Bob Shaw - Dřevěné kosmické lodě
(1988)
Žánr : sci-fi
Tuto knihu jsem přečetl někdy v roce 1998. Nedávno jsem při úklidu ve svém počítači našel poznámky, které jsem si k této knížce udělal. Jelikož byl na Čtenáři zveřejněn článek , který sémanticky patří do autorovy trilogie (díky Dooren), rozhodl jsem se mé poznámky trošku přepracovat a nabídnout je jako další článek k přečtení.
Severoamerický autor Bob Shaw narozen v roce 1933 má na svém kontě tři desítky knih počínaje originálním Světlem jiných dní. Jeho nejznámější prozaickým dílem je románová trilogie Land and Overland: Primitivní astronauti, Dřevěné kosmické lodě a Světy uprchlíků.
Při čtení této vesměs dobré knihy jsem nabyl dojmu, že je to směska fantasy a sf románu. Příběh byl velice poutavý (i když z něho čpěla jakási staroba) a očekával jsem i jeho slušné zakončení. Bylo, nebylo. Na planetě Overland žijí lidé, kteří se věnují tomu, čemu nejvíce rozumí. Občané této planety neznají auta, letadla, televize. Tuto dobu bych přirovnal k éře lidstva, ve které byly královské rodiny, udatní rytíři, koňské povozy a jediné zbraně byly ty sečné. Lidé se na tuto planetu Overland dostali ze své domovské planety Land. Sice přesně nepopisují způsob útoků a odkud se vzaly ty jedovaté bytosti, ale museli odejít na novou planetu. Trochu nyní přiblížím, o co vlastně tehdy šlo. Někde ve vesmíru jsou dvě planety tak blízko u sebe (dvojplaneta), že se navzájem dotýkají svými atmosférami. Lidé znali horkovzdušné létající balóny, a jelikož bylo životně nutné odejít ze své domovské planety, použili horkovzdušné balóny a proletěli atmosférou na druhou planetu. Byla to velice dlouhá cesta a ne všichni byli evakuováni. Poté na Overlandu vzniklo nové království. Celá planeta je jeden stát a lidé mohou chodit kamkoliv a mít hodně půdy. Na planetě žilo asi padesát tisíc lidí. Příběh pojednává o padesátiletém lordovy, který má zálibu v létající stroje. Jmenuje se Toller. Spisovatel nás s tímto vším na začátku seznamuje a my máme dojem, že tak je všechno v pořádku, na planetě je blahobyt a spokojenost.
Najednou se z oblohy snese stratoloď s pasažéry a ti vyhrožují, že zaútočí s Landu a převezmou si celou planetu. Jsou to lidé odolní, imunní vůči prettrám (to je ten létající jed), a kteří při velkém stěhováním na Landu zůstali (dnes již o několik pokolení starší). Strašná správa! Nový lidé jsou vlastně přenašeči té nákazy, žijí v kontaminovaném světě. A právě lord Toller navrhne králi v hlavním městě Prad, aby v beztížné zóně mezi planetami zřídil létající pevnosti. Celí další příběh je o tom, jak ve vesmíru stavějí a opevňují nová vojenská území. Nakonec tedy Lanďané zaútočí. Tato pasáž o tom, jak byly postaveny ve stratosféře létající pevnosti, průběh samotného boje a konečné vítězství je na knize asi to nejlepší. Po dlouhém boji Overlanďané vyhrají a lord Toller zjišťuje, že jeho hlavní životní úloha je u konce. Začíná se nudit. Naneštěstí ho zkontaktuje mladík, který přišel o manželku a spolu se rozhodnou udělat menší expedici - vydávají se na planetu, která je velice vzdálená od Overlandu. Jelikož se během války vzduchoplavectví po technologické stránce hodně zlepšilo, mohou si dovolit takovou odvážnou cestu. Cílem putování je planeta Farland. I zde žijí lidé, ale pod nadvládou inteligentů. A tak v knize pokračuje další neuvěřitelné dobrodružství.
Když jsem tuto knihu dočetl, byl jsem překvapen, jak byla skvělá. Ten absurdní příběh, jak lidé, kteří jezdí na koni a používají jako zbraně meče, najednou začnou cestovat létajícími stroji mezi dvěma planetami, pak prožijí, pro nás až neuvěřitelný boj a nakonec všeho se rozhodnou pro expedici k daleké planetě. Tehdy jsem si řekl, že spisovatele Boba Shawa musím více prozkoumat a vzít si do rukou i zbylé knížky z jeho trilogie. Ale už jsem se k tomu nedostal.
Na tomto místě bych se chtěl zmínit o jednom nenápadném díle. Ledová společnost – spisovatel G.J. Arnaud O čem je "Ledová společnost"? Následkem vesmírné katastrofy pokryje Zemi obrovská ledová kra a zbytek přeživšího lidstva se před smrtícím chladem ukrývá v klimatizovaných vagónech. Železnice je jediným dopravním prostředkem, povoleným celosvětovou úmluvou, a prostřednictvím Železničních Společností také bohatí a mocní v Době ledové vládnou. Pod kopulemi měst na kolejích se odvíjí boj o přežití, ale také o nadvládu. Ve hře jsou jako vždy a všude na světě, mocenské ambice Bezpečnosti, Neokatolíků, finančních bossů. Mimo svět na kolejích, se volný a svobodný, pohybuje národ Zrzavých lidí, záhadných primitivů, jimž padesátistupňový mráz v nejmenším nevadí. Právě Dřevěné kosmické lodě mi připomněly Ledovou společnost, kterou jsem četl jedním dechem během studiích na střední škole. A byl bych strašně rád, kdybych si našel tolik času, abych si od prvního dílu přečetl teď už všechny díly Ledové společnosti. Smůla je také v tom, že v knihovnách mají tak 10 dílů z 60.
Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2004
Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 18.03.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)
Článek ohodnocen 57 čtenáři :
diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu
Napsat příspěvek ...
Jo, je to škoda, ono ty dva první díly co jsem četl, pro mne zajímavé téma pojetí sf, dobrodružné a nevšední. Jinak u nás knihy od Boba Shaw se téměř vůbec neprodávají - tedy aspoň na netu.
Druhý díl se moc neprodával, zvláště poté co ho tuším v Ikarii docela strhali. A potom AF 167 už neexistuje, takže není divu. Už jen to, že oba díly mají úplně jiný formát a vazbu je špatný. Jen ty obálky jsou orig. od toho samýho malíře. Snad to zase někdy někdo vydá, tentokrát kompletní. Je to škoda, Shaw napsal i jiný, snad stejně dobrý věci - The Wrath of Stars nebo Orbitsville!
Teď jsem se díval, dokonce jakýkoliv díl z trilogie o astronautech je horko těžko k sehnání v obchodech. První díl vůbec ne a druhý snad někde. O třetím díle není nikde nic. To je tedy dobrý... No a knihovny? Škoda mluvit. Je ostuda, že třetí díl není ještě přeložen.
Smůla ovšem je, že knihovny jsou v tomhle nevině, třetí díl v češtině totiž ještě nevyšel! Přitom má být o něco lepší než druhý, Tollerův vnuk v něm vede výpravu zpět na Land!
by mne zajímalo, jak je tlusté Svědectví? Knihu jsem nečetl, viděl film - nic moc. Ale kniha bude mít určitě víc jak tisíc stran... Co ty nato? Nechceš náhodou někdy napsat nějaký článek o knize od Kinga, abych se třebas poučil, jak psát "Kingovky"? :-)
Já bych kupovala, až bych brečela, ale no money. Jinak samozřejmě kupuju, ale penize si schovávám zásadně pro tlustý knihy, jako je Nádraží Perdido nebo Svědectví.
jojo, jak říkáš, a co takhle ten poslední díl koupit v obchodě? Kupuješ si nějaké knihy, nebo jen knihovna? Já pokud mne něco obzvlášť zajímá a má pro mne jistou hodnotu, kupuji, využívám internet obchody.
Silvere, to byla teda promptní reakce...jinak tebou popisovaný fenomén knihoven a jejich bezhlavého nákupu sf a fantasy sérií dobře znám, až moc dobře, třeba 3.díl Astronautů jsem kvůli tomu ještě nečetla