Peter T. Deutermann - Smrtící výbuch

(1999)

Žánr : thriller

Americký spisovatel Deutermann své poslání spisovatele začal až v pozdním věku. Nejprve jako mladík se aktivně účastnil vietnamské války. Později sloužil jako velitel torpédoborce v atlantické flotile a lodním svazu torpédoborců v Pacifiku. V roce 1989 odešel do výslužby a působil jako specialista na kontrolu zbraní ve sboru náčelníků štábu v Pentagonu. Napsal několik málo knih, které svým tématem čerpají z životní a pracovní zkušenosti Deutermanna (Sweepers, Train Man, Official Privilege, The Edge of Honor, Scorpion of the sea, Zero Option). Řadí se spíše k technicky zdatným spisovatelům, kdy děj příběhu prokládá rychlím a napínavým dějem zasazeným pro čtenáře do atraktivní kulisy.

Smrtící výbuch (Train Man) vypráví o smutných osudech železničních mostů přes řeku Mississippi, které vyhazuje do vzduchu geniální maniak, jenž trpí velkou záští k železničním společnostem a tímto se jim mstí. Pokud existuje padouch, tak na druhé straně zákona je jeho protivník, silný a tvrdý hráč. Je jím agent FBI Hush Hanson. Totožnost Train mana nebudu čtenáři prozrazovat, ale rozhodně bude sám překvapen.

Vše začíná zřícením železničního mostu přes řeku Mississippi. Z počátku je tato tragická událost považována za nešťastnou náhodu, ale jen do doby než vyšetřovatelé zjistí, že příčinou zřícení byl výbuch trhaviny. Další most je zlikvidován po několika dnech. Do vyšetřování se zapojují mimo místní a státní policii, železničního vyšetřovacího úřadu, také FBI. Během několika dnů dojde k dopravnímu kolapsu. Tento způsobí velké problémy s přepravou zboží po železnici, neboť zbylé mosty nemohou kapacitně stačit nákladní dopravě. Mimo jiné se právě v tuto chvíli vypravuje na svou cestu speciální vojenský vlak vezoucí poškozené jaderné střely.

Tato kniha se na první pohled zdá jako trefně sepsaný „béčkový“ příběh, zároveň ale styl spisovatelova slova dělá z knihy velice poutavé a návykové čtení. Deutermann je v tomto případě dopodrobna seznámen s železniční problematikou a zvláště s nákladní přepravou. Už jen toto dokáže přinést čtenářům, kteří holdují železnici, příjemné a zajímavé počtení. Zároveň spisovatel rozjíždí mašinérii vyšetřovacích služeb, mocenských sporů uvnitř FBI a zákulisních her. Samotné rozuzlení zápletky a téměř dopadení samotného sabotéra je myslím si zpracované téměř na jedničku.

Kniha přináší čtenáři něco málo přes čtyři sta stránek napínavého a technicky dobře zpracovaného příběhu, který má blízko např. k peru spisovatele Toma Clancyho. Za mne samotného tuto knihu mohu doporučit, neboť mne příjemně a napínavě bavila několik nocí.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || 2008


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 11.08.2008, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 5 čtenáři : Článek má 1408 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu