Isaac Asimov - Druhá Nadace

(1953)

Žánr : sci-fi

Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace …

Světový fenomén vzniklý vyjímečnou představivostí autora mnoha Science Fiction Issaca Asimova, uctívaného kritiky na celém světě. Mohu si dovolit tvrdit, že série nadací je nejčtenější Sci-fi dílo všech dob.

Máme před sebou závěrečnou část původní trilogie o Nadaci, jenž byla oceněna Hugem jako nejlepší sci-fi románová série všech dob. Ano, říkám původní trilogie, neboť po vele úspěchu Nadace se spisovatel rozhodl napsat další díly a tak kompletně dokončit to co nakrojil. Jak název sám napovídá, na pořad dne se konečně dostává Druhá Nadace. Mezek ovládl a zničil První Nadaci a posledním krokem k ovládnutí celé Galaxie jest najít a zničit bájnou Druhou Nadaci. Již v předešlém díle po ní Mezek pátrá, ale díky nepředvídanému zásahu Bayty Darellové umístění druhé nadace zůstalo skryto.

První část knihy je tedy věnována Mezkovy a jeho posedlosti po objevení a zničení Druhé Nadace. Jen díky jemu se musí členové Druhé Nadace aktivně zapojit do běhu událostí, poodkrýt své tajemství a poslání. Do této doby byla samotná existence Druhé Nadace pro celou Galaxii velkou záhadou, někteří měli zato, že neexistuje a plní funkci imaginárního ochránce, jiní v existenci Nadace věří. Po mnoho let pročesává Mezek Galaxii, ale neúspěšně. Pověří tedy dva muže, jednoho pozměněného a ovládaného, druhé nedotčeného, aby spojily své dovednosti a našli Druhou Nadaci. Začíná dobrodružství plné překvapení, intrik a dějových zvratů. Je až obdivuhodné, jakým způsobem dokáže Asimov čtenáře napínat ohledně tajemství Druhé Nadace, ale stejně neprozradí nic důležitého.

Druhá část nese název Nadace pátrá. Poté, co Nadace získala zpět svou suverenitu, začíná se poohlížet po svém skutečném nepříteli, a to po Druhé Nadaci. Do hlavní role je zapojena vnučka Bayty Darellové – Arkádie. Kolotoč v honbě za nalezení Druhé Nadace se roztáčí na novo a hnací silou je v tomto případě strach z narušení vlastní suverenity, která je narušována nepatrnými zásahy ze strany Druhé Nadace. Seldonův plán je opět ohrožen a jeho ochránci opět musejí tuto nepříjemnou situaci urychleně řešit, aby se plán k znovuzrození druhé galaktické říše vrátil do starých vytyčených kolejí, z kterých vybočil díky Mezkovy. Tentokrát jsou záměrně a úspěšně klamáni členové Nadace, kteří se snažili imunizovat své „nebezpečné ochránce“.

Po zajímavém a překvapivém vyvrcholení končí třetí díl ságy Nadace, všechny krize byly překonány a obě Nadace jsou svými činy spokojeny. Za námi je další příjemné počteníčko naplněné mnoha zvraty, intrikami a překvapeními, nezbývá tedy sáhnout po dalším pokračováním.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Červen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 29.06.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 54 čtenáři : Článek má 1426 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu