Robert A. Heinlein - Občan Galaxie

(1957)

Žánr : sci-fi

V tomtéž roce, co Heinlein psal knihu Dveře do léta, která byla svým dějem zaměřena na čas, lepěji řečeno jeho využití pro cestování a napravení chyb, současně připravoval i knihu Občan galaxie. Již podle názvu je patrné, že nás spisovatel opět vezme ku hvězdám. Obálka knihy je celkem zajímavá, vyobrazuje statného muže a krásnou ženu, v pozadí pak futuristické znázornění vojáky chráněného vesmírného letiště. Tato kniha bude o cestování, znovunalezení sama sebe a o mnoha přátel s kterýma se setkáme. Rád tady uvedu názor jednoho mého přítele, který po zběžném zhlédnutí této obálky sebejistě uvedl, že se opět jedná o další brak. Pojďme se tedy podívat pod kapotu této knihy.

Na počátku se setkáme s mladým chlapcem, který přicestoval na planetu Sargon jako otrok, nepamatuje si své ranné dětství, nepamatuje si svou rodinu. Svůj život prožil jako sluha mnoha pánů, kteří ho koupily v dražbě. A právě dnes je pro něho dalším dnem, kdy na otrokářském trhu najde dalšího nového pána. Stane se ale něco prapodivného, co nikdo nečekal, chlapce koupí za komických okolností starý zmrzačený žebrák Baslim Chromák. Pro chlapce přicházejí konečně časy klidu a míru, neboť Baslim se rozhodne Thorbyho osvojit za vlastního syna. Z počátku mezi oběma panuje napětí, Baslim musí naučit chlapce novou řečí, ošetřit jeho zranění a zaučit ho v živnosti. Čas ale plyne dál a z Thorbyho se stává urostlí a inteligentní jinoch, který se záhy učí několika jazyky a samozřejmě také zručně pomáhá Baslimovy v žebráctví. Autor naneštěstí dlouho nezůstává jen u tohoto, kdy Thorby coby žebrákův syn loudí na lidech almužny a vyřizuje pro Baslima pochůzky. Baslim vkládá do chlapce velké naděje a rozhodne se mu pomoci nalézt jeho pravou rodinu.

Od této chvíle se děj posunuje trošku dál a začíná pro čtenáře další, ještě napínavější a zábavnější dobrodružství. Thorby se po vzrušující noci dostává na palubu obchodní kosmické lodě a zde se stává nedobrovolným „hostem“. Zpočátku zde pociťuje další odcizení od okolního prostředí, ale po intervenci velitelky lodě se stává jedním z obchodníků putujících po vesmíru.
Tak to by tedy stačilo, více bych již nerad prozrazoval. Proč se mi tato kniha líbí? Co může vlastně čtenáři nabídnout? Je to zajímavá sf látka - ztracený a „iniciativní“ chlapec cestuje přes půlku galaxie, aby našel svou pravou rodinu a přijal na své bedra mnoho obtíží a povinností. V každém prostředí se dokáže perfektně adaptovat, ať už díky Baslimovy školy či jeho vrozenou inteligencí. Sám dokáže své nové přátelé vždy něčím ohromit, buď technickou zručností, či svým vyprávěním o svém mrzutém, či zajímavém životě. Kniha se čte sama a nutí čtenáře objevit to, co mu Baslim Chromák na počátku knihy nastínil. Právě pro tu lehkost bych rád knihu doporučil i pro mladší čtenáře, kteří se mohou v hlavním hrdinovy ztotožnit, ale tím rozhodně nechci říci, že starší čtenář nad knihou ohrne nos. Myslím si, že Heinlein se za tento příběh rozhodně stydět nemusí a už teď se těším, až se dostanu k jeho nejvíce opěvovanému dílu, a to Cizinec v cizí zemi.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Duben 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 12.04.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 67 čtenáři : 



Článek má 1377 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu