Tom Clancy - Jasné nebezpečí

(1989)

Žánr : thriller

Tom Clancy bývá označován za mistra technothrilleru. Narodil se roku 1947 a nejprve pracoval jako pojišťovací agent - nicméně vždy snil o tom, že se stane spisovatelem. Když četl o sovětské lodi, která se potopila u břehů Švédska, inspirovalo ho to k napsání knihy Hon na ponorku. Poté, co ji prezident Ronald Reagan ohodnotil jako "skvělé čtení", se okamžitě stala bestsellerem. Následoval román Red Storm Rising, spekulující o hrozbě třetí světové války, či Patriot Games o teroristech z IRA. Klasickému špionážnímu žánru se autor věnoval v knize The Cardinal of the Kremlin, problematice drog pak v románu Jasné nebezpečí. Clancy se záhy stal uznávaným autorem a dokonce jakýmsi fenoménem, jeho knihy se po celém světě prodávají v mnohamilionových nákladech. Je pravidlem, že téměř všechny jeho knihy byly celkem úspěšně zfilmované.

Je těžké psát něco o knize, která se čte sama a je předurčena pro rychlé dočtení. Ten kdo nezná tohoto spisovatele a jeho styl psaní, vězte že knihy a příběhy jsou postaveny na kamenech amerického vojenského a výzvědného aparátu. Prezident spojených států, jeho poradci, Bílí dům, CIA, FBI, námořnictvo, námořní pěchota, průzkumné oddíly, speciální jednotky atd. Clancy realisticky a napínavě popíše jakéhokoliv státního zaměstnance spojených států (od sekretářky až po velitele letadlové lodě) a spolu s ním i jeho pracovní prostředí, taktiku, pracovní činnost… K tomu všemu dosadí chytlavý děj a zaplete vnitřní politiku a také i nepřátelské síly. Toto vše hodí do jedné knihy, dějově zestylizuje a naservíruje čtenáři. Pokaždé, když čtu takovou zajímavou knihu, občas si zalituji, že jsem nezůstal na vojně. Kdo ví, dnes jsem mohl být u speciálních jednotek...

O čem jasné nebezpečí vlastně je? Spojené státy mají problém s drogami, které na trh přicházejí hlavně z Pannami. Zde operuje několik drogových baronů a právě jim se pokusí CIA znepříjemnit život. Prezident Spojených států si v rok voleb přeje narušit drogovou cestu z problémové oblasti. A tak se začne připravovat několik operací, které tento cíl mají splnit. Více jak sedm set stránek knihy popisuje začátek, přípravu, průběh a ukončení těchto operací.

Je to klasický bestseller, kniha která se bude prodávat v milionech výtiscích. Ale literární hodnota této knihy není až tak moc valná. Přečíst, pobavit se a jít zase dál. To je můj názor. S knihou se pobaví jak nenáročný čtenář, tak i těžký harcovník. Od toho byla napsaná.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Říjen 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 07.10.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 225 čtenáři : Článek má 1442 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu