Herbert George Wells - Válka světů

(1898)

Žánr : sci-fi

Představovaní H. G. Wellse jakožto praotce sci-fi by asi pro většinu čtenářů bylo nošením dříví do lesa. Jedním z jeho děl, které si bez nadsázky zaslouží titul „klasika“, je bezesporu Válka světů.
Přenesme se na konec devatenáctého století, do období bouřlivého vědecko-technického rozvoje a pokračujících změn ve společnosti. Nacházíme se v Londýně, hlavním městě tehdy nejsilnějšího impéria na světě. Lidé dosud netuší, co je v nejbližších týdnech potká. Z Marsu nás pozorují ohyzdné, avšak mimořádně vyspělé bytosti, které se rozhodly Zemi ovládnout. Zanedlouho v blízkosti Londýna přistane první marťanský výsadek. Místní obyvatelé včetně hlavního hrdiny jsou zpočátku spíše zvědaví a nepřipouští si žádné nebezpečí. Jakmile se však ocitnou krvelačným monstrům tváří v tvář, zvědavost vystřídá hrůza, panika a děs! Ubrání se pozemská civilizace útoku agresivních mimozemšťanů? Kdo bude pánem naší planety?
To by snad pro ilustraci děje stačilo. Nebudeme prozrazovat více, abychom neochudili o zážitek ty, kteří knihu ještě nečetli. Celý příběh je napsán v první osobě, působí tedy poměrně autenticky. Záhy se sžijete s vypravěčem, vzdělaným mužem středních let a budete s ním prožívat všechny dramatické okamžiky, mnohdy dost drsné a krvavé. O napětí není rozhodně nouze, nudit se při četbě nebudete. Jak jsme ale u Wellse zvyklí, příběhu nechybí určitá hloubka. Zajímavě je tu zobrazeno chování jednotlivců i mas lidí v mezních situacích. K zamyšlení také vyzývají úvahy o lidském rodu, přírodě a vesmíru.
Wells nebyl jen výborným vypravěčem, on byl přímo vizionář. V jeho knihách s údivem nalézáme věci, které v době, kdy o nich psal, ještě nebyly vynalezeny, dnes jsou však běžné. Ve Válce světů nám autor mimo jiné solidně popsal laser či praktické použití chemických zbraní.
Příběh se dočkal i úspěšného filmového zpracování a stal se pochopitelně zdrojem inspirace pro mnohé filmaře a literáty. Ano, Válka světů je asi nejslavnější Wellsovo dílo. Nemyslím si ale, že nejlepší. Podle mého názoru je Ostrov doktora Moreaua celkově zdařilejší, s působivější atmosférou a větším spádem. To ovšem nic nemění na tom, že Válka světů patří mezi výborné knihy. Určitě by ji neměli opomenout příznivci sci-fi a i ostatním ji mohu jenom doporučit.
Úplně na závěr bychom se mohli zmínit o tom, že Válka světů je spjata s jednou aférou. Zasloužil se o ni geniální americký režisér a herec Orson Welles. Vytvořil mimořádně realistickou rozhlasovou podobu díla, která formou reportáže sugestivně líčila vpád Marťanů na území USA. Roku 1938 ji vysílalo jedno americké rádio. Výsledkem byla davová hysterie v New Yorku a dalších městech USA. Lidé zkrátka nepoznali, že jde o mystifikaci. H. G. Wells zprvu uvažoval o žalobě, ale nakonec se pře Wells kontra Welles nekonala. Američané si oddychli, k útoku hnědých oblud nedošlo. To jen kdesi v Evropě se k útoku chystali nacisté v hnědých košilích, válka světa zlověstně klepala na dveře…


Článek napsal Jarda Kovanda || Září 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 13.09.2003, autor : Jarda Kovanda

Článek ohodnocen 226 čtenáři : 



Článek má 1380 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

31.01. 2006  22:55

Článek je velmi dobře napsaný. Máš jistě pravdu,že Wells byl visionář a pacifista. Rád bych dodal,že podle jeho knih esejí, byly vynalezeny např. také: mezikontinentální sřely a tanky.

16.01. 2004  16:05

Na G.H.Wellse se chystám, už z toho důvodu, že se mi dostalo do rukou několik knih vydaných cca v r. 1930 a jsem na ohromně zvědavý, jaké budou dojmy, dám vědět! P.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu