Robert Ludlum - Strážci apokalypsy

(2002)

Žánr : thriller

Toužili jste se někdy stát tajným agentem? Zažít nebezpečí, při němž by vám tuhla krev v žilách? S Robertem Ludlumem si můžete být jisti, že u vás krve nikdo nedořeže. Tenhle otec techno thrilleru vás svými knihami pohltí a splavené potem, vypustí až na poslední straně. Jeho romány jsou natolik přesvědčivé, že na něho svého času nasadila své agenty také CIA, snad se americká rozvědka příliš začetla do jeho špionážních románů a shledala, že jsou až moc pravdivá, jinak si tento akt nedokážu vysvětlit.

Strážci Apokalypsy jsou mojí první Ludlumovou knihou. Na začátku nám autor cosi předvede a my si uvědomíme, že ne vše je pravda. Důstojník americké rozvědky se dostává na stopu nebezpečné skupině neonacistů. Je zavražděn před očima svého bratra Drewa, který se ujímá jeho úkolu – musí přijít na to, kdo ho zabil a jaký byl jeho záměr. Čím byl Harry tak nebezpečný, že mu jiní usilovali o život?

Téma neonacistů je dnes stále aktuálnější a Ludlum nám překládá pravdu takovou, jakou ji mnozí vidíme, ale jen málokdo čte. Je Hitler mrtev? Mohou nebezpeční devianti a nezapomenutá minulost ohrozit dnešní svět plný moderních technologií?

Mezi autory špionážních thrillerů je Robert Ludlum tím nejvýznamnějším. Ve Strážcích zákona se setkáte se vším, co dělá dobrý román, výborným. Hlavní hrdina se zamiluje do kamarádky svého bratra, zloduši mu budou usilovat o život a vy poběžíte jako o život, abyste zabránili katastrofě. V hektickém tempu nás provede rozličnými místy a mistrně nám popíše postavu Drewa.

Podle knihy se v roce 1997 natočil film. Podle všeho ale jeho kvalita za knihou dalece pokulhává a stal se pouze béčkovým snímkem, jakých je na v televizi plno. Neviděl jsem ho, takže nemohu posuzovat.

Strážci Apokalypsy s sebou přináší tajemství, kterého jste se báli, adrenalin, po němž jste toužili a hlavně nespočet dobrodružství a dech beroucích scén. Poběžíte po nocích ve snaze stát se hrdinou. A prst na spoušti vám povolí až na straně 625.

S četbou špionážních románů nemám příliš mnoho zkušeností, ale Ludlum mu dává zcela nový rozměr. Pokud nejste fandy pana Clancyho, můžete si zamilovat Ludluma. Tito dva pánové si jsou v mnohém odlišní, především pak proto, že Ludlum do svých knih zakomponoval, coby dirigent, emoce, které knihu dělají křehčí a na pozadí špionáže tak čtete příběh další.


Článek napsal Roman Krása || Listopad 2009


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 15.11.2009, autor : Roman Krása

Článek ohodnocen 1 čtenáři : Článek má 1412 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu