Bob Shaw - Primitivní astronauti

(1986)

Žánr : sci-fi

Bob Shaw by se dal označit za ideálního spisovatele science fiction - vystudoval vysokou školu technickou, pracoval jako inženýr, žurnalista a od roku 1975 se věnuje psaní sci-fi. Povídky však tvoří již od 50.let - z tohoto období známe slavnou povídku Světlo jiných dnů, nominovanou na cenu Nebula.
V knize Primitivní astronauti zvolil Shaw odvážnou myšlenku - systém dvou planet se společnou atmosférou - Land a Overland.Již jsem přemýšlela, jestli mám od počátku vytýkat nemožnost této myšlenky, ale pak mne můj známý astronom informoval, že možné je všechno - prstence kolem Saturnu by prý také neměly existovat, takže se bez obav můžu oddat této myšlence.
Na Landu žije civilizace netechnického typu, v dobách přibližně středověkých. Bohužel se zrovna nachází v období, kdy moc a vědomosti kasty Filosofů upadají, a jako na potvoru do toho přichází ještě celoplanetární ekologická krize. Všechno je závislé na stromě zvaném brakka - jeho tvrdé dřevo se používá ve všech odvětvích průmyslu. Přitom se lidé musejí celý život potýkat s vážným nebezpečím v podobě ptert, purpurově zbarvených plovoucích koulí, které jsou naplněny vysoce infekčním prachem a které jakoby náhodou prasknou vždy v blízkosti člověka. Ten pak onemocní ptertakózou. Vědec Tollner těsně před smrtí objeví vztah mezi stromy brakky a ptertami - pterty jsou jejich strážci. Rok od roku se ptertakóza zhoršuje, pterty vyvíjejí stále smrtonosnější toxiny a lidé musí opustit planetu Land. Senilní vrchní filosof vymyslí odvážnou myšlenku - jelikož atmosféry obou planet jsou spojené, bude možno se přesunout z jedné planety na druhou - jelikož na planetě nejsou kovy k dispozici, musí naši astronauti použít dřevo a jiné přírodní materiály - odtud pak název Primitivní astronauti.
Shaw stvořil velice zajímavý příběh, s napětím sledujeme odvěký souboj inteligence a armády ( jak víme, ve většině případů jsou tyto dvě věci neslučitelné), lehce milostnou linii patřící jednomu z filosofů, odvěký příběh msty a dlouhotrvající objevování vztahu mezi ptertami a brakkou. Shaw zvolil svěží jazyk, čtivý, lehce srozumitelný, i technické výrazy jsou zvoleny tak, aby každý porozumněl. Provádí nás přes akční souboje, problematiku ekologie i apokalyptickou vizi útěku z planety - lodí je jen tisíc, některé řídí nezkušení piloti, polovinu z nich má samozřejmě vyhrazenu aristokracie...a ti, kteří zůstanou, riskují život svůj a svých rodin, protože ptertakóza zabíjí již během několika minut...
Tato kniha je všeobecně považována za nejlepší a nejambicióznější Shawovo dílo - jako důkaz uveďme, že získala cenu BSFA. Také já se kloním k tomuto názoru, jen s malou poznámkou - Světlo jiných dnů nelze opomenout, stejně jako další dva díly příběhu o primitivních astronautech.


Článek napsala Dooren || Březen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 18.03.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 73 čtenáři : 



Článek má 1403 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

16.11. 2010  19:29

"Již jsem přemýšlela, jestli mám od počátku vytýkat nemožnost této myšlenky, ale pak mne můj známý astronom informoval, že možné je všechno - prstence kolem Saturnu by prý také neměly existovat, takže se bez obav můžu oddat této myšlence."

Známý astronom asi zapomněl na Rocheův limit. ;-)

25.08. 2004  20:54

sakra, to sem se teda prekoukla :-}
neboj, opravime

11.07. 2004  14:33

Román je to samozřejmě skvělý, recenze také není špatná, snad jen, že povídka Světlo jiných dnů oceněna Nebulou nebyla, získala pouze nominaci, stejně tak v případě ceny Hugo.

27.04. 2004  00:53

no inu, Dooren, se Silverem se dobře doplňujete v tomto případě?:-)

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu