Nelson DeMille - Generálova dcera

(1992)

Žánr : krimi

Kapitánka Ann Cambellová, dcera slavného amerického generála, krásná, vzorná mladá žena, kterou armáda používá jako ideální poutač na náborové plakáty, je surově zavražděna. Případu se ujímá člen elitní vyšetřovací jednotky americké armády Paul Brenner. Postupně zjišťuje, že s životem vzorné příslušnice ozbrojených sil – od služebního až po sexuální – se to má trošku jinak.

Fort Halley je malá vojenská základny v jižní Georgii, založili ji v roce 1917, aby se tu prováděl výcvik pěchoty posílané na jatka západní fronty. Celý vojenský prostor je však velmi rozlehlý – přes 100 000 akrů převážně zalesněného terénu vhodného pro výcvik, včetně výcviku k přežití, partizánského boje a tak dále. Pěchotní škola tady pomalu končí svou činnost a celá základna začíná vypadat dosti opuštěně. Je tu ale speciální škola, jejíž smysl je poněkud vágní – nebo abych vyjádřil vlídněji – poněkud experimentální. Probírají se v téhle škole zásady vedení psychologické války, studuje se tu bojová morálka jednotek. Severně od Fort Halley leží středně velké městečko Midland, v řadě ohledů typické posádkové město, v kterém žijí bývalí zaměstnanci vojenské správy, civilní pracovníci ze základny, lidé kteří vojákům prodávají první poslední, stejně jako ti, co nemají ke své naprosté spokojenosti s armádou vůbec nic společného.

Tak v takovém to prostředí se ocitneme v této skvělé knize. Paul Brenner, tajný agent CID, na vojenské základně Fort Halley vyšetřuje případ rozprodávání vojenského majetku. Téměř před uzavřením toho případu je znenadání přivolán k vraždě kapitánky Cambellové. Její mrtvolu našli na cvičné střelnici. V zápětí se Paul tohoto případu ujímá spolu se svou bývalou přítelkyní, která zde náhodou vyšetřovala případ znásilnění. Tedy tato dvojka po celou knihu pracuje na rozuzlení vraždy kapitánky, což se jim kupodivu na konci podaří.

Detektivní román psaný perem člověka, který několik let působil v armádě u pěchoty a zpravodajské služby je silně cítit vojenskými podrážkami. Těm co byli na vojně a mají na ni ještě nějaké vzpomínky, se bude román jistě líbit. Kniha je ukázkou toho, co se děje v uzavřené vojenské společnosti, ve které operuje jedna roztopášná kapitánka. Její vražda je jen začátek toho, co se o ní a o celé základně Fotr Halley detektiv Brenner dozví. Nemyslete si, že jde o další detektivní román, tentokrát z vojenského prostředí. Je do něj vloženo určité množství látky, která je nevšední a napínavá. Co se člověk v této knize dozvídá, nad tím rozum zůstává stát :).

Chtěl bych vám sdělit můj osobní dojem z této knihy. Jako u každé jiné, začátek je trošku zmatený, v prostřední části se pátrá a dozvíme se správné i chybné indicie a ke konci se již nemůžeme odtrhnout od stránek. Napínavá detektivka z vojenského prostředí řízlá intrikami, rodinnými problémy, láskou a sexem. Kniha byla i zfilmována a nedávno jsme měli možnost se s filmem setkat. Já jsem ho bohužel neviděl, ale určitě si na něj udělám někdy čas.

Tak vzhůru do války, nepřítel je mezi námi .... .


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Červenec 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 04.07.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 107 čtenáři : Článek má 1443 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

11.04. 2004  15:07

Co se týče filmové verze knihy s Johnem Travoltou, myslím si že filmu není co vitknout, dalo se na něj dívat a zaujal. A to jsem rád, neboť kniha byla docela slušná.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu