Jack Higgins - Útes Thunder Point

(1993)

Žánr : thriller

Před námi je další kniha od skvělého vypravěče napínavých thriller románů. Stejně jako v jeho některých dalších knihách, i zde bude „Čtvrté oddělení“ – protiteroristická organizace podřízena přímo předsedovy vlády, která se bude muset opět vypořádat s dalším nebezpečím, které je tentokrát pohřbeno v útrobách ponorky U180. Vraťme se časem do roku 1945, kdy Berlín byl obléhán ze všech stran a sám velký vůdce Hitler se připravoval na svou smrt. V podvečer 30. dubna dostává Reichsleiter Martin Bormann, Hitlerův tajemník a vedoucí sekretariátu nacistické strany, speciální úkol. Musí uprchnout ze země a zachovat ideologii Nacionálního socialismu. S důležitými dokumenty a s čísli bankovních účtů, na kterých leží desítky milionů krvavých peněžních prostředků, uniká Bormann z Německa do Norska, kde pan nasedá na ponorku s konečným cílem cesty – Jižní Amerika.

Přenesme se nyní o čtyřicet sedm let později do Karibského moře. Na východ od Portorika leží Panenské ostrovy. Jsou částečně britské, jako třebas Tortola nebo Virgin Gorda, a hned vedle, přes vodu, jsou americké Panenské ostrovy : St. Croix, St. Thomas a St. John. Jsou americké od roku 1917, kdy je Spojené státy koupily od Dánska za dvacet pět milionů dolarů. St. John má reputaci ostrova, který objevil Kolumbus při druhé výpravě do Nového světa v roce 1493. Je to nepochybně nejidyličtější z karibských ostrovů. Dnešní noc se nad ostrovem přehnal hurikán Able. Na tomto idylickém ostrovu se bude odehrávat vetší část našeho zajímavého příběhu. Rád bych Vám nyní představil člověka, kterému vděčíme za objasnění osudu Martina Bormanna. Henry Baker, milionář, jenž si užívá trvalého odpočinku na ostrově St. John, tráví svůj volný čas sportovním potápěním. Díky nedávnému hurikánu bylo moře úžasně klidné, a tak se Henry vydává potápět trošku dál, než je jeho zvykem.

Do této knihy si Jack Higgins na pomoc opět povolal své eso v rukávu, tím je Sean Dillon - narozen v Belfastu, jako chlapec se přestěhoval do Londýna, otec vdovec. V osmnácti student Královské akademie dramatických umění. Dokonce vystupoval v Národním divadle. Jeho otec se vrátil do Belfastu v roce 1971 a byl zastřelen britskými parašutisty. Natož se Sean přihlásil k IRA a díky laskavosti plukovníka Kadáffího prošel výcvikem v Lybii. Nakonec se s IRA nepohodl a odešel. Stal se z něj žoldák – Bejrút, PLO, KGB, Izrael. Komunikuje sedmi jazyky. Takto vypadá velice stručný životopis člověka, jenž je trnem v oku mnoha představitelů britské vlády a tajných služeb. Ale pojďme zpět k příběhu. Henry Baker objevuje starou německou ponorku U180, jenž se nachází nějakých 30m pod hladinou moře. Nachází v ní velice citlivé dokumenty, které v zápětí odváží ukázat svému dlouholetému příteli kontraadmirálu Garthu Traverzu, jenž má dobré styky s brigádním generálem Charlesem Fergusonem. Kdo z vás četl některé Higginsovy knihy, jistě už leccos začíná tušit.

Začíná divoký a nebezpečný lov, jejímž cílem je námořnický kufřík s velice důležitými informacemi. Ferguson je nucen spolupracovat se svým nepřítelem a najímá Seana Dillona, jenž má za úkol ponorku vypátrat a kufřík zajistit. Nebude to ale snadný úkol, ve hře je tajná nacistická organizace, která působí ve spojených státech a o kufřík má také nemalý zájem. Je zastláno na velice zdařilý příběh, ošperkován Dillonovým osobitým způsobem akce. Myslím si, že Seanova spolupráce s protiteroristickou organizací Velké Británie byla více než zdařilá, ostatně po dokončení akce se Sean sám rozhodne, že bude s Brity i nadále spolupracovat. My se můžeme o tomto přesvědčit v dalším Higginsově románu, a to „Anděl smrti“.

Závěrem - nenáročná, poutavá, inteligentní a napínavá četba z pera Jacka Higginse. Tentokráte nepůjde o ohrožení vojenskou mocí, či teroristickou buňkou, ale o ohrožení minulostí. Jedinými zbraněmi Seana Dillona bude výsadkářský samopal AK, pistole Walter PPK s tlumičem, sedmiranná belgická pistole ráže 2.2 a trhavina semtex. Nemůžeme tedy očekávat nějaký akčnější příběh, spíše půjde o komorní drama mezi Seanem Dillonem a jeho protivníkem, multimilionářem Santiagem. Každopádně kniha je čtivá, pokud máte rádi dobrodružství tohoto ražení, mohu Vám tuto knihu více než doporučit.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 28.03.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 22 čtenáři : Článek má 1377 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

12.11. 2004  12:20

přečetl jsem a jsem spokojen, kde se na tento příběh a akci hrabou některé akční filmy

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu