Frederick Forsyth - Den pro Šakala

(1971)

Žánr : thriller

Až budete tuto slavnou knihu držet poprvé v ruce, je možné, že se vám do četby nebude dvakrát chtít. Britský spisovatel Frederick Forsyth proslul svými příběhy především z prostředí politiky a zpravodajských služeb, které může leckoho předem odradit. Odložit tento vícekrát zfilmovaný román by však byl omyl. Jakmile se zakousnete do děje, kniha vás pohltí.
Píše se rok 1963 a ve Francii vládne pevnou rukou Charles de Gaulle. Tisíce lidí ho obdivují, tisíce nenávidí. Mezi ty druhé patří i Marc Rodin, šéf teroristické organizace usilující o převrat a de Gaullovu smrt. Najme nejlepšího z nejlepších, profesionálního zabijáka s krycím jménem Šakal, aby de Gaulla zavraždil. Chladnokrevný Šakal poté začne krůček po krůčku s precizností stroje připravovat atentát. Policie zpočátku nic netuší, ale posléze získá určité stopy a snaží se všemi prostředky Šakala vypátrat. Podaří se komisaři Lebelovi, který vede policejní tým, atentátníka včas zastavit?
Takto by se dal stručně popsat obsah knihy. Je brilantně napsaná a velmi dobře se čte. Od první do poslední stránky cítíte zvláštní napětí, které postupně graduje a nutí vás číst stále rychleji. Při líčení děje je čtenář zasvěcován do prostředí terorismu, špionáže, policie i vysoké politiky. Autor tyto oblasti dokonale zná a je to poznat. Nabízí se srovnání s vynikající znalostí prostředí, kterou prokazuje ve svých románech Arthur Hailey. Forsyth je dle mého názoru v tomto směru ještě na vyšší úrovni.
Postav nalezneme v knize mnoho, mezi hlavní patří rozhodně Šakal. Je to chladný a bezcitný člověk vyvolávající dojem dokonalého stroje na zabíjení. Budete napjatě sledovat, s jakou důmyslností, přesností a neomylností bude plnit svůj plán atentátu a jak snadno a bez emocí si poradí s každým, kdo mu bude klást překážky. Jedním z Šakalových výrazných protihráčů je již zmiňovaný komisař Claude Lebel. Tento zpočátku nemastný a neslaný policista prokáže postupem času své výjimečné schopnosti. V příběhu se setkáme i se samotným de Gaullem, který působí jak jinak než arogantně.
Napětí děje kupodivu nesnižuje ani to, že dopředu víme, že tento francouzský prezident zemřel přirozenou smrtí až v roce 1970. V románu se mísí fakta s vymyšleným a kniha celkově působí dost realisticky. Obsahuje také mrazivou brutalitu a násilí, které však není bezúčelné. Závěr knihy je strhující a svým způsobem překvapivý.
Pokud nejste vyloženě slabé povahy a chcete strávit nějaký čas s mistrovsky napsanou knihou, je pro vás „Den pro Šakala“ správnou volbou. Ve svém žánru patří bezpochyby mezi nejlepší.
Mimochodem Šakal je vysoký blondýn. Vzpomínáte si na francouzskou komedii „Velký blondýn s černou botou“ s Pierrem Richardem, která parodovala špionážní příběhy?


Článek napsal Jarda Kovanda || Září 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 10.09.2003, autor : Jarda Kovanda

Článek ohodnocen 184 čtenáři : 



Článek má 1496 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

08.01. 2013  16:22

Vyborna kniha.

Skvelý spád deja, páči sa mi ako
sa autor venuje v prvej kapitole
iba postave zabijaka, v dalsej zase
iba postave komisara/detektiva.

V zavere vysetrovania a stihania vraha
je vygradovanie napatia a dramy naozaj
excelentne.

Samotny zaver sa mi takisto paci, myslim
ze k takemuto ukonceniu kniha speje od zaciatku
(alebo minimalne od chvile ako sme spoznali postavu Lebela :)

07.01. 2012  15:30

ahoj, ta kniha se stale prodava napr. http://www.kosmas.cz/knihy/147977/den-pro-sakala/

07.01. 2012  13:35

ahojte všetci, manžel strašne túži po knihe o Šakalovi. kedysi ju čítal, ale akosi ju neviem zohnať. Neviete mi poradiť, kde by ju mohli ešte mať? Myslím, že táto od Forsytha najviac vystihuje dianie okolo Šakala.diik

29.12. 2011  17:54

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl. Velmi dobře propracovaný děj a hlavně vliv této knihy byl takový, že donutil britské úřady změnit systém vydávání pasů. Forsyth není amatér, co si věci vymýšlí, třeba jak oživil příběh Eduarda Roschmanna v knize Spis ODESSA, je příkladem špičkové práce. A souhlasím s Tacem, že podle knihy není Šakal onen Calthrop a souhlasím, že Jeri v tom má bordel. Hraje si na odborníka, ale hajzl má na chodbě.

01.07. 2010  21:07

RE: Jeri
No třeba ho nenechal odbouchnout proto, že v době kdy to psal, většina lidí věděla, že de Gaulle všechny atentáty přežil. A stejně tak pokud si vzpomínám, tak se nakonec ukáže, že Charles Calthrop Šakalem nebyl. Takže kontrolní otázka - četl jste to vůbec?

19.02. 2010  22:26

Takovych nelogicnosti. Profesional kazdym coulem a kryci jmeno vytvoreno z krestniho jmena a prijmeni??? To je vysmech. Stejne jako se dozvedeli o jakemsi Charlesi Calthropovi. A navic konec absolutne o nicem. Proc jej autor normalne nenechal politika odbouchnout. Tyhle pozitivni konce z pohadek absolutne vubec nekoresponduji s realitou kazdodenniho zivota. Takovy Dexter mi prijde mnohem vice propracovany... U tehle knihy jsem si musel neustale rikat, jak jsou souvislosti nedotazene. Jinak je to velice napinave cteni. Skoda

04.08. 2006  09:52

to RAF: Četl jsem Kmotra, přečetl jsem všechno od Forsytha a vidím to přesně naopak. Ten spád u Šakala kmotr prostě nemá.

10.05. 2006  15:00

Genialni kniha..
Ale ten zaver mi fakt nastval...:)

18.06. 2004  08:47

Dlouho jsem hledal, co by se mým nadšením z knihy přiblížilo ke Kmotrovi a Den pro šakala to málem dokázal a je u mně hned na druhém místě.

16.01. 2004  17:42

Tahle kniha patří k těm nejlepším co jsem kdy četla až na ten závěr.
Je tak překvapující až je nesmyslný. Jinak je to ale bomba

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu