Jack Higgins - Anděl smrti

(1995)

Žánr : thriller

Jack Higgins, jeden z nejproslulejších světových autorů, napsal více než padesát románů. Některé z nich byly také zfilmovány. Anděl smrti je strhující román, odehrávající se ve žhavé současnosti devadesátých let. Skupina teroristů si říká Třicátý leden – podle data masakru v Belfastu. Nejsou s nikým spojeni, zabíjejí americké diplomaty, agenty KGB, Araby i Izraelce, členy IRA i britské vojáky. Jsou proti všem, ale hlavně proti míru. Připravují úkladné vraždy, které mají otřást už tak křehkým příměřím v Irsku. Chtějí uvrhnout tuto těžce zkoušenou zemi do občanské války. Proti nim stojí bývalý příslušník IRA Sean Dillon, nejschopnější tajný agent zvláštního oddělení britského ministerstva obrany.

Na začátku knihy budeme sledovat příběh Seana Dillona a inspektorky Zvláštního oddělení Scotland Yardu Hannah Bernsteinové. Navštívíme Belfast a Londýn. Poté se děj přesune do Bejrútu. Budeme svědky zákulisí života tajných agentů i jejich protivníků – teroristické buňky Třicátý leden. Jak to bývá v každé knize, dozvíme se minulost hlavních postav knihy, jejich politické i společenské motivy k tomu, co dělají. Děj knihy je celkem slušně rozdělen na dvě linie – Sean Dillon a inspektorka Hannah Bernsteinová (ti hodní). Tom Curry (major ruské vojenské rozvědky a profesor na Yale a Harvardu. Jeho přítel Rupert Lang a divadelní herečka Grace Browningová doplňují trojici, která tvoří teroristickou buňku Třicátý leden. Oba dva tábory mají v knize dostatek prostoru a tak je možné, že čtenář citově přilne k oběma a bude jim „fandit“. Teprve až v polovině knihy dostane Dillon za úkol vypátrat a zlikvidovat Třicátý leden a příběh dostává nový spád. Kdo nakonec tento boj vyhraje je jasné až téměř na poslední stránce.

Myslím si, že kniha je dobře zpracovaná, bez žádných nudných pasáží a myslím si, že každému bude srozumitelná. Na jedné straně britská vláda, tajné služby, MI5 a americký prezident Clinton a na straně druhé IRA, KGB a různé teroristické organizace roztroušené po Evropě, Asii a Africe. Zajímavé je, že jejich „význační“ členové se navzájem znají, respektují se, ale pokud jde o Jejich správnou věc, za kterou bojují, nejraději by se všichni navzájem postříleli. Tedy závěrem bych chtěl jen podotknout, že před námi je celkem vzrušující a napínavá kniha z realistického prostředí devadesátých let v Anglii a Irsku. Prostředí je jak jinak než deštivé a zamračené. K tomu přičtěme pár lidí, kteří se nahánějí s úmyslem toho druhé vymazat z povrchu zemského. Je to další skvělá knížka od Jacka Higginse.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Listopad 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 06.11.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 11 čtenáři : 



Článek má 1458 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

18.06. 2004  08:42

Taky jsem to přelouskal ale byl jsem zklamán jak se všichni trefují hned do srdce a přišlo mi to, jako bych se díval na Bonda(chybí ještě speciální hodinky,...)

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu