Herbert George Wells - Stroj času
(1895)
Žánr : sci-fi
Spisovatele H. G. Wellse zná asi každý. Byť někteří od tohoto spisovatele nečetli žádnou knihu, přesto si dovedou jeho jméno spojit s někým, kdo jako první napsal knihu o cestování časem. Tato kniha se pak stává určitým základem, či pramenem, ze kterého čerpali další. Ať se již jedná o literaturu, či film.
H.G. Wells žil mezi léty 1866 – 1946. Byl anglickým prozaikem a publicistou. Jeho dílo zahrnuje vědecko-fantastické práce, „sociální“ romány a publikace naučně populárního charakteru. Do dějin literatury se zapsal svou prvotinou Stroj času v roce 1895. V českém překladu vyšel tento román poprvé v roce 1905. Následovala řada dalších, neméně úspěšných knih : Ostrov doktora Moreaua, Neviditelný, Válka světů, První lidé na měsíci. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem v knize Stroj času je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušeně optimistickém duchu, Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován. Až v roce1992 se čtenáři dočkali druhého vydání pod taktovkou nakladatelství LIKA.
Wellsovy vědecko-fantastické romány jsou právem pokládány za jeden z nejvýznamnějších zdrojů inspirace pro jeho následovníky (u nás byl jeho obdivovatelem například i Karel Čapek), ale i za základní kámen moderní literatury žánru science fiction. Samotná kniha má 159 stránek. Z pohledu čtenáře je příběh vyprávěn redaktorem, jenž byl přítomen výkladu teorie času a prostoru od podivného vědce „Poutníka v čase“. Takto ho lidé, jenž byli svědky jeho demonstrace, nazývali. Poutník v čase svým posluchačům demonstruje cestováním v čase a poté sám uskuteční svou neuvěřitelnou sedmidenní pouť do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Tam se setká s človíčky Eloi, kteří žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. Na druhé straně společnosti žijí tajemní Morlocové. Poutník v čase se několikrát pokouší o sociální analýzu společnosti a z počátku věří, že lidstvo v daleké budoucnosti dospělo do perfektní rovnováhy s přírodou, bez majetnictví, zabíjení a jiných vlastností naší doby. Tyto jeho úvahy několikrát mění, až nakonec odhalí krutý způsob života v tomto společenství.
Nedávno byl natočen film Stroj času. Když jsem přečetl tuto knihu, rád jsem se na film podíval. Stroj času byl natočen na motivy knihy. Ve filmu se setkáme s Poutníkem v čase, který vynalezl stroj času a s ním odcestoval do budoucnosti. Morlocové svým vnějším vzhledem a chováním se podobají Morlocům z knihy. To je tak asi všechno, s čím se může film s knihou ztotožňovat.
Závěrem bych chtěl říci, že kniha zaslouží přečíst. Dýchá na nás mluvou devatenáctého století a zároveň míří daleko do budoucnosti.
Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2003
Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)
Článek ohodnocen 40 čtenáři :
diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu
Napsat příspěvek ...
Vynikajúca kniha, ktorá si zaslúži pozornosť už len kvôli svojej futurickosti vzhľadom na dobu, v ktorej bola napísaná.Článok sa tiež podaril :)
ano, Wells byl skutečně přítelem K. Čapka, proč myslíte, že začal psát SF, viz. Válka s mloky :)
článek je obstojný. Chtěl bych dodat,že Wells byl přítelem Čapka. Kniha je skvělá ostatně jako zbytek knih od Wellse.
ano, máš pravdu - tato kniha má v sobě víc než pouhý sf příběh, takříkajíc takový odkaz pro další generace spisovatelů.... /interní poznámka pro mne : neuberge@vol.cz /
Článek je napsaný myslím dobře, akorát bych ještě připomněla důležitou věc - že v mnoha knihách můžeme nalézt odkazy na tuto knihu, hlavně na Morloky, tak je slavná - třeba pro kontrolu: Stephen King - To :-))))
sice nejhůře čtený článek na čtenáři, myslím si ale , že je v pohodě, knihu jsem dočetl tak před týdnem a říkám, je dobrá