Jack L. Chalker - Půlnoc ve Studni duší

(1977)

Žánr : sci-fi

Jack L. Chalker, další autor, jehož zahraničí obdivuje, ale český čtenář jen bezradně kroutí hlavou, zaslechne-li jeho jméno. Tento muž je autorem více než padesáti sci-fi a fantasy románů, u nás bohužel známe jen asi pět z nich. Kromě toho nás osoba Jacka L. Chalkera může upoutat ještě velice pestrým životopisem – od celkem podřadného zvukařského zaměstnání prošel všemi povoláními, jaké nabízí knižní průmysl, byl též učitelem. Nesmíme opomenout ani poměrně groteskní Chalkerův výskyt ve všech možných organizacích – od spolků pro ochranu zvířat přes komise pro národní parky a samozřejmě sci-fi kluby.
Vraťme se ale ke knize, kterou chci hodnotit – Půlnoc ve studni duší.
Na první pohled, na první počtení je nám jasné, že jde o sci-fi. Archeologická výprava v dalekém vesmíru hledá pozůstatky po dávné civilizaci Markovanů. Celá odborná veřejnost považuje tuto civilizaci za cosi nesmírně vzrušujícího a nepochopitelného. Proč? Je zřejmé, že Markované měli pravděpodobně kulovitý tvar, v pase byli trochu širší, a v těch místech se také pravděpodobně nacházel svazek chapadel. Zvláštní, ale ještě pochopitelné. Tak co bylo tedy divné?
Nikde v jejich městech nebyly nalezeny sebemenší stopy po umění, nějakých druzích zábavy, nikde žádná pohřebiště, žádné chrámy. Z těchto úkazů vědci vyvodili, že Markované pravděpodobně pochopili realitu, a jak ji lze ovládat. Jejich počítačové mozky jim byly schopny splnit jakékoliv přání. A tehdy, právě v okamžiku největšího rozkvětu, tato civilizace zanikla. Z jakého důvodu? Chalker zde předestírá jednu velice důležitou myšlenku – co dělá život životem? Je to právě nedostatek, touha, přání, utrpení, a další vlastnosti, jež se nám zdají jako zbytečné. A co se stane, když je vymažeme? Vymažeme i život. Právě toto bylo možná osudem Markovanů, právě to může být i naším osudem.
Archeologická výprava zkoumající trosky markovanských měst ale objevila něco jiného. Něco, čemu se může vyrovnat sedm mrtvých lidí, protože právě tolik jich bylo kvůli něčemu zavražděno. Další dva zmizeli neznámo kam a je jisté, že jeden z nich je vrahem. Trosky markovanského města v sobě ale skrývají ještě jinou záhadu – právě ta přivolá obyčejnou nákladní loď s kapitánem Brazilem na palubě. Brazil nemůže neuposlechnout volání o pomoc, a tak se společně s posádkou vydává hledat vraha vědců z výpravy. Až doposud příběh v normálních kolejích – Brazil a ostatní však vkročí do začarovaného kruhu, a než se nadějí, už jsou přemístěni do velmi vzdáleného vesmíru. Poté jsou nuceni se rozdělit, změnit podobu a chtě nechtě se účastnit událostí na planetě jménem Studna duší. Ne všichni se s touto změnou mohou vyrovnat. Nathan Brazil jako starý vesmírný vlk možná. Datham Hain jako nízký padouch také, ale zbývá nám ještě ubohá narkomanka Wu Julee a poněkud zvláštní děvče postrádající osobnost, tedy Vardia Diplo. Je však jisté, že naše společenství čekají velmi vzrušující časy. Nathan musí vypátrat vrahy a zastavit je, než způsobí katastrofu v celém vesmíru. Datham Hain se dál žene za mocí a bohatstvím. Vardia Diplo je nucena stvořit si nějakou osobnost. A Wu Julee milosrdně ztrácí paměť…
Vesmírná detektivka zdaleka nekončí. Co vlastně znamená Až do půlnoci ve Studni duší?
Všechny tyto otázky a stovky dalších nám zodpoví kniha Jacka L. Chalkera až v posledních padesáti stranách – tím ale rozhodně nechci říct, že všechny stránky předtím jsou nudné, ba naopak. Zdálo se mi vzrušující, zjistit, že na všechny odpovědi si budu muset počkat až na konec. Možná, že jsem ho i oddalovala…
Tak či tak, Chalker je dobrý vypravěč. Stvořil plynulý, napínavý a zajímavý příběh. Milovníci dobrého jazyka, a hlavně d e t a i l ů, nechť jen směle přistoupí, a začtou se. Xenobiologové jsou též vítáni. A hlavně, těšte se na další čtyři díly!


Článek napsala Dooren || Květen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 04.05.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 96 čtenáři : Článek má 1410 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

14.12. 2009  17:11

Vyhrabala jsem to kdesi v antikvariátu..Zatím to čtu :) A vypadá to zajímavě..

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu