Stephen King - Černý dům

(2001)

Žánr : horror

Poprvé se mi dostala do rukou kniha, na níž se krom Stephena Kinga podílela i další osoba – spisovatel Peter Straub. Je obvyklé, že u nás většina Kingových knih vychází s dvou ročním odstupem, než v Americe, mohu tedy mluvit o novince, která se rok hřeje na pultech knihkupectví. Když jsem se chystal číst tuto, ne až tak starou „bychlu“, čekal jsem že bude napsaná trochu odlišněji, díky tomu že ji nepsal sám. Po přečtení tohoto nádherného díla mohu tvrdit, že autorská spolupráce byla více než plodná. Petra Strauba si musíme představit jako skvělého vypravěče, který dokáže popsat téměř cokoliv. Bravurně nás provede úvodem knihy, netradičně seznámí s okolím děje a se všemi zúčastněnými postavami, aby se následně poté s Kingem doplňoval. Kde se tedy ocitneme po nalistování prvních stránek? Nacházíme se právě a teď asi sedmdesát metrů vysoko, kde plachtí orli, nad západní hranicí Wisconsinu, kde zákruty řeky Mississippi tvoří přírodní hranici. Díváme se na město French Landing, snášíme se níž, ještě níž. Pojďme se podívat, samozřejmě nenápadně, co se dnes v městě děje, proleťme mnoha domy, ulicemi a poznejme v čem se toto město dnes utápí. Žleby, jak tento kraj obyvatelé nazývají, jsou pro mnohé místí i přespolní nádherné místo, plné lesů, luk a polí, kde kopcovitý terén lemuje řeka Mississippi. Jak je hned úvodem patrné, v novém tisíciletí navštívil Žleby chaos, rozklad a temnota.

Nechci se v tomto článku až tak moc zaobírat samotným dějem, neboť mne zajímá něco úplně jiného. V tomto případě K opět potvrdil, že je nejen skvělý „shlockmeister“, ale také dokáže pro čtenáře vytvořit fantaskní svět natolik dokonalý a skutečný, že jsme nuceni se v něm zamykat a ostatní zanechat venku. Mám také na mysli zdrcující napětí, drsné popisování nechutných, krvavých pasáží, nebo jeho schopnost seznámit čtenáře s vyšinutou, temnou, až groteskní myslí záporných, ale i kladných hrdinů. Do této knihy King vložil také něco úplně jiného… .
Teď se spolu pojďme podívat na knihu samotnou. Za hlavní postavy příběhu mohu považovat detektiva v předčasném důchodu Jacka Sawyera, velitele místní policejní stanice Dalea Gilbertsona a místního showmana Georgeho Rathbuna alias Henry Leyden. Postav v knize je mnohem více, některé jsou důležité, jako např. stodvaceti kilový motorkář Armand „Frňák“ St. Piere, místní horlivý reportér, či rodina pana Marshalla, jiné postavičky do příběhu jen dobře zapadají. Ach, málem bych zapomněl na našeho senilního kamarádíčka Charlese „Burn, Burn“ Burnsideho, který doklepává svůj život v místním zařízením pro přestárlé a „odložené“ občany. Partner Kinga nás s těmito všemi i jinými lidmi průběžně seznamuje svým vlastním originálním způsobem. Kniha se pak měkce přenáší do samotné příběhové linie. Právě na prvních desítkách stránek je dobře poznat, které pasáže píše King a které Straub. Ale jak se pak čtenář do děje zažírá, už si toho ani nevšimne.

Ve Žlebech řádí „hladový“ masový vrah dětí, místním reportérem pojmenovaný jako „Rybář“. Toto se stává pro French Landing tématem číslo jedna. Místní i státní policie je na nohou, federální agenti jsou nápomocni. Z počátku jsou všichni bezradní, neboť Rybář se nikomu z nich zatím nechce podvolit. Má spadeno na Jacka pro nás zatím z neznámých důvodů. V první třetině knihy jsem začínal mít divný pocit. Jack občas prohodil nějaké své myšlenkové pochody a mne pořád něco vzdáleně připomínaly. Nakonec jsem došel k osvícení a začínal mít dojem, že Jack (nyní o nějaké ty roky starší) je právě Ten Jack , který putuje spolu s Rolandem Středosvětem. Jak si sám Jack vzpomíná, několikrát již v dětství navštívil své Teritoria, naučil se přecházet z jednoho světa do druhého. S odstupem času na svá dobrodružství zapomněl a rozvzpomíná si až teď. Bylo to ale nepřesné tušení.
Kniha Černý dům je přímo spojena se Středosvětem, Temnou věží, ba co víc, tato kniha je volným pokračováním knihy Talisman, která se ve Středosvětě přímo vyživuje. Ano, pro mne to bylo celkem překvapující a ohromující odhalení, neboť jsem Talisman nečetl a do Černého domu jsem šel, aniž bych se o něj předtím nějak zvlášť zajímal. Zatím jsem měl se Středosvětem spojenou Temnou věž, Dračí oči a několik chytře umístěných odkazů v některých Kingových románech. Toto mne doopravdy dostalo a utvrdilo v nesmrtelnosti Kingova umění. Jak sám King říká, Temná věž, Středosvět je jeho vnitřním vesmírem, od něhož se pak další odvíjejí v jeho ostatních knihách. V některých případech do Středosvěta umisťuje „zloduchy“, kteří ze svých domovských příběhů záhadně mizí. Na ně pak Roland naráží ve svém putování. I proto jsou pro mě jeho příběhy tak cenné, neboť se nejedná jen o příběhy, ale i o něco více. Toto se však pozná až po mnoha jeho přečtených knihách.

Mohl bych zde nyní popisovat veškeré souvislosti spojené s Temnou věží a Středosvětem, které jsou v knize nastíněny, ale nehodí se to tu. Jen mohu čtenářům Temné věže prozradit, že v Černém domě pomalounku a jistě získává celkový nadhled toho, co se v „Teritoriích“ odehrává a čemu bude muset Roland ke konci své nadmíru dobrodružné cesty čelit. Vraťme se ale k dnes popisované knize. Pro človíčky, kteří ve Středosvětě doslova žijí je tato kniha nutností, pro ty ostatní nabízí velice kvalitní horror / thriller, u kterého se nudit jistě nebudou. Možná i tím, že si King k této knize pozval spoluautora, nebudeme muset přeskakovat nudné a omšelé pasáže, které se občas v kingovkách vyskytují.

Někteří z vás již určitě toužebně čekají, až Beta vydá páté pokračování Temné věže. Jsem na tom stejně. Až si tu knihu donesu do mého kumbálku, pěkně ji uložím do vitrínky, nejprve si přečtu první čtyři díly a pak se do ní vrhnu. Zatím bych se měl v nejbližší době poohlédnout po Talismanu.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 08.03.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 237 čtenáři : 



Článek má 1292 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

23.07. 2006  12:16

asi si to přečtu

27.06. 2006  15:27

silvere z toho si nic nedělej já taky nejdřív četla černý dům a až teď čtu talisman...:D njn taky sem nevěděla že černý dům je druhý díl...:)

07.04. 2004  15:15

nojo, silver měl doopravdy prvně číst talisman, snad si ho přečte..... jinak jak talisman, tak i černy dum byl jednoduše velice dobré dílko stehena kinga

18.03. 2004  11:52

Jo, a s tím, Jackem jsi vedle, to byl jinej...jinak pokud tě nějak víc zajímá propojení všech knih s Teritorii, zajdi na stephenking.com/DarkTower - miscellany, connections a tam to všechno je

09.03. 2004  19:51

Ach tak, máš pravdu, Talisman by měl být jako první, jen kdybych věděl že Č D je pokračování. Inu, nejsem až tak informovaný
(čas je žrout). Ano, má gramatika je strašná, to vím, nic s tím nenadělám, ale snažím se.... :)

09.03. 2004  10:35

Silvere, článek v pohodě, i když sis měl přečíst první Talisman, ale ten pravopis!!!

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu