Stefan Zweig - Šachová novela
(1941)
Žánr : světová klasika
Mistrovským skvostem či perlou literatury dvacátého století bychom mohli směle nazvat Šachovou novelu od věhlasného rakouského spisovatele Stefana Zweiga (1881-1942). Tento vynikající literát židovského původu bývá spojován s humanistickými ideály a s protiválečnými a antifašistickými postoji. Jeho knihy jsou trvalým mementem před jakoukoliv podobou násilí a degradací lidství. V některých Zweigových dílech včetně nyní recenzovaného titulu můžeme také vycítit vliv Freudovy psychoanalýzy.
Děj Šachové novely se odehrává na velké zámořské lodi plující z New Yorku do Buenos Aires. Jedním z prominentních cestujících není nikdo jiný než mistr světa v šachu, Jugoslávec Mirko Čentović. Neuplyne dlouhá doba a objeví se několik šachových nadšenců, kteří vyzvou geniálního hráče na souboj. Čentović souhlasí. Hraje se na jedné šachovnici, mistr světa proti několika průměrným hráčům. První partii Jugoslávec s převahou vyhraje. Zdrcení poražení se rozhodnou pro odvetu. Zpočátku to vypadá, že s nimi Čentović opět zamete, pak se však stane něco nečekaného. Ke skupince zoufalých amatérů společně hledajících správný tah se připojí nenápadný muž. Ihned jim poradí několik výborných tahů a partie skončí remízou. Čentović nehne ani brvou, údiv ostatních však nezná mezí. Kdo je onen tajemný člověk, jenž ovládá šach tak brilantně? Skutečnost se brzy odhalí. Ten neznámý muž, nazývaný Dr.B. není šachovým profesionálem. Svou fenomenální dovednost získal neuvěřitelným způsobem. Více se už dočtete sami. Vězte jen, že Dr.B. se s Čentovićem utká znovu. Jak tento souboj dopadne?
Někomu se možná bude příběh zdát ne příliš zajímavý. V čem spočívá jeho síla? Odpověď není složitá. Kromě mistrovského jazyka, který můžeme u spisovatele tohoto kalibru automaticky očekávat, má novela hluboký myšlenkový rozměr. Skrytá symbolika - to je to pravé slovo. Jugoslávský šachista Čentović je charakterizován tak, že v něm vnímavý čtenář pozná nepřímé ztělesnění zla. A sice zla zdánlivě neporazitelného, které tehdy devastovalo Evropu jako mor. Jedná se pochopitelně o fašismus. Dr.B. se naproti tomu jeví jako jedinec schopný této hrůze a tyranii čelit.
Šachová novela byla vícekrát zfilmována, často ale se zcela jinou pointou a dalšími odlišnostmi, které více či méně mění vyznění celého příběhu. Například v jedné televizní adaptaci je Čentović natvrdo a neskrytě vylíčen jako příznivce fašismu. V knize se ničeho podobného nedočtete, o to víc však příběh nutí k zamyšlení a vyvolá ve vás působivější dojem.
Šachovou novelu si jistě rádi přečtou příznivci královské hry, ale i pro jiné může být příjemnou ochutnávkou klasické literatury. Toto krátké dílo bývá interpretováno nejen jako trvalá výstraha před fašismem, ale též jako skrytý klíč k autorově sebevraždě. Jak je to možné? Přečtěte si tuto novelu!
Článek napsal Jarda Kovanda || Říjen 2003
Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 30.09.2003, autor : Jarda Kovanda
Článek ohodnocen 160 čtenáři :
diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu
Napsat příspěvek ...
Šachovú novelu považujem za čosi výnimočné v dejinách literatúry a teší ma, že autor recenzie neprezradil pointu príbehu. Je fascinujúce, ako Stefan Zweig precízne pracuje so psychológiou čitateľa pri čítaní tejto novely: ja som spočiatku Mirka Čentovica obdivoval, jeho životný príbeh je presvedčivou ukážkou zrodu šachového talentu, čiže čohosi, čo laikovia tejto hry môžu a musia len oceniť. Zbohatlík McConnor, plytký a prázdny naftár na palube lode, žobroniaci o duel s Čentovicom len aby nakŕmil svoju ješitnosť pracháča ešte viac zvýrazní onen rozdiel medzi božským talentom a duchovnou prázdnotou oboch súperov. Ale v okamihu, keď na scénu príde Dr.B, čitateľ nechce veriť vlastným očiam... Odpája sa od sympatií voči Čentovicovi a drží, veľmi drží palce neznámemu šachistovi... Skvostné dielo, vďaka pán Zweig...