Robert Holdstock - Les mytág

(1984)

Žánr : fantasy

Jméno Roberta Holdstocka je pojmem pro všechny fanoušky nápadité fantasy. Tento vystudovaný zoolog několik let provozoval svou praxi, pak se ale k radosti všech svých čtenářů začal fantasy věnovat naplno. Známe ho jako autora mnoha známých fantasy cyklů, kde se vyskytují Piktové, Keltové, Nordici, či gotické období. V roce 1984 obdržel britský autor první cenu British Science Fiction Award za povídku o zvláštním lese v oblasti Ryhop. O několik let později povídku přepracoval v román a dostal za něj další cenu BSFA. A pak ještě World Fantasy Award. Kniha i povídka měly stejný název – Les mytá.
Čím toto dílo okouzlilo širokou veřejnost? Proč je všichni nazývali revolucí ve fantasy? Začněme příběhem: George Huxley se svou rodinou žije v anglickém hrabství Herfordshire, jen pár metrů od Ryhopského lesa. Má dva chlapce, Christiana a Stevena, ale jeho pravou rodinou je Ryhopský les. Je jím naprosto fascinován, mizí v něm na dlouhé týdny a své dva chlapce a manželku naprosto zanedbává – až na jednu věc. Kdykoliv se někdo zmíní o lese, ihned mu zakáže tam vstupovat a o celé věci mluvit. Jeho pracovna je přeplněná podivnými relikviemi a zápisky. Chlapci se snaží lesu vyhýbat, ale nemohou si nevšimnout jistých odlišností od obyčejného lesa. Především – Ryhop do sebe nevpustí nikoho, koho si nepřeje. Dále – les má pravděpodobně velmi podivné obyvatele. Chlapci párkrát zahlédli podivné kreatury, ale třeba i Robina Hooda. Neví, jak je to možné, ale tuší, kdo zná odpověď…
Po letech se Steven vrací z války. Žije už jen jeho bratr Christian. Steve je vyděšený bratrovým přijetím – chová se totiž úplně stejně jako jejich podivínský otec. Co tedy skrývá les? A co je to mytágo?
Robert Holdstock nadchl fantasy fanoušky v první řadě volbou tématu – tajemný les odjakživa fascinoval tisíce lidí. Pohladil duši historiků, když se citlivě věnoval různým kulturám Ryhopského lesa, a to od doby kamenné až do mladšího středověku. Přitáhl fanoušky artušovských legend a Robina Hooda. Přinutil tehdejší mladou generaci alespoň trochu nahlédnout do lesa. A hlavně – zapůsobil na všechny milovníky tradičního britského folklóru – legendy a pověsti tvoří hlavní podhoubí Ryhopského lesa. Celý les je jinak zahalen do okultního přediva, mezi nímž můžeme objevit vliv dvou racionálních psychologů – Junga a Freuda. Od pohanských mýtů se tak dostáváme až do nitra člověka, do oblasti potlačeného pravěkého já – tedy místa zvaného ID. Právě zde vznikají mytága, právě toto místo obzvlášť souzní s Ryhopským lesem.
Christian je lesem pohlcen, a Steven se také postupně přestává bránit vlivu mocných sil neprostupné zelené stěny. Nebraňte se tedy ani vy, a vypátrejte tajemství mytág a lesa samotného!
Lesem mytág tyto série nekončí. Zájem fanoušků a v první řadě Holdstockova fascinace si vynutily další pokračování, například Lavondyss či Fantom. Jejich téma a příběh jsou neméně atraktivní, ale blíže o nich až někdy příště.


Článek napsala Dooren || Květen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 06.05.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 260 čtenáři : 



Článek má 1426 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

04.01. 2006  21:13

mam dotaz hodte mi to klidne na mail nejaka adresa kde se DA stahnout knizka CELA prepsana do pc ?

25.08. 2004  20:52

Klidne si Lavondyss nech, byl sice fascinujici, ale ted uz mam v planu neco jineho, zajimavejsiho, jestli se to teda da vubec rict...

24.08. 2004  19:44

Jo, a můžu pak napsat článek o knize Lavondyss já? Mojim stylem, či radši napíšeš ty? No a dobře, prvně přečtu Mytág a pak lavon, chcu to stihnout do konce roku určitě :-)

24.08. 2004  18:20

Vadit to samozrejme nebude, Lavondyss je sice az druha kniha, ale tematicky odlisena. Stejne si ale myslim, ze Les mytag je dobre zahajeni. Potom se budes na Lavondyss vic tesit...

22.08. 2004  15:16

Ahoj dooren, dostala se mi do rukou kniha Lavondyss od Roberta Holdstocka. Mám ji číst, nebude vadit, že za sebou nemám Les mytág? Navazují na sebe nějak? Povídej ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu