Stephen King - Pytel kostí

(1998)

Žánr : horror

Po dlouhé době se mi dostala do rukou další hrůzy plná kniha od Stephena Kinga. Tentokrát se spisovatel věnoval příběhu pomsty jedné obdivuhodné děvy. Začátkem dvacátého století se přihodila v městečku u jezera Dark Score v západním Maine ošklivá příhoda, jejíž následky muselo městečko snášet mnoho desetiletí.

Podobně jako v knize Temná půle, i v tomto příběhu je hlavní postavou úspěšný spisovatel, jenž napsal několik vynikajících knih. Jeho jméno je Mike Noonan a jeho domovem je Derry. V úvodu knihy se Mike zmiňuje o jednom spisovateli z Castle Rocku, jenž napsal některé knihy pod pseudonymem George Stark. Mike se o Tadovy zmiňoval v souvislosti se spisovatelským blokem, jímž Mike také trpěl. King tak opět předvedl, že si může dovolit v knize uvádět odkazy i na jiné své knihy. Je to dáno hlavně tím, že jeho příběhy se odehrávají v okolí Derry v druhé polovině dvacátého století.
Začátek knihy nás přivede ne zrovna do příjemného prostředí. Mike ztratil svou milovanou ženu, která znenadání zemřela. Jsou to stránky smutku a také nepochopení, kdy Mike stále nedokáže přes srdce přenést skutečnost, že je nyní na světě sám. Manželství měl šťastné díky své práci a své partnerce Jo (Johanna). V úvodu knihy nám Mike popíše průběh svého života i své kariéry. Zúčastníme se s ním na pohřbu Jo a také jsme svědky jeho výčitek svědomí, jenž mu přinášejí strašlivé sny. Trpí výčitkami svědomí, je sám na sebe naštvaný, že nedokázal v zápalu práce sledovat to, co se s jeho manželkou děje. Jakmile zasedne k psacímu stroji a vrhne se vstříc dalšímu příběhu, ocitá se ve svém světě a nevychází z něj dokud nedopíše poslední stránku knihy a nezakončí příběh svým obvyklým rituálem. A právě během této doby Jo prožívá svůj životní příběh, jenž končí její nešťastnou (snad předurčenou) smrtí.

Mike dostává svůj první spisovatelský blok, má strašlivé sny, chce se mu zvracet při pohledu na prázdnou stránku zasunutou ve psacím stroji. Po několika neúspěšných pokusech se vzdává a odchází do předčasného důchodu. Jeho vydavatel nic netuší, neboť Mike mu každý rok posílá další novou knihu, kterou napsal nad limit a schovával si je bokem „na horší časy“. A jak to tak bývá, i ta poslední kniha v zabezpečené schránce si našla místo na pultech knihkupectví a Mike Noonan se rozhoduje co podnikne dál. Psát stále nedokáže a v rukávu mu nezbyla žádná přednapsaná knížka. Tak odjíždí na své letní sídlo k jezeru Dark Score.

Tak trochu neohrabaně jsem popsal úvod této skvělé knihy. Během něho Stephen King představuje život Mikeho Noonana a pomalu začíná rozjíždět kolotoč děsivých nočních můr, jenž Mike má. Jeho sny a představy, které jsou velice realistické nám můžou připadat, že to jsou jen reakce na smrt Jo a na neschopnost sednout k psacímu stroji a pustit se do další knihy. Ale jak můžeme později zjistit, důvod toho všeho má daleko hlubší a rozsáhlejší význam. Po příjezdu na Smějící Sáru – takto chatu u jezera Mike a Jo nazývají – se začnou dít opravdu neuvěřitelné věci. Smějící Sára se tak po zbytek knihy stává dějištěm, na němž Stephen King předvádí své mistrovské umění. I když na mnoha místech je kniha nudná a nutí nezáživné pasáže přeskakovat, chybou je tak činit. Neboť téměř na samém konci knihy se veškeré skládanky, útržky rozhovorů a nic neříkající odstavce dávají dohromady do souvislostí, nad kterýma zůstává rozum stát. Příběh knihy je také proložen celkem slušnou love story, která je tou nejsvětlejší stránkou knihy. Mnohokrát chtěl Mike unést svou nově nalezenou lásku a z letního sídla odjet pryč, neboť tušil, že s místem kde zatím stále zůstává není tak úplně všechno v pořádku. Pokaždé se ale na popud jiných rozhoduje opačně a rozhodnut rozlousknou tajemství své manželky se pouští do nejtmavějších míst minulosti městečka, ve kterém je stále dost pytlů kostí na objevení.

Možná tento článek působí dosti zmateným dojmem, snažím se jen dát svému okolnímu světu na vědomí, že tato kniha je opravdu povedené dílo, které ve čtenáři zanechá plno různorodých pocitů a dojmů. Sice pomalý rozjezd čtenáře trošku uspává, ale příjezdem k jezeru Dark Score ho probouzí do úplné bělosti. Finišující kniha přistihuje jezero Dark Score i přilehlé městečko před příchodem zuřivé letní bouřky. Ulice města jsou prázdné, obyvatelé jsou na pohřební mši v kostele a několik lidí spolu s Mikem a jeho mladou láskou oslavují své malé vítězství. Stephen King nezapomíná na své čtenáře a atmosféru plnou klidu, pohody a lásky rozbíjí příšerným způsobem. Smějící Sára se rozhodla vzít co ji právem náleží tím nejbolestivějším způsobem a Mike dohnán mateřskou láskou se vrhá vstříc svému osudu.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Únor 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.02.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 58 čtenáři : Článek má 1278 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

22.09. 2019  23:31

Ahoj az ted jsem viděl film knihu nečetl a jdu si knihu koupit. Tato recenze mě navnadila. Film napínavý.

03.09. 2006  21:05

vyborna, gradujici kniha ,lze jen doporucit

29.11. 2005  08:46

tuto knihu jsem zatím v ruce neměla, ale ráda si jí přečtu, snad jí někde seženu.

05.03. 2005  22:58

kdesi jsem cetl, ze se chystá zfilmovani teto skvele a vydarene knihy, tak snad se dockam.....

25.03. 2004  01:23

ahoj teri, mě se take libila, někteři si myslí, že ta love story příběhu moc neseděla a kvůli tomu tu knihu odsuzují, já si ale myslím, že byla perfektí, stejně tak jak SK zařadil svou LOVE story i do báječného příbšhu Temná věž - čaroděj a sklo :-)

22.03. 2004  11:35

Moc se mi libila.Je mi 14 a miluju StephenaKinga.Precetla sem jich hodne a takle patrila mezi nej co sem od neho cetla.

15.02. 2004  17:50

Toto je první kniha od K cojsem četl a mohu říci, no prostě zajímavé. Nikdy jsem nečetl knihy žánru horor, ale tato mne přesvědčila, že asi začnu. Chudák Mike, ten zažívá pěkné psycho ve svém životě...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu