Stephen King - Temná věž - Tři vyvolení

(1987)

Žánr : fantasy

Tři vyvolení je druhou částí dlouhého cyklu nazvaného temná věž, který byl inspirován dílem, od něhož se vyprávění do jisté míry také odvíjí – básnickým příběhem „Childe Roland přišel k Temné věži“. Upřímně řečeno, první díl byla 180 stránková umatlaná četba. Tři vyvolení od samého začátku až po čtyřistadvacátou stránku jsou pořádný nářez od mistra Kinga.

V pistolníkovy se dovídáme, jak Roland putuje, stíhá a dostihne muže v černém, čaroděje, aby se dozvěděl, jaký cíl cesty Rolanda čeká. Na konci příběhu muž v černém odkrývá tajemství Rolandova světa a celého vesmíru. Pistolník odhodlán najít tajemnou Temnou věž, usíná na okraji Západního moře.

Tři vyvolení začínají na stejném pobřeží o necelých sedm hodin později. Z Rolandova pohledu by se dalo říci, že je na samém konci světa. Po probuzení ho potká velice nemilé setkání s místními obyvateli pláže a utrpí vážné poranění ruky a nohy. Toto zranění a neustále horečky ho provází celým příběhem. V Pistolníku temný muž vyloží Rolandovy budoucnost z balíčku tarokových karet. Tyto karty ukazují muže nazvané Vezeň, ženu nazvanou Paní stínů a tmavou postavu, která je prostě Smrt („ale ne pro tebe, pistolníku,“ poví mu muž v černém), a tato věštba se stala obsahem tohoto dílu … a Rolandovým druhým krokem na dlouhé a obtížné cestě k Temné věži.

Roland snažíce utišit spánkem své zranění, sní. Sny mu neustále opakují slova : „Tři. To je číslo tvého osudu. První má tmavé vlasy. Stojí na pokraji loupeže a vraždy. Nakazil ho démon. Ten démon se jmenuje HEROIN.“ Roland putuje celý příběh podél pobřeží Západního moře, nalézá troje dveře do jiných světů, ve kterých si vybírá své společníky v daleké cestě k Temné věži. První část nazvanou „Vezeň“ bych rád přirovnal k filmu Pulp Fiction. Čtenář knihy je od samého počátku vsazen do Rolandova světa, pustého, který pozvolna pokračuje ve své zkáze. Velice bravurně King přenese děj do světa jiného. Jako by lusknutím prsty se Roland ocitá úplně jinde. Ocitá se ve 20 století světa našeho. Z prvního šoku, čtenáře i Rolanda samého, zjišťuje výhody tohoto světa, dostupnost jídla, léku, které nutně potřebuje. A od této chvíle děj knihy neustále nabírá na tempu.

Abych to všechno shrnul. Kniha je perfektní. Jelikož se jedná o druhý díl obrovské ságy, doporučuji začít Pistolníkem a propracovávat se postupně až na konec cesty k Temné věži. A můj osobní pocit z tohoto díla? Na první pohled mne zaujal kontrast Pistolníka a Tří vyvolených. V druhém díle King bezvadně popisuje prolínání dvou světů, pocity zúčastněných osob a jejich překvapení z Rolandova zásahu do jejich životů. U této knihy se nudit jistě nebudete a já očekávám, že třetí díl, Pustiny nebude o nic horší.


Další knihy :

Temná věž - Pistolník
Temná věž - Tři vyvolení
Temná věž - Pustiny
Temná věž - Čaroděj a sklo
Temná věž - Vlci z Cally

Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Srpen 2002


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 18 čtenáři : 



Článek má 1420 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

12.11. 2004  12:10

Nedávno jsem hmátl po pistolníkovy, teď jsem dočetl Tři vyvolené a mohu říci, že tato kniha je parádní rozjezd, je rozdílná od Pistolníka a udává směr, kterým se zřejmě Temná věž bude udávat, už se těším na další díly.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu