Andrzej Sapkowski - Sága o Zaklínači 2 – Čas opovržení

(1995)

Žánr : fantasy

Válka se blíží! Vše tomu nasvědčuje a intriky vládců neznají mezí. Geralt zajišťuje bezpečnost Ciri a Yennefer jí vyučuje magii. Svět čekají těžká léta a zkorumpovaní mágové se nebojí zaprodat své blízké Nilfgaardu. Sudba ovládá vše a Lvíče z Cintri, dítě starší krve, to pozná na vlastní kůži.

Druhý díl ságy o Zaklínači nás opět seznamuje se starými známými z původních Sapkowskiho povídek a románu. Příběh pokračuje „chvíli“ poté co v první knize skončil, rychle vyráží vpřed a nenechá vás vydechnout až do konce. Andrzej opět dokazuje své nadání pomocí příběhu němuž nechybí ani spád, ani smysl pro detail. Nechybí zde nic, co by pravá Fantasy měla mít a mnoho toho ještě přidává.

Intriky, politika, pletichaření, podplácení a vraždění je jednou z hlavních náplní knihy. To, co bylo v předchozí části ságy jen naznačeno, zde narůstá do obrovitých rozměrů. Přesto si příběh zanechává jakousi svěžest a nenudí vás ani chvilku. Vše má své opodstatnění a skvěle zapadá do bezchybného soukolí. Humorné poznámky ustupují a na jejich místo se dostává tvrdá skutečnost dění. Ciri je často postavena do situací, kde by i dospělý zklamal na plné čáře. Geralt bojuje se svým přesvědčením a poznává, co to znamená opravdová neutralita. Yennefer zastupuje roli učitele, kterážto se v případě Ciri stává velmi nevděčnou a mnohokrát se dívka stává původcem větších problémů nežli zamýšlela.

Souboje zde jednoznačně polepšily a jejich počet stoupl. S nimi také polepšila stránka zabývající se magii. Spousta věcí je zde v mnohem větším měřítku a některé chvilky jsou nezapomenutelné. Souboje mágů a Geraltovo „pochopení“ jsou už jen třešinkou na už tak výtečném dortu. Není sice tak skvělý jako například z knihy Eragon (jednou si to budu muset přečíst znova a napsat recenzi), ale bohatě se jím nasytíte.

Celé dění je mistrně popisováno pevnou rukou autorovo a přesto, že se příběh odvíjí ve fantastickém světě, plného magie, cizích ras a kouzelných zbraní, tak si nezadá s kdejakou událostí v našem reálném prostředí. Lidé jsou ovládáni svými pocity a pudy, které v nemalém měřítku ovlivňují mnohé další. Kvůli moci a bohatství udělají téměř cokoli a doba, v které žijí, tomu i napomáhá. Xenofóbní rozmíšky přerůstají v otevřený konflikt elfů a lidí. Vše je však dílem někoho jiného a strany konfliktu si to ani neuvědomují. Jsou jen pěšci na velké šachovnici a jejich úloha je jen čistě účelová a je v rozporu se jejich opravdovým přesvědčením.

Druhý díl ságy odpovídá na mnoho otázek, což považuji za klad, ale zakončení vás nechá takzvaně na trní, protože opět končí v ten nejnevhodnější okamžik. Nutí vás ke koupi jeho pokračování a vám nezbývá nic jiného nežli uposlechnout. Přesto si jako samostatné dílo stojí velmi dobře a nemám mu co vytknout. Jednoznačně dílo mistra svého oboru. Nemůžu říct jinak, nežli berte všemi deseti.

Má to jiskru, má to spád a samozřejmě také svůj osobitý styl. Bravo!


Článek napsal Jumbik || Duben 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 18.04.2005, autor : Jumbik

Článek ohodnocen 79 čtenáři : Článek má 1295 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu