Isaac Asimov - Nadace

(1951)

Žánr : sci-fi

Rozhodl jsem se, že čtenářům přiblížím jedno z veleděl Asimova génia, a to Nadaci (Foundation). Pro tápající rád doplním, že Isaac Asimov začal ve svých raných spisovatelských letech povídkami, mezi nimiž se nacházeli také ty o Robotech. Slovo „robot“ převzal od bratrů Čapkových, pro své příběhy vymyslel a uzákonil tři zákony robotiky, které se pak pro roboty jako takové staly universálami. Napsal celkem dvaatřicet povídek o robotech v nichž formuloval své zákony robotiky, u nás jsme měli možnost číst například Já, robot. Následně navázal čtyřmi knihami s detektivními příběhy o věčně mladém robotovy R. Daneel a jeho příteli detektiva Eliáše Baley. Na konci této tetralogie byl stanoven nultý zákon robotiky : „Robot nesmí ublížit lidstvu, nebo nechat dopustit, aby mu bylo ublíženo“. Asimov byl velice plodným spisovatelem, počet všech jeho prací se počítá kolem patnácti set, mezi nimiž je také další velká galaktická sága – NADACE.

Šest knih zabývajících se historií lidstva v budoucnu. Po dvanáct tisíciletí lidstvo expandovalo do celé galaxie, na bezpočet hvězdných systémů a ještě více planet. Galaktická říše je opravdu obrovská, mocná a bohatá. Po mnoha století prosperuje a straní se vážnějších konfliktů, ale jen do počátku éry Nadace. Tento rozsáhlý celek se skládá z Nadace, Nadace a říše, Druhá nadace, Na hranicích Nadace, Nadace a Země a první, leč naposledy vydaná Předehra k Nadaci. V roce 1966 získal za tento cyklus literární cenu Hugo. Nesmíme také zapomenout na úplně poslední knihu této série, kterou je Vítězství Nadace od Brin David . Tuto závěrečnou pouť sice Asimov nenapsal, ale není o nic horší než předešlé kapitoly Nadace. Vítězství Nadace je klimaxem nejctižádostivějšího a nejúspěšnějšího podniku ve science-fiction konce minulého století. Podniku, který spustil sám Asimov - jako Hari Seldon - a určitě by se mu líbil.

Rád bych se tu zmínil o spisovatelovu záměru zdokumentovat ve svých knihách lidstvo od naší současnosti až po dalekou budoucnost. Začalo to Roboty, končí Nadací. Téměř veškeré své romány a příběhy píše takovým způsobem, že do sebe zapadají všechny spletitosti historie budoucnosti. Nádherný příklad je Nadace, ve které se čtenář opravdu hodně dozvídá, i když jak plyne příběh také tak plynou i celá staletí. Výjimkou je kniha Nemesis, ve které spisovatel na sklonku své tvorby vytvořil nový svět, který stál mimo ten jeho stávající.

Rok 11 988 – v galaxii se nachází zhruba pětadvacet miliónů obydlených planet a všechny do jedné jsou ve vazalském vztahu k Říši a její sídelní planetě Trantor. Na jedné z těchto planet Helikonu v sektoru Arktur se narodil chlapec jménem Hari Seldon. Tento klučina dostal do vínku netušené schopnosti, které budou mít vliv na osud celého lidstva. Stal se z něj geniální matematik a povznesl raný vědecký obor Psychohistorii do takové míry, že dokázal na základě důsledného pozorování a složitých matematických výpočtů analyzovat chování určité skupiny lidí a poté předpovídat jak se tato skupinka bude vyvíjet a chovat v budoucnu. Jelikož byl Seldon sám o sobě geniální, aplikoval psychohistorii na Galaktickou říši a zjistil, že celou galaxii čeká pomalí společenský a politický rozklad. Toto se samozřejmě přirozeně děje již několik století, ale v tak nepatrné míře, že to nikdo nemůže postřehnout. Zato Hari Seldon to dokázal a také zjistil, že po pádu galaxie přijde období chaosu, bezvládí a barbarství, které má trvat třicet tisíc let, neboť veškeré vědění lidstva se na začátku tohoto období jaksi vytratí, lidstvo se navrátí do temného „středověku“. Tohoto Seldon ale nehodlá dopustit a tak se rozhodne realizovat smělý plán, dlouhou a bolestnou éru barbarství chce minimalizovat na co nejkratší období. S největší pečlivostí vytvořil dvě vědecké kolonie, které nazval „Nadacemi“. Záměrně je umístil na opačné konce Galaxie. Jedna Nadace byla byla založena za plné účasti veřejnosti, existence další, Druhé Nadace, byla utajena. První Nadace má za úkol nashromáždit veškeré moudro, techniku a vědění galaxie a toto vše zdokumentovat do Galaktické kroniky. Jsou zde proto soustředěni vědci všech možných oborů, krom jednoho jediného. Toto vše Hari stíhá ještě za svého života, nakonec v míru a v klidu umírá na Trantoru.

Toto jen pro začátek, abych nadnesl to co nás všechno s Nadací čeká. Mimoto, že kniha Nadace popisuje samotný záměr Hariho Seldona, také dokumentuje prvních dvě stě let po jeho smrti formou povídek, jenž jsou čtyři, každá zabírá zhruba období padesáti let a v každé je jedna významná osobnost, která dokáže Seldonův plán pochopit a nechat ho jít svou cestou. Záměrně se nebudu více zmiňovat o jednotlivých povídkách, neboť to zde již nepatří a nechám to na vás. Nadace, celý cyklus Nadace je tak spletité, rozvinuté a nádherné dílo, že již nemám to srdce nadále pokračovat. Četl jsem jej dvakrát, napotřetí se s Vámi o něj podělím. Samotná Nadace má určitě své kouzlo, neboť je to začátek něčeho ..... většího, co bude pak následovat. Inu, počkejme si na další pokračování – Nadace a Říše.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Duben 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 15.04.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 43 čtenáři : Článek má 1404 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

15.04. 2012  23:07

1950 - Já robot (I, Robot, v slovenčine Ja, Robot)
1970, 1994 - Ocelové jěskyne (The Caves of Steel)
1991 - Nadace (Foundation)
1991 - Nadace a Říše (Foundation and Empire)
1991 - Druhá Nadace (Second Foundation)
1992 - Nadace na hranicích (Foundation's Edge )
1992 - Nadace a Země (Foundation and Earth)
1992 - Předehra k Nadaci (Prelude to Foundation)
1992 - Fantastická cesta II, Místo určení:Mozek (Fantastic Voyage II, Destination Brain)
1992 - Ani sami bohové (The Gods Themselves)
1993 - Roboti úsvitu (The Robots of Dawn)
1993 - Roboti a Impérium (Robots and Empire)
1993 - Oblázek na obloze (Peeble in the Sky, v slovenčine Okruhliak na oblohe)
1993 - Konec Věčnosti (The End of Eternity, v slovenčine Koniec večnosti)
1993 - Příchod noci (Nightfall)
1994 - Vize robotů (Robot visions)
1994 - Nahé slunce (The Naked Sun, v slovenčine Vo vesmíre niekto vraždí)
1994 - Azazel (Azazel)
1994 - Dítě času (The Ugly Little Boy)
1994 - Kosmické proudy (The Currents of Space)
1995 - Hvězdy jako prach (The Stars, Like Dust)
1995 - A zrodí se Nadace (Forward the Foundation)

15.04. 2012  23:00

Mám všetky diely: Nadace, Nadace a říše, Druha nadace, Nadace na hranicích, Nadace a Země, Předehra k nadaci, ...a zrodí se nadace. V posledných knihách Asimov prepája všetky svoje romány do jednej histórie ( zmieňuje sa tam aj o Nemesis )

11.11. 2009  21:52

Jeste doplnim ze Nadaci lze mimo jine sehnat i na Aukru (www.aukro.cz), nektere knihy uplne nove, jine pouzite. Vesmes Aukro je celkem velice vyborny zdroj (antikvariat) knih pro ctenare za lidove ceny :-)

11.11. 2009  08:29

ted nevim jestli se pletu ale co si pamatuju tak jako student jsem precetl snad vsechny nadace, pujceno v knihovne (bylo to prvni klasicke vydani kdyni v CR). ale dneska nadace v CR je nesehnatelna v obchodech krome prvnich 3 dili tedy - Nadace, Nadace a říše, Druhá nadace. Ostatni dily se mi nikde nepodarilo v obchodech najit. Vydavatel je Argo, tedy pokud chcete mit i dalsi dily, obratte se na toto vydavatelstvi s "natlakem" aby vydali i ostatni dily :-)

10.11. 2009  16:44

DAVIDE, jestli máš na mysli ...a zrodí se Nadace, tak ta samozřejmě byla přeložena a v ČR vyšla.

20.03. 2007  15:31

ahoj, no bohuzel mam takovy pocit ze cele dilo nadace je tezko k sehnani. Pokud ty knihy nenabizi nejake knihkupectvi, at kamene ci online, mohu jen poradit se obratit primo na posledniho vydavatele teto sagy (pokud jeste existuje) a poptat se jestli jsou ochotni ti prodat celou serii za beznou cenu. Trebas maji jeste nekde ve sklade nejake vytisky.

20.03. 2007  15:02

Dobrý den,

rád bych se dotázal, zda je možně někde sehnat všechny díly SCIFI týkající se díla NADACE od ISAACa ASIMOVa - Nadace, Nadace a rise, Druha nadace (tu mám), Nadace na hranicich, Nadace a Zeme a Predehra k nadaci... a poslední Slovenskou Verzi Nadace, kterou nevím jak se jmenovala.... Nikde to nemají. Poraďte prosím.

Předem děkuji za odpověď

05.03. 2007  16:16

Odp. Pozemštanovi: V Cz vyslo Nadace, Nadace a rise, Druha nadace, Nadace na hranicich, Nadace a Zeme a Predehra k nadaci vydal je v letech 1991 1992 AG Kult bohuzel zkrachoval. Asimov sam napsal jeste pred smrti jedno pokracování Nadace bohuzel nebylo zatim přeloženo do CZ jen do SK.

27.12. 2006  15:53

zdravim, moc schanin prvni dil serie nadace ( nadace :P ). bohuzel at se snazim jak chci nemuzu ho nikde sehnat, byl bych velice vdecny za pomoc se sehnanim onoho prvniho dilu, hodil by se mi kontakt ne nejake knihkupectvi nebo tak neco ( nepredpokladam ze je nejake online knihkupectvi ktere by nadaci melo ). predem dekuji za pomoc

24.07. 2006  08:58

Ahoj, dle nabidky cešskych knihkupectvi v CR vyslo nasledujici : Druhá Nadace, Nadace a Říše, Nadace. Jistě další díly budou v knihovnách, pač ja jsem četl vše krom Předehra k nadaci.

22.07. 2006  14:28

Kolik dilu vyslo cesky po roce 1989? Nelezl jsem jenom tri a z toho prvni se nedostiskuje. V e-encyklopedii cojeco neni ani zminka o Nadaci u hesla Isaac Asimov. Je to nahoda? Nebo je to cenzura? Nebo je to jenom neprodejne.

04.05. 2004  00:49

Knihy o NAdaci sjou dobre, vsechny jsem cetl nekolikrat. Jsem zvedavi, co Silver napise o ostatnich dilech

27.04. 2004  00:42

Dooren. No, lepší to je díky dobrému tématu - NADACE, což je dobré počteníčko, je i o čem psát, jinak další článek bude od George Orwella, další díl NADACE poté. Těším se na tvůj další článek.....

23.04. 2004  11:33

Tedy Silvere, překvapuješ - už je to mnohem lepší :-)
jinak ti doporučuji knihu Ani sami bohové - pokud jsi ji teda ještě nečetl...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu