Brian Lumley - Nekroskop III. Zdroj

(1989)

Žánr : horror

Na Urale se děje cosi podivného. Před dvěma lety se zde objevilo něco, co by nemělo patřit na náš svět, a vylezlo z toho cosi příšerného. Je tam Zdroj. Čeho, však nikdo neví a sami stvořitelé této věci tápou v neznámu. Harry Keogh zatím nic neví a jediné co ho trápí je problém se zmizením jeho syna a manželky. Již je tomu osm let a stále se mu nedaří je najít. V dáli se však rýsuje naděje. Je to jen malé světélko, ale to mu bohatě stačí.

V pořadí již třetí kniha ze série Nekroskop nás opět seznamuje se starým známým Harry Keoghem, který přesto, že obývá jiné tělo, stále vládne stejnými silami. Mluvení s mrtvými je mu vlastní a v poslední době mu ani nic jiného nezbývá. Je unaven z nekonečného hledání. Jeho syn zmizel a on neví kam. Nejspíše si našel nějaké „klidné“ místo kam mohl vzít svojí matku, která pomalu, ale jistě začínala šílet z hrůz, které zažila.

Říkám to nerad, ale třetí díl je trochu jiný. Vampýři zde ztrácejí své tajemství a až na několik maličkostí se dozvídáme vše co bychom o nich mohli vědět. Kniha nám odhaluje záhady jejich zjevení na Zemi a odkud vlastně přicházejí. Bylo to pro mne menší zklamání, protože odhalit vše bývá většinou na škodu, ale nemůžu se zbavit dojmu, že na tom ke konci stejně nezáleželo. Stejně jako v předchozích dílech je konec prostě strhující a vše, co se dělo v předešlých 2/3 úplně zastiňuje. Řekl bych, že Brian Lumley je opravdový mistr zakončení. Dokážete mu odpustit cokoli, jelikož vám to bohatě vynahrazuje.

To, proč se dozvídáme tolik o Vampýrech je jednoduché. V knize se totiž dostáváme na jejich rodnou planetu. Zjišťujeme jak žijí, jak se rodí a proč spolu válčí. Je toho spousta a vám nezbývá nic jiného než to přijmout. Dozvíte se zde více nežli z předchozích dvou dílů dohromady. Brian popisuje vše do detailů a nebere si žádné servítky. Opět se setkáváte s odpornostmi Vampýrům vlastní a znovu si jen můžete domýšlet, kam až by byli schopni zajít, kdyby k tomu měli příležitost.

Je tu však jeden prvek, který vás udrží v ostražitosti. Harryho syn. Kdo to je a kde se skrývá? To si budete říkat celou dobu a ve chvíli kdy si myslíte, že už víte tak přijde veliké překvapení, na které jsem se nezmohl ani v těch nejdivočejších snech. Opravdu mě to zasáhlo jako neřízená střela a přesto, že k tomu směřoval celý děj knihy, tak mi to ani nepřišlo na mysl. Opět nevycházím z údivu a musím zatleskat. Posledních 100 stránek je prostě strhujících (ostatně jako v předešlých dílech) a stejně jako předtím jsem je nezřízeně hltal. Válka, která se zde objeví je opravdu impozantní, i když dalších deset stránek navíc, by neuškodilo.

V celé sérii Nekroskop se spojuje několik témat jako sci-fi, fantasy a horror a zde tomu není jinak. Propojení je to velmi působivé a Lumley, jak je vidět, to umí. Jedno mu však moc nejde. Vyvolání děsu a hrůzy. Nicméně v Nekroskopu III. se setkáte se všemi třemi tématy, ale sci-fi má jednoznačně navrch. Cestování časoprostorem, teorie černých a bílých děr spolu se šedými, teleportace, transfer hmoty atd. atd. je toho prostě spousta. Většina byla už v předchozích dílech, ale třetí má jednoznačně navrch.

Pokud jste četli předchozí díly, tak jednoznačně nejde neodolat nepřečíst si další, ale upozorňuji, že je to již něco trochu jiného. Máte-li rádi horror a Vampýry, tak není co řešit, ale vám ostatním bych doporučil něco jiného. Já už nemám jinou možnost nežli sáhnout po dalším dílu.


Článek napsal Jumbik || Duben 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 09.04.2005, autor : Jumbik

Článek ohodnocen 133 čtenáři : Článek má 1385 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

06.08. 2006  13:49

Zatím všech 9 dílů bylo úžasných!!

04.12. 2005  18:03

Perfektni kniha, kde ste ji cetli, urcite potvrdite... Dlooooouha jak ....
Super

10.05. 2005  20:25

Já si z toho nic nedělám :) ... a popravdě hodnocení recenzí je trochu umělé. Lepší by bylo kdyby čtenáři hodnotili samotnou knihu (pokud ji četli) a popřípadě mohli k recenzi doplnit i svou. Co myslíš Silvere, bylo by to možné?

10.05. 2005  14:37

Jumbiku, hodnoceni si nevsimej.Treba muj bratr si zjistil adresu ctenare a poporade kazde recenzi dal jednu hvezdicku. Kdyz jsem na to prisla, vymazala jsem mu z kompu deset jeho nejlepsich her a zmenila nekolik hesel v pocitaci, a na zaver jsem si mu pohrala se zvukem atd.Uz to nikdy neudela, ale porad jeste zbyva nekolik takovych inteligentu...

09.05. 2005  14:28

Poslušně hlásím, že se hodnocením odmítám zabývat (u všech). Podle mě je všechno, co kdo stvoří hezké.:-) Zkoušela jsem se to naučit na stránkách s vtipama, ale ani tam mi to nešlo a připadala jsem si jako debil. Takže ode mne hvězdičky nečekej, ode mne si je přimysli.:-)

05.05. 2005  16:59

Wau. Jedna hvězdička! :) Tak tady mě někdo nemá rád :D Nebo že by to bylo v něčem jiném? :)

04.05. 2005  10:37

Jumbiku, poslušně hlásím, že mi již kniha leží na stole. Až na ni dojde řada, napíšu odbornou analýzu tvé recenze.:-))

29.04. 2005  12:21

..zvykej si anglickou klavesnici..
Uz koncim, promin

29.04. 2005  01:06

sochy,dej mi pokoj, a zvykej si anglickou klavesnici sam,ano???

28.04. 2005  12:01

"Opravy z nejnize zminenych odstavcu by te take melz..."?

25.04. 2005  13:52

jen tak namatkou:bez servitek se nerika, rika se, ze si neberes zadne servitky, sahnout se pise bez hacku, chces-li dodrzet spisovny ton cele recenze, vam ostatnim bych doporucil neco jineho, doporucujes neco nekomu.Lumley je mistr zakonceni, a neco bohate vynahradi, vynahrazuje je spatne zvolene.
Tak, doufam, ze to na korekturu staci, ale tohle me opravdu uhodilo do oci. Opravy z nejnize zminenych odstavcu by te take melz upozornit na to, ze v techto odstavcich chybi skoro vsechny carky, opravdu tu pusobi negramotne. Precti si to po sobe, a zkus to s temi pomlkami v reci, jak jsem ti rikala.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu