Stephen King - Žhářka

(1986)

Žánr : horror

Tuto knihu jsem opět přečet jedním dechem. Jen škoda, že byla ve slovenském jazyce. Zatím jsem četl 3 knihy od Kinga a všechny byly ve slovenštině. Jako obvykle nečtu o knize, o které očekávám, že bude perfektní, žádné komentáře na obálce, neboť by mi to pokazilo celou knihu. Raději sám během čtení prvních několik desítek stránek zjišťuji děj příběhu. V této knize je opravdu originální. Příběh začíná v New Yorku, kdy otec s dcerou utíkají před DSI. Během útěku se čtenář postupně dovídá, co se stalo před více jak deseti lety, kdy Vicky a Andrew se na vysoké škole za 200 dolarů nechali testovat. A několik let nato oba dva zjistili, že udělali svou největší chybu v životě. Když se jim narodila dcera Charlie, modlili se, aby byla úplně normální dítě. Bohužel nebyla. V rodině McGee se vše změnilo, od hasících přístrojů v každé místnosti, až po nemalé zájmy DSI o jejich životy. A jak to dopadne? Po 430 stránkách románu se to dozvíte.

Chválím Českou televizi za nedávné odvysílání dvou minisérii : Bouře století a Konec světa. Tyto dva filmy byly perfektní. Ale po přečtení knih zjišťuji, že román je stokrát lepší než-li film. Knihy S. Kinga nejsou pro každého čtenáře. Některé odpudí, neboť jim nevyhovuje svérázný styl psaní, vyprávění příběhu. Kingův román začíná pomalu, vysvětlujíc jednotlivé postavy a vztahy mezi nimi. Ale vzápětí příběh začíná gradovat až po bombastický konec. V románech jsou některé pasáže trochu nudné, šinou se jako smrdutá stoka, ale i to patří ke kompletnímu zážitku po přečtení knihy.

Stehen King patří k nejznámějším představitelům psychologického thrilleru v současné americké literatuře.Je autorem asi desítky románů, které byly z většiny zfilmované. Osobně jsem viděl : TO, Konec světa, Bouře století, Mrtvá zóna. Firestarter se stala mezinárodním bestsellerem. Jen v Angličtině vyšla od roku 1986 devětkrát. Přeložili ji do několika světových jazyků.

S hlavními postavami díla, osmi ročním děvčetem Charlie a jejím otcem Andrew se seznamujeme v okamžiku, když utíkají z New Yorku před agenty DSI - speciální zpravodajská služba, orientovaná na špičkové výsledky vědeckého výzkumu. Adres a jeho žena Vicky se během studia na vysoké škola jako dobrovolníci zúčastnili na pokusech, při kterých jim měli podávat údajně neškodnou drogu a potom se měli podrobit psychologickým testem. Ve skutečnosti jim vstříkli dosti více nebezpečnější látku, nově objevený syntetický hormon, který radikálně ovlivnil jejich osobnost a ve většině případů zanechal vážné následky. Část pokusných osob se zbláznila, část zemřela, část získala telepatické schopnosti, případně telekinetické schopnosti.

U Vicky McGee se tyto novozískané vlastnosti projevovali v menší míře, zato Andrew získal schopnost mentální dominance a jejich později narozená dcera Charlie "dar psychokinezy" - přenášení ohně. Tyto vlastnosti se usiluje využít speciální zpravodajská služba na případné vojenské účely. Toto působivé, dojímavé, inteligentně napsané dílo je na samém pomezí psychothrilleru a vědecko-fantastické literatury. V centru autorovy pozornosti jsou jevy z oblasti parapsychologie.

Sám Stehen King o Firestarter hovoří v doslově k jednomu z vydání takto : "Když je román Firestarter jen vymyšleným příběhem … mnohé z jeho komponentů se opírají o skutečné události, či už nepříjemné, nevysvětlitelné, anebo jen vzrušující. Mezi nepříjemné patří ta skutečnost, že vláda USA, respektive organizace v její zastoupení skutečně podávali v mnoha případů potenciálně nebezpečné drogy osobám, které nebyli o jejich účinkách informováni. Mezi vzrušující skutečnosti … patří to, že tak v USA, také i v SSSR mají programy na zkoumání tzv. skrytých vloh a možnost jejich využití. Sovětské pokusy se soustřeďují zejména na psychologické léčebné pokusy a na komunikaci pomocí telepatie. Další dvě tzv. skryté vlohy, do kterých obě vlády investují, jsou jevy levitace a pyrokineze. Bylo zaznamenaných vícero případů pyrokinezy a v nich takměř vždy šlo o akt spontánního spalování, při kterém se vyvinuly nepředstavitelné teploty. Netvrdím, že takovýto dar či kletba existuje, a nenutím vás, aby jste tomu uvěřili … Chci povědět jen tolik, že ve světě tak dobře osvětleném fluoreskujícími, do běla rozžhavenými žárovkami a neóny je ještě vždy dost tmavých koutů a znepokojujících štěrbin."


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Listopad 2001


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 75 čtenáři : 



Článek má 1421 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

03.03. 2004  23:38

jsem rád, že jsem narazil na čtenáře, neboť tato kniha se my velice líbí, napínavá, k nepochopení neuvěřitelná.... Silvere, jen tak dále

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu