Scott Westerfeld - Leviathan

(2009)

Žánr : sci-fi

Leviathan (český název Leviathan) – kniha se zajímavým názvem od ne zcela známého spisovatele pro české čtenáře. Scott Westerfeld píše své knihy a příběhy hlavně pro mládež a soustředí se na žánr science fiction. Většinu svých knih píše po sériích a některé z nich se úspěšně prodírají žebříčkem prodejnosti v USA. Čeští čtenáři se prozatím mohou seznámit se dvěma z těchto sérií – tetralogie Oškliví a trilogie Leviathan.

A právě knihu Leviathan zde rád čtenářům představím. Jedná se o první díl ze série a na český trh se dostává do prodeje v první polovině roku 2011. Jedná se tedy o docela čerstvý kousek. Příběh knihy prezentuje žánr Steampunk, což představuje snahu autora skloubit reálnou minulost s budoucností. A jak to tedy dopadlo v případě příběhu Leviathana? Píše se rok 1914 v předvečer atentátu na Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu. Jeho mladý syn Alexandr, je v noci probuzen svým učitelem šermu se záminkou nočního cvičení v ovládání kráčejícího stroje. Prvotní mrzutost tohoto překvapivého probuzení vystřídá touha po dobrodružství, neboť Alexandrova matka nevidí ráda, když její syn je zaučován v ovládání vojenských zbraní. Tentokráte má štěstí, neboť jeho rodiče jsou na služební cestě v Sarajevu. Následuje noční cvičná vyjížďka ze zámku Konopiště a prozatím jediné, čeho se mladý princ Alek obává, je aby nerozdupal polní cestu po které jeho matka ráda jezdí na koni. Jeho matka zuřila, když ve šlápotách kráčejícího stroje zakopávají její koně. A jak se bude mladý Alexandr vypořádávat s dalším dobrodružstvím mimo svůj zámek, kde byl vychováván jako mladý šlechtic a izolován od běžného života poddaných? No to už záleží na jeho instinktu a přesvědčením.

Jak udělat z běžného historického románu příběh s puncem „steampunku“? No inu tak že si autor v určitém momentu trošičku zahraje s vývojem našich dějin. Tu přidal jedné části Evropy trošku více technického důvtipu a umu a zároveň Anglii a jejím spojencům trošku více biologické vzdělanosti. V devatenáctém století nezůstal Charles Darwin jen u založení evoluční biologie ( koncepce přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí ), ale výrazně pokročil i v úpravě DNA a klonování. A tak tehdejší Anglie čerpala a stavěla svůj rozmach na základě jeho výzkumu a vývoje nových druhů. Máme tu tedy Anglii, Německo a Rakousko trošku jinak než ji známe. V tomto ohledu je tato kniha velkým překvapením a zároveň velice zábavnou pro čtenáře. V praxi tento model vyprávění velice dobře funguje. Čtenář se cítí být „doma“, jelikož kniha pojednává o Evropě jak si ji pamatujeme z hodin dějepisu na základní škole, ale zároveň objevuje nové možnosti tohoto paralelního světa, v němž představivost nezná meze.

Musím autora knihy pochválit, neboť nápad napsat tento příběh ho motivoval i k nastudování dějin hlavních mocností tehdejší Evropy (Rakousko-Uhersko, Německo, Anglie) a zároveň krásně si s nimi pohrát a podat je v napínavé a dějově plné podobě jak evropanům, tak i celému světu. I když se kniha tváří nálepkou „pro mladé“ čtenáře, velice tak dobře zaujme i dospělé. Z počátku jsem si říkal, že v knize chybí hromada podrobnějších vysvětlení a důraznosti na logiku věci, postupem času tyto nedostatky převálcovala dynamičnost a vzrůstající netrpělivost jak to asi vše dopadne. I když kniha nebyla krátká, děj bude pokračovat v dalším díle. Jestli tato kniha a i další příběhy z Leviathana v očích čtenáře uspěje – záleží jen na Vás, zkuste si knihu Leviathan přečíst.

Nakonec přidávám video upoutávku
http://www.youtube.com/watch?v=PYiw5vkQFPw


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2011


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 05.03.2011, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 34 čtenáři : Článek má 1422 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

01.05. 2012  16:58

Kniha má jen jednu chybu: autor opomenul úlohu Cimrmana jakožto vychovatele u arcivévody:)

20.12. 2011  12:14

ahoj,
např. zde koupiš první dva díly

http://www.kosmas.cz/autor/32501/scott-westerfeld/

08.12. 2011  14:47

ahoj mám problém, knihu chválím a chci si pořídit 2 ale našel jsem něco jiného než jsem chtěl a říkám si jestli to není nějaká anglická verze
http://www.fanforum.com/f28/leviathan-trilogy-scott-westerfeld-62979690/

http://scottwesterfeld.com/books/leviathan/

14.09. 2011  14:20

Kdy vyjde druhý díl?

04.05. 2011  17:47

Je to jedna z nejlepších knih co sem kdy četl

13.03. 2011  19:20

vsiml jsem si ze o tyto knize bylo posledni tyden napsano na tenu hodne... vesme pozitivne. inu podobny druh pribehu jsem jeste nectl tak snad si knihu i sezenu..

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu