocit může asi i zkušenost mého životaběhu. Přeju všem zkušenosti života vlídné a laskavé, jako se už 22 let převážně děje mně.

30.08. 2006  11:27

Po dlouhy dobe knizka ktera me dokazala dokonale vtahnout do deje (mysi N.M)...urcite si musim precist i dlasi Fuksova díla....

11.12. 2005  18:36

Myši jsou nádherné, nejvíc mě na Fuksových knížkách dostává to, že konec tušíte jen v náznacích, ale žádnou jistotu nemáte. A nakonec, když vám Fuks naservíruje pravdu, tak si říkáte: To je přece jasný, takhle to všechno sedí! A to není jen v Myších, ale taky třeba v Případu kriminálního rady. Ale kterou knížku můžu všem doporučit, tak Oslovení z tmy. Podle mě nejlepší, co jsem kdy četl.

23.10. 2005  09:23

Knižka Myši Natálie mooshabrové je,stejne ako všetky Fuksovky SUPER,je v nej to tajemno a propletený ludský osud.Tak ako v spalovači mrtvol,to je knižka,ktorú čítavam za jeden večer.Film som videl od 1993 roku asi stokrát.Fuks je proste jednička!!!

01.09. 2004  13:02

Souhlasím s autorkou článku, rovněž mě se tato kniha, stejně jako i další Fuksovi knihy, velmi líbila.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu