Kami Garcia, Margaret Stohl - Kronika prokletých zaklínačů 1 : Nádherné bytosti

(2009)

Žánr : fantasy

Zaklínači se nesmějí smísit se Smrtelníky, pokud je nechtějí zabít...

Po celé generace žijí zaklínači spolu se smrtelníky, aniž by to drtivá většina normálních lidí tušila. Po staletí lidé žijí své životy myslíc, že veškeré povídačky, příběhy a posléze i filmy o nadpřirozených bytostech, upírech, zaklínačích a jiných stvořeních, jsou pouhé fantazie určené pro pobavení. Toto samozřejmě není až tak pravda. Od nepaměti někde ve skrytu také existuje trošičku jiný svět, ve kterém žijí své osudy právě tyto „vymyšlené“ bytosti. A proč by taky ne? Dokud smrtelníci nic netuší, je soužití těchto lidských druhů bezproblémové. Ostatně lidi na kouzla nevěří a pokud náhodou některý zaklínač použije svou sílu na veřejnosti, vždy se to svede na přírodu či božský zásah z hůry.

Jedno takové místo existuje v městečku Gatlin, v blízkosti Summerville v Jižní Karolíně. Kdysi dávno na tomto místě nebylo nic, jen příroda. Jednoho dne tento kus země osídlil rod Ravenwoodů, obdělal pole, založil farmu a počal připravovat nové zázemí pro zaklínače. Ravenwoodové byli prvními zaklínači v Gatlinu, popravdě řečeno Gatlin založili. Tedy samozřejmě první zde stálo sídlo Ravenwood a jeho plantáže. Jakmile lidé zjistili že v okolí Ravenwoodu je celkem úrodná půda, začali se sem stěhovat, vznikla osada a poté i město Gatlin. Naneštěstí první osadníci Gatlinu netušili, že jejich soused je člověk obdarový, tedy Zaklínač. A tak plynul čas a z Gatlinu se stává pomalu ale jistě jeden velký zapadákov, kde se nic neděje a ten kdo má všechny kolečka pohromadě, tak se snaží po střední škole z města vypadnout (no není jich mnoho). No a ten zbytek se v první řadě vyhýbá Ravenwoodu, neboť mají starého Macona Rawenwooda za samotáře, podívína a blázna, u kterého doma straší.

Píše se rok 2008 (plus mínus pár let), je večer a mladík Ethan Wate se chystá jít do postele. Zítra ho čeká další nudný den v nudném městě, ve kterém chcípl pes. A samozřejmě také další den na střední škole, kam chodí jen s cílem dokončit studia a poté rychle pryč z města. Prostě Gatlin, ten nejpitomější jižanský zapadákov. Ale čeká ho také ještě něco dalšího, strašně podivného. Už nějaký čas se mu téměř každou noc zdá sen o dívce, jíž se pokaždé snaží neúspěšně zachránit při pádu do temnot. A ještě jedna zvláštnost, Ethan se do dívky zamiluje, i když je to jen dívka ze snu. Ethan ale každopádně ještě netuší, že příští den se částečně splní jeho největší přání – pryč z této nudy někam, kde zažije konečně dobrodružství, vzrůšo a pozná nové lidi. Dobrodružství přijde přímo do Gatlinu a změní nejen jeho život, ale částečně i celého městečka. Druhý den se totiž přistěhuje do Gatlinu nová obyvatelka, patnáctiletá Lena Duchannesová, neteř Macona Ravenwooda a usadí se kde jinde, než v sídle Ravenwood.

Příběh Ethana a Leny, smrtelníka a zaklínače, kteří se do sebe zamilují tak velkou láskou, že dokáží společně vzdorovat temné straně, napsaly začínající spisovatelky Kami Garcia a Margaret Stohl. Jejich vytvořený svět „Caster Chronicles“ (Kronika prokletých zaklínačů) je rozdělen do tří knih. Nádherné bytosti (Beautiful Creatures), Beautiful Darkness a Beautiful Chaos. Knihy byly napsány v letech 2009 – 2011. Český překlad názvů druhého a třetího dílu ještě není znám a tedy uvádím jen originální. V USA jsou tyto knihy mezi mládeží velice oblíbenými a jsou oceněny mnoha cenami, např. New York Times Bestseller, USA Today Bestseller a nebo Best of 2009 amazon.com. Každopádně to vypadá tak, že autorky Kroniky prokletých zaklínačů se celkem dobře trefily do vkusu čtenářů svým kouzelným a romantickým příběhem. A není divu, samotní čtenáři a kritici řadí knihy mimo jiné i mezi Harryho Pottera a Twillight. Možná je troška pravdy na tomto renomé, které si knihy sebou nesou ze zámoří. Snad proto, neboť autorky dali dohromady oblíbené téma - romanci mladých lidí a nadpřirozené síly s notnou dávkou tajemství. A aby oslovily co nejširší publikum, tak děj umístily do současnosti.

Kronika prokletých zaklínačů je příběh Světlých a Temných Zaklínačů, jejich příbuzných Inkubusů, Věštkyň (rádkyně světlých) a bytostí z onoho světa. Tito všichni „obdarovaní“ jsou zasazeni do reálného světa smrtelníků ve 21 století, do moderní společnosti a rovnou mezi mladé teenagery ze střední školy v Gatlinu. Tedy tento příběh dokáže oslovit dnešní mládežníky, kteří se mohou snadno vcítit do role hlavních hrdinů. Děj knihy je postaven na základech velké lásky, kterou prožívají Lena a Ethan, ale zároveň je naplněn kouzly, zaklínadly, rodinným tajemstvím a minulostí jak zaklínačů, tak i smrtelníků. Taktéž nejeden čtenář ocení snahu autorek popsat množství maličkostí ze života Leny a Ethana a tím prohloubit vcítění čtenářů do příběhu.

Nebojte se, celá kniha není jenom o randění dvou lidí, kteří se snaží zapadnou do kolektivu a najít nové přátelé. Hlavní dějová linie se zabývá světlou a temnou stránkou zaklínačů, prokletím celé ženské rodové linie Duchannesových a odkrýváním starých tajemství Gatlinu. Navíc Lena postupně objevuje svou vzrůstající moc a kouzla, které ještě neumí pořádně ovládat a taktéž se marně snaží zadusit lásku k Ethanovy, neboť tuší, že na konci této krásné romance bude smrt.

Kronika prokletých zaklínačů 1 : Nádherné bytosti ( 511 stránek) - tuto knihu vydává nakladatelství Knižní klub a v prodeji je od dubna 2011. Doufám, že čtenáři budou mít příležitost přečíst i další dva díly zaklínačů. Pokud se Vám náhodou zdá příběh takříkajíc dětinský a nebo otřepaný, dejte mu trošku šanci. Myslím si že svůj první názor, snad kladný, si uděláte už po 80 stránkách.


Další knihy :

Kronika prokletých zaklínačů 1 : Nádherné bytosti
Kronika prokletých zaklínačů 2 : Nádherná temnota

Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2011


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 23.03.2011, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 13 čtenáři : Článek má 1412 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

02.12. 2012  22:24

Ahojky, mám fb stránku o této knize. O knihách: Kronika prokletých zaklínačů. Děkuju za like: http://www.facebook.com/home.php#!/kronikaprokletychzaklinacu.casterchronicles Hledám adminky! :-)

31.12. 2011  19:52

Tuto knížku jsem nedávno dočetla první i druhý díl je uplně suprová. Už se nemůžu dočkat až výjde třetí díl ,který výjde na jaře 2012.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu