Brian Lumley - Nekroskop II. Vampýři

(1988)

Žánr : horror

Mrtví sní své sny… Něco, co člověku nic neříká, ale Harry Keogh je jiný a přesto, že již nemá své fyzické tělo, tak nepřišel o nic ze svého nadání. Mrtví ho stále milují, protože jim přináší naději. Věci se však nemají tak, jak by měly. Ještě mnoho musí být učiněno a nyní v samotné Anglii roste něco, co musí být zastaveno. Tibor Ferenczy neřekl své poslední slovo a jeho „syn“ má hodně příležitostí k tomu, aby přemýšlel o tom, co doopravdy je.

Ve chvílích, kdy jsem dočítal první díl ságy Nekroskop, jsem si říkal, že věci nemohli dopadnout lépe, ale jak to tak bývá, mýlil jsem se. Ta odporná věc, zabitá ve svém hrobě, která si v podstatě byla sama sobě zkázou, zanechala něco opravdu odpudivého. Poskvrnila někoho, kdo si to rozhodně nezasloužil a Julian si to postupně začíná uvědomovat.

O první knize jsem mluvil v samých superlativech a teď mě mrzí, že jsem si něco neschoval i na pokračování. Je tomu pár minut co jsem dočetl druhý svazek ze ságy Nekroskop a nevycházím z úžasu. Brian Lumley je po čertech podivný chlapík a to, jak si s vámi po celou dobu pohrává je až nepředstavitelné.

Opět vás čeká střídmý začátek pln záhad, které čekají na objasnění a vám nezbývá nežli ho přetrpět. Přináší to však své ovoce. Postupně se do vás zakusuje jako by měl své vlastní pařáty a přesto, že vaše tělo má jisté potřeby jako je třeba !!spánek!!, tak je snadno obejde a jen stěží dokážete uvěřit tomu, že jsou tři hodiny ráno a vy se pořád nemůže od té „zatracené“ knížky odtrhnout.

Celkově má příběh opravdu velký spád, který neustále nabývá na tempu a jen stěží se snažíte zastavit a popadnout dech. Je prostě skvělý! Nemůžu si pomoct a opět pěji své ódy, ale tohle se nedá jen tak snadno popsat. To se musí prožít! Je opravdu úsměvné, jak to vyznívá, ale je to pravda.

Brian vám opět vše popisuje svým unikátním naturalistickým pohledem, který není vhodný pro slabé povahy. Scény dokáží být velmi působivé a v jistých chvílích jsem se přistihl, že i celý odstavec čtu se zatajeným dechem. Nenajdete zde mnoho krásných věcí. Ty hledejte radši někde jinde. Zde se teprve dozvíte co to znamená být zlý, odporný a zkažený. Nekroskop II. zachází mnohem dále nežli kdy zašel předchozí díl. Dozvídáte se věci, které by bylo možná lépe neznát.

Dostáváme se tím k jádru věci. To co bylo dříve jen naznačeno nebo nepopsáno zde vyplouvá na povrch a dozvídáme se mnohem více ze života Vampýrů. Přesněji dvou, Tibora a jeho „otce“. Zjišťujeme proč ho jeho „otec“ tak nenáviděl a jak se mu také pomstil. K tomu však ještě přibývá jedna věc. Chcete vědět jak se Vampýři rozmnožují? Jakými způsoby dokáží šířit své zhoubné tělo? Slyšeli jste někdy něco o roubování? Ach lepší to nevědět…

Říká vám něco pocit zadostiučinění? Pokud ne tak teď již bude. Po celou dobu čtení, až pomalu do samého konce příběhu se setkáváte s křivdami, vraždami a pocitem, že už by tomu mělo být učiněno zadost. Lidé (ti dobří lidé), kteří stojí na té správné straně barikády neustále trpí a umírají (i když v knize Nekroskop je úmrtí jistým druhem „osvobození“ nebo přechodu) a Vy voláte po pomstě, která neustále nepřichází. Tak rádi by jste rozmáčkli toho odporného červa šířícího zkázu, ale nejde to! Obrat přichází v poslední chvíli a pocit, který při tom cítíte je více nežli jen zadostiučinění, je to mnohem víc. Jste šťastní a vychutnáváte si každou řádku a slovo toho co se děje. Opět pocítíte ten podivný pocit kdy by se vám mrtví měli hnusit, ale nejde to. Přes všechny ty odpornosti je začnete milovat. To oni jsou tím dobrým a přece tak odpudivým způsobem pomsty. U některých věci jsem se prostě musel smát, tak moc byly spravedlivé a nevycházel jsem z údivu, jak dokonale to Lumley dokázal sepsat.

Opět nemůžu říci nic jiného nežli berte všemi deseti. Líbí se vám horror? Máte rádi nadpřirozeno a nebojíte se Vampýrů? Neváhejte! Lumley rozvíjí skvělé představení, které si žádá své obecenstvo.


Článek napsal Jumbik || Duben 2005


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 05.04.2005, autor : Jumbik

Článek ohodnocen 18 čtenáři : Článek má 1411 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

27.01. 2010  19:01

Tahle recenze se četla jedním dechem - stejně jako dobrá kniha...gratulace autorovi k jeho literárnímu umu!!!

02.02. 2007  22:31

Celá série je výborná. Všech patnáct. I když jsem posledních pět ještě nečet´. Je to prostě to nejlepší co jsem kdy čet´.

25.04. 2005  13:42

tak to jo, penez dost mam, ale radeji se budu venovat dokonceni Temne veze - zbyva mi 5,6,7 a pak taky objevuji svet kvalitnich komiksu - Sandmana uz jsem recenzovala, ted mam Matrixe a 1602.

25.04. 2005  13:37

Řekl bych, že kvalitativně za to trojka až tak nestojí. Sice není špatná, ale oproti 1, nebo 2 to je horší. Už není tak tajemná, ale pokud máš dlouhou chvíli a máš dost peněz tak proč ne :)

25.04. 2005  13:18

ozyvam se ke druhemu dilu, protoze proste jsem k nemu zabrousila.Pravidla mit otevrena nemusis, staci jen kratka kapitola z ucebnice, nekolikrat si ji precti, a pak si nech dat nekolik trapnych diktatu, a vleze ti to do krve.
Profesionalni dotaz:ma cenu nechat si do skotska poslat Nekroskop III?

19.04. 2005  14:34

mám návrh pro naši zlatou Dooren, budeš nám dělat korektora čtenáře???? za chvíli ti přinde nový počítač..... :-)

19.04. 2005  14:20

Díky za chválu, ale pročpak píšeš příspěvek k druhému dílu? To už jsi přečetla oba díly? Jinak, co se týče čárek mezi větama, tak je to moje velká slabina. Někdy mám pocit, že na ně mám nějakou disfunkci. Pokud bych chtěl psát bezchybně, tak bych musel mít neustále rozevřená pravidla před klávesnicí. Vím tom a stydím se za to, ale je to jedna z věcí, které těžko změním. Možná to zní blbě, ale každý má to svoje ... a moje jsou čárky. Vycítím kdy to bez nic nejde, ale to je tak asi všechno. Tam, kde by měli být, ale jejich absence nebyje do očí, tak si jich prostě nevšimnu, nebo si neuvědomím, že by tam měli být. Je to také tím, že často píšu hodně rychle a spontálně při čemž mi psaní čárek vyloženě vadí, protože o nich musím přemýšlet a ruší to tak mé vnímání článku jako celku...

18.04. 2005  15:05

Recenze moc pekna, akorat ti tam na mnoha mistech chybi carky. Vetsinou se to dela tak, ze si bud vezmes pravidla nebo sesit asi z seste tridy, anebo si to po sobe prectes trochu nahlas a vsude, kde udelas pomlku ve vypraveni, by mela prijit carka.
Co se tyce Nekroskopu - je to skvele cteni, ale zjistila jsem, ze uz ho proste znam odevsad. Je to velka nevyhoda dobrych del - mnoho lidi je kopiruje, bere si z nich priklad,nebo proste napise bezostysne nejaky plagiat. A to je muj osud, pravdepodobne jsem precetla prilis mnoho nasledniku, plagiatoru a poucenych na to, aby se mi Nekroskop zdal necim novym. Nova je pro me akorat ta pochmurnost, ja mam upiry jako dobre chlapiky, kvuli Kulhankovi. A jinak, velke davky pochmurnosti uz jsem taky zazila, predevsim v Gormenghastu.

06.04. 2005  16:54

Mno stejně jako v prvním dílu je i zde hodně "odporných" věcí spolu s erotickými částmi. Lumley se v tom očividně vyžívá :) ale co jiného by jste také mohli čekat od knihy zabývající se Vampýry že. Nejzajímavější je na tom jeho trochu odlišný postoj od zavedených standartů. Upír nebo lépe řečeno Vampýr zde hraje spíše roli cizopasníka... Navíc tato část je obzvlášť precizně popsána a v třetím díle se ještě více prohlubuje(už jsem ho začal číst). Nicméně doporučuju číst od prvního dílu ;)

Co se týče tvé otázky... krev,vnitřnosti a mozky.. tak ano je toho tam spousta ale většinou nahušteno v jedné části knihy která se tím zabývá. Není to v průběhu celého příběhu spíše jen v částech kde se objevují... mno Vampýři :))) Číst bych ji rozhodně nedoporučoval dětem a lidem kteří to nemají rádi. Jedná se o trochu silnější odvar. Nemůžu však porovnávat. Ještě jsem nečetl nic podobného. Tedy až na Clive Brakra a jeho Utkaný svět ale tam to bylo spíše minoritní ikdyž hodně silný odvar :)

Ale už teď mě tíží jedna věc. Počkat až výjde dotisk 4. dílů nebo skočit hned na pátý... NEZNÁTE NĚKOHO KDO MÁ ČTVRTÝ DÍL NEKROSKPU?

06.04. 2005  15:42

no teda, tak to vypada na hoooodne bububu tajemna. Chci se zeptat, je tam hodne krve, vnitrnosti a mozků? Jen tak pro mou informaci. Je tato sága urcená jen pro silné jedince, ci pro kohokoliv... ja mám rád bububu knihy :-)

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu