Thomas Block - Vynucené přistání

(1983)

Žánr : thriller

Předem mého vyprávění bych rád všechny upozornil, že knihy od spisovatele Thomase Blocka jsou úspěšné bestsellery popisující akční a dramatické příběhy z oblasti letecké dopravy. To jen tak pro upřesnění, nerad bych zdržoval ty čtenáře, kteří automaticky zařazují knihy tohoto typu do brakové kategorie, odsuzují je a zároveň odsuzují i ty, kteří tuto literaturu rádi čtou. Já osobně jsem od Blocka před mnoha lety četl knihu MayDay, jenž ve mne zanechala docela dobré, adrenalinem naplněné vzpomínky. Čas od času si rád přečtu napínavou knihu, proto jsem si vybral právě tuhle, zklamán rozhodně nejsem.

Thomas Block původně pracoval více než 25 let jako profesionální pilot, řídil nespočet různých strojů, od kluzáků, jednomotorových lehkých letadel, až po velké dopravní letouny. Právě z tohoto prostředí si vybírá náměty a tak píše knihy plné dramatického napětí, které obsahují výborně zvládnutou technickou část. ( MayDay, Orbit, Forced Landing, Airship Nine, Skyfall, Open Skies)

Tak a zpět ke knize. Při takovémto druhu příběhu není vlastně ani moc o čem psát. Jako obvykle, na začátku dochází k představí hlavních postav příběhu a děj se začíná pomalu rozvíjet (teroristi se připravují, ukradnutí technického vybavení nutné pro akci, naplánování přepadu). Následně vše vyúsťuje k provedení perfektně připraveného plánu. Vše se do posledních detailů podaří, ale jak to tak bývá, nakonec stejně vždy zvítězí ti na správné straně zákona. Samotné knihy se pak mezi sebou odlišují jen hladinou napětí, použitých prostředků a technologií, místem děje a množstvím použitého násilí. V každém takovémto románu je určitá dávka erotiky a nezřídka příběh končí také tím, že hlavní hrdina si nalézá mezi unesenými cestujícími novou životní partnerku. Vynucené přistání pojednává o partičce lidí, kteří si chtějí přivydělat, mají proto spadeno na zásilku zlatých prutů, která se má „nenápadně“ přepravovat v obyčejném dopravním letadle DC – 9 společnosti Trans American Airlines.

Přemýšlím, jestli prozradit více, někdy je to na škodu. Ale přeci jen, myslím si že nic nezkazím tím, že Vám povím, co tento příběh dělá dobrým. Zloději mají dobrý plán, jak přinutit pilota DC-9 aby změnil kurz, ukrýt letadlo tak, aby jej nikdo nenašel a poté nepozorovaně uniknout i s lupem. Zmocní se totiž staré americké dieselové ponorky a letadlové lodi ve výslužbě, která slouží již jen jako muzeum námořnictva. Jsou odhodláni tyto dopravní prostředky naplno využít k naplnění svých cílů. Celkově je tak tato kniha na svých dvě stě osmdesáti stranách naplněna vším, čím má průměrný thriller být.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Únor 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 21.02.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 76 čtenáři : 



Článek má 1412 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu