George R. R. Martin - Tufova dobrodružství

(1986)

Žánr : sci-fi

George R. R. Martina zná ve světě scince fiction téměř každý, ne každý spisovatel totiž získá těsně po sobě hned dvě ceny Nebula, tři ceny Hugo a tři ceny Locus. Tyto ceny obdržely slavní Písečníci a povídka Píseň pro Lyu. Tufova dobrodružství zatím nebyla nijak oceněna, ale v mých očích ji to nijak neubírá na kvalitě.
Kniha Tufova dobrodružství je souborem povídek. Jejich ústředním motivem, leitmotivem, je zavalitý albínský obr Haviland Tuf a jeho neméně obrovitá loď Archa. Archa není jen tak ledajaká loď, je to stará klonoloď dávno zaniklých Federálních sborů Země. V podstatě to znamená, že ten, kdo má v rukou tuto loď, má v rukou pořádný kus moci. Klonoloď je schopna přetvářet celé planety, v jejích útrobách se skrývají zmražené buňky milionů zvířat celého vesmíru, také rostliny a organismy, víc, než si dovedeme představit. Můžeme planetu zachránit od hladomoru, smrtících epidemií a povodní, nebo jim právě toto můžeme způsobit. Není divu, že klonolodě se již neužívají, a Tuf na tu svou narazil jen náhodou. Prostoduše vypadající mužík se zálibou v kočkách a vegetariánském jídle se nechá najmout jako pilot vědecké výpravy, jejímž cílem je právě Archa. jak to tak bývá, vědci si neumí vybírat společníky, a tak z finální potyčky vyjde živ a zdráv pouze Tuf a jeho kočky - toť první povídka.
Příběh pokračuje zprovozňováním Archy a seznamováním s rozličnými světy známého vesmíru. Tuf je nucen bránit se konfiskaci své lodě, do toho řeší celoplanetární ekologické problémy. Právě tehdy máme možnost poznat Tufův poněkud svérázný smysl pro spravedlnost - některé problémy neřešé přesně podle platného zákona, spíše zapojuje osobní etický kodex - nenávidí zabíjení a zápasy zvířat, tak tedy změní planetární ekologický systém, aby se velká zvířata napříště v ekosystému již nemohla vyskytovat. Své kočky pojmenovává podle negativních lidských vlastností(Nevraživost, Pochybnost, Nerozum, Nevděk) a spokojeně proplouvá vesmírem.
Tuf obsahuje mnoho prvků situačního i jazykového humoru, ale všechny charaktery jsou vykresleny příliš ploše, odhadnutelně, a je lehké je ohodnotit, což by tedy správně lehké být nemělo. Tuf je prezentován jako neohrožený bojovník za spravedlnost a inteligentní řešení problémů, zatímco ti ostatní jsou jen hloupí, omezení nebo lidskými slabostmi sužovaní lidé - to se mi na knize moc nelíbilo. Ale vzhledem k nápaditosti a originalitě celého příběhu, ke vtipu téměř anglickému a sympatické tloušťce knihy ( tak akorát) jsem byla ochotna se přes to všechno přenést a knihu dále doporučovat. Okouzlí vás smysl pro detail, jak v popisech lodě, tak i sympatických příšer, které se kolem ní a Tufa pohybují...


Článek napsala Dooren || Březen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 18.03.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 21 čtenáři : Článek má 1269 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

17.11. 2012  12:27

Tuto knihu jsem četl už několikrát, je také jedna z mála která se mnou cestuje po Evropě. Mám ji i nyní ve Švýcarsku. Připadá my že děj z té politické a ekononomycké strany se dá přirovnat k naší situaci, a je aktualnější než v době vzniku.

04.09. 2005  00:59

ten film se jmenuje: Titan AE

18.03. 2004  21:57

Už z tvého vyprávění se my kniha líbí a určitě si ji někdy přečtu. Během prvních řádků článku
mi Tufův příběh připoměl jeden prima kreslený film, kde byla také jedna ztracená
klono loď, o které celý film je, a její úkol spočívá v tom, že má ze svých "zásob" vytvořit novou
planetu, přírodu a živočichy tak, aby byla pro lidstvo obyvatelná. Akorád jméno toho filmečku mi zůstalo na jazyku. :-)

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu