Robert A. Heinlein - Farnhamův únik

(1964)

Žánr : sci-fi

„Ne, není to naslouchadlo,“ vysvětlil jí Hubert Farnham. „je to rádio naladěné na nouzovou frekvenci.“ Takto začíná další sf kniha světoznámého autora R.A. Heinleina. Tentokrát budeme svědky spisovatelova postkatastrofického světa po ruském atomovém útoku na USA. Pojďme si o knize popovídat více podrobněji. Na začátku knihy jsme svědky rodinné diskuse na téma studené války. Hubert Farnham, hlavní postava knihy a otec rodiny byl tak prozíraví a paranoický, že pod svým domkem postavil slušný protiatomový kryt. jak to ostatně v té době dělalo i mnoho dalších rodin. Studená válka byla v plném proudu, každou chvíli nějaká ta krize, ale vždy úspěšně zažehnána. S všudypřítomný sluchátkem v uchu naslouchá zprávy a čeká na soudný den. Při každé příležitosti si Duke neodpustí popíchnout svého otce za to co dělá, což mnohdy končívá hádkou. Dnes tedy Hubert, Grace, jejich syn Duke a dcera Karen, její kamarádka Barbara sedí společně nad partičkou bridže a užívají si příjemného večera. Nikdo z nich netuší, že za pár minut bude rozhodnuto o osudech celého lidstva.

Upřímně řečeno, začátek knihy je dobré čtení, zvláště poutavé je pak samotný útok nukleárních hlavic, útěk do krytu a samotné překvapení všech zúčastněných. Jediný Hubert se svým sluhou Josefem zachovávají chladnou hlavu a začínají organizovat chod v „záchraném člunu.“ Po mnoha nepříjemných hodinách se nakonec dostávají z krytu ven, kde na ně čeká nepříjemné překvapení. I mne spisovatel šokoval. Byl jsem smířen s tím, že budu svědkem zničeného, radioaktivního prostředí, ve kterém se rodinka Farnhamů bude zuby nehty držet na živu. Ale Heinlein si pro ně přichystal něco úplně jiného. Místo nemoci z ozáření a všudypřítomného spadu se s chutí pouštějí do zemědělství a lovu divoké zvěře. Řeknete si, jelikož se jedná o sf knihu, nic není nemožné. Bohužel v tomto případě to platí dvojnásob. Nechci říkat, že tato kniha je nějak špatná, je divná. První část jsem si užíval, takový jaderný útok v přímém přenosu byl dobře stravitelný. Ale co se dělo poté bylo dle mého skromného názoru až moc nadsazené. Hlavním nosníkem příběhu je láska, kdy jeden miluje druhého a je schopen překonat všechny překážky aby se nakonec společně setkali. Tato love story pokračuje až do poslední stránky knihy. Heinlein zakončení knihy řeší, byť napínavým a dobrodružným stylem, tím že hrdiny přesune zpět na začátek odkud vzešli. Tento konec nabízí mnoho možností, jak by mohl být příběh dále natáhnutý, ale bohužel je osekán, co nejvíce smrknut na pár stránek a finišuje s výhledem šťastných zítřků.

Nechci odradit čtenáře od přečtení této knihy. Je to klasická science-fiction od dobrého spisovatel, ale nepatří mezi jeho zlatý fond. Kniha se dala číst, místy jsem si myslel, že se bude zlepšovat a gradovat, ale po přečtení toho ve mne moc nezanechala.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Únor 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 15.02.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 70 čtenáři : Článek má 1376 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

26.10. 2009  09:44

asd

26.10. 2009  09:43

asd

26.10. 2009  09:39

zkouska diskuze

26.10. 2009  09:39

g

08.03. 2004  19:41

jo, děkujeme hakisukovy za veskerou aktivitu na tomto webu

23.02. 2004  12:45

kdyby ne me tak ti tu ty diskuse zeji prazdnotou:-)))))

22.02. 2004  22:32

co ty hnupe!!! ja sci-fi za celi zivot precetl tolik, ze to vida na plnou mistnost knih, od Bradburyho jsem cetl veskere jeho knihy. Tak my pripada kamarade, ze jsi asi nikdy zadny brak necetl, kdyz rikaz kazde divne vypadajici knize podle obalu, ze je brak. HNUPE!

22.02. 2004  12:47

hnupe cetl jsem knihu od Raye Bradburyho ale to asi neznas, protoze to neni zadny Brak!!!!! a to ty se na nej primo specializujes hihi :-)))

19.02. 2004  03:15

No, obalka jeste nic neresi, zadny brak, ale prumerny sci-fi, stejne ty jsi zadne dobre sci-fi necetl. Ale diky za vraceni knihy od Kinga......

16.02. 2004  19:50

me stacilo videt obalku knihy...je to brakovka jako hrom

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu