Jan Folný - Od sebe | k sobě, aneb Bisexuálovo irské hledání

(2010)

Žánr : společenský román

Původní české literatury zaměřené na sexuální menšiny je žalostně málo. A té čtivé ještě méně. Kniha Od sebe | k sobě, aneb Bisexuálovo irské hledání vychází z oblíbených blogových zápisků, které autor publikoval během dvouletého pobytu v Irsku.

Jde o netradiční love-story: zmateným a bouřlivým životem v jiné zemi český hrdina reaguje na smrt své dívky a zároveň na vlastní nejasnou sexuální orientaci. S hrdinou se čtenář dostane do homosexuálních klubů a barů, pozná i zvláštní rituály Čechů a Slováků pracujících v Irsku. Kniha je psána svěžím stylem, s nadhledem, vtipem a sebeironíí, hodně se v ní pije, miluje a cestuje – vynikající čtení na léto.

rozhovor s autorem:

Kdo je Jan Folný?
To jsem já! Existence, která odjela do Irska, aby před něčím utekla a aby tam něco našla, a ono ji to učinilo teplým. Respektive Irsko rozšířilo můj sexuální zájem i na kluky. Psal o tom internetovej blog, kterej se setkal s pozitivním ohlasem. A teď je z toho knížka – román.

Proč Tě nesmím vyfotit? Bojíš se popularity?
Chceme vyzkoušet, jak se bude prodávat kniha jako taková, bez doprovodných, podružných věcí, jako jsou třeba obličeje. Tak alespoň zní oficiální verze. Ale mezi námi - pravá příčina je ta, že v současný chvíli mám trochu pobledlý obličej a vypouklý oči (z psaní knihy), a moje nakladatelka čeká, až to zaleze. Nabízel jsem k focení i jiné části těla, ale trvali jste na obličeji.

Proč se bisexuál hledá vlastně v Irsku? Proč ne u nás?
Vlídný nadržený interpersonálno plus dost velký vlhko, případně interpersonální vlhko – toho všeho je tam v Irsku až až, proto jsem se hledal a nacházel tam. A taky je to dost daleko na to, abych utekl před svými českými problémy, smutky, strachy, malostmi, ale zase dost blízko na to, abych se po ozdravný léčbě irským přístupem k životu, několika vztahy - nevztahy a dost divokou šlongiádou vrátil domů do Čech.

Co si od knihy slibuje autor?
Od knihy si slibuju to, že se bude líbit. Že na základě její obliby mě třeba osloví v tramvaji nějakej hezkej kluk a řekne mi, že se při četbě mý knihy dost pobavil, dokonce i několikrát udělal a že mě chce pozvat na rande. Že se v metru dá se mnou do řeči nějaká krásná holka a řekne mi, že se jí knížka líbila, ale že si myslí, že jsem teplej jen proto, že jsem dosud nepotkal ji a pozve mě na rande. Taky si od knihy slibuju, že ji budu vystavovat (vlastně spíš SEBE že budu vystavovat) na knižním veletrhu v Dublinu a stolek budu mít hned vedle irský spisovatelky Cecilie Ahernový (ano, dají nás spolu dohromady do sekce sentimentálního literárního kýče, kterej ale všichni milujou!) a ona mi řekne, že se jí román Od sebe / K sobě líbil a já jí v odpověď na to sáhnu na prsa!
Jak vidíš, moje očekávání od knihy jsou opravdu velká!

Co knihou slibuješ čtenářům?
Čtenářům slibuju zábavu a veselý a lehký čtení, třebaže někdy o neveselých věcech.
Těm teplým čtenářům navíc slibuju něco úplně jinýho, než jsou všechny ty dosavadní rádoby intelektuální trpitelský český romány o těžkým údělu buzíků a o temných stránkách buzního života. Po všech těch Bulvárech a Elsách jim nabízím něco lehčího, zábavnýho, něco, co ukazuje, že být teplej, nebo i jen trochu přihřátej je vlastně super a dost často i velká zábava. Je to zkrátka taková veselá Planeta samých šlongů pro všechny čtenáře, co se chtějí pobavit.


Článek napsal for || Červen 2010


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 14.06.2010, autor : for

Článek ohodnocen 27 čtenáři : Článek má 1212 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

26.07. 2011  09:54

teď jsem knížku dočetla (tajně v práci v archivu, protože jsem se nemohla odtrhnout), je vážně skvělá, doporučuji - 5*

28.01. 2011  09:49

Naprostá bomba tahle kniha! Skvělý, odvážný, vtipný, ale i smutný! Doporučuju všema deseti!

24.01. 2011  22:45

Ahoj Honzine, jestli jsi ted štastný, tak jsem moc ráda. Z Tebe se stal bi, ze mě je zase už skoro panna- co je lepší? Nemám na Tebe mobil, ztratila jsem ho i s kontakty, tak se ozvi Ty, jestli budeš chtít, č. mám stejný.P.S. Můžeme pokecat u kávy jako kdysi a dohadovat se, jestli od oka poznám homosexuála. Poznám.Pa

24.01. 2011  13:14

a tu knížku doval trubko

24.01. 2011  13:13

je smutný, že lidi který tě mají nejradši se to dozvídají z třetí ruky, nebo máš svojí segru takmálo rád že ti nestála za to aby jsi za ní přišel.

24.10. 2010  13:22

Pred pár hodinami som dočítal túto veľmi milú a vcelku zábavnú knižku, ktorá je podĺa mňa ďalším krokom ku coming-outu u mnohých mladých ľudí, ktorí stále hľadajú seba-samého...Honzo, my sme sa spolu stretli na prezentácii tejto Tvojej super knihy pred nedávnom vo Feno-man clube / bol som tam s mojím priateĺom/a sĺúbil som Ti, že sa k nej vyjadrím...takže tu máš odomňa 5 x stars!!!

16.06. 2010  08:58

To zní zajímavě - vcelku zábavný rozhovor - asi silná osobnost - knihu si přečtu!

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu