Alexander Kazancev - Zánik Faeny

(1974)

Žánr : sci-fi

Nestor sovětské vědecké fantastiky Alexandr Kazancev (nar. 1906) je autorem asi pětasedmdesáti děl, která byla přeložena v mnoha zemích světa. Má technické vzdělání a léta pracoval jako inženýr. Ve svých vědeckofantastických románech mimo jiné vystupuje proti zneužívání vědeckých objevů, konstruuje bájné plány jako např. Projekt plovoucího tunelu napříč Severním ledovým oceánem, cestuje vesmírem na Měsíc a na Venuši atd.

Román Zánik Faeny poprvé vyšel roku 1974 a autor v něm beletristicky rozvedl svou kosmickou teorii o původu pozemské civilizace, s níž poprvé vystoupil již ve čtyřicátých letech dvacátého století. Ve svém literárním i publicistickém díle, které je nedílnou součástí jeho tvorby, byl vždycky zastáncem a neúnavným propagátorem nových progresivních myšlenek, byť vypadaly sebefantastičněji a mnohdy velice nevědecky.

Zánik Faeny je vědeckofantastický román, v němž čtenáři postupně navštíví tři planety Sluneční soustavy – Faenu, Mar a Zemu – tu poslední přibližně jedenáct tisíc let před naším letopočtem u starých Aztéků, Inků a Indů. Dostane se jim také odpovědi na otázku, zda na Marsu existuje život, a na řadu jiných problémů, které byly kdysi nadhozeny v populární knize Vzpomínky na budoucnost. Alexandr Kazancev je již dlouhá léta zastáncem teorie o kosmickém původu civilizace na Zemi a v tomto svém románu ji literárně – nikoliv vědecky dokázal a vyřešil, jistě ke spokojenosti všech čtenářů, kteří vezmou jeho knihu do ruky.

Po dočtení této knihy mě okamžitě napadlo, že pokud by ji četl nějaký blázen, může ji pokládat za svou bibli, za nový zákon své sekty. Může tento děj knihy pokládat za svou skutečnost a prosazovat ji mezi svými blízkými, později i mezi širokou veřejností. Nyní se zmíním např. o jednom člověku, který mne zrovna napadá - pan Benda, který tvrdí, že je ve styku s vesmířany (Aštar), kteří v mnoha stovkách vesmírných lodí krouží okolo naší planety a čekají, až nadejte čas sebezničení planety a nejhodnější z nás zachrání!! Tento pán své přesvědčení šíří pomocí svých knih, pomocí médií jako televize, video, internet. Je to blázen, který neměl tolik mentality, aby rozeznal skutečnost od fantazie. Po přečtení této knihy jsem dostal odpověď na mé otázky, na mé domněnky. Ano, tato kniha přesně vyplňuje onu mozaiku střípků, které jsou roztroušené všude po Zemi a po naší Sluneční soustavě, a tím jednou provždy vysvětluje původ lidstva.. V naší historii se vyskytuje mnoho indicií, které nemají ve své době co hledat. Jak vznikly pyramidy, proč se pyramidy stavěly v Egyptě, v Americe i v Indii, Číně ať v té, či oné podobě?? Proč se vyskytují na různých místech planety v dobách dávných ti samý bohové, stejně vyobrazeni na malbách, soškách apod.? Proč je Mars tak záhadný, co dělá mezi Marsem a Jupiterem shluk asteroidů, který obíhá kolem slunce stejně jako ostatní planety naší sluneční soustavy? Jak je to s Biblí (která sama o sobě velkoryse obsahuje mnoho indícií )? Bible popisuje zejména návštěvu vesmírných lidí, kteří se snažili prakticky již od doby kamenné naučit lidi ve spravedlnost, rovnost, mír.

Na tyto otázky perfektně a logicky odpovídá tato skvělá kniha. Spisovatel při tvorbě knihy postupoval od tzv. konce. Sesbíral všechny různé indicie, artefakty, dějiny národů, vědecké a historické poznatky a na základě nich vytvořil perfektní historii lidstva od jeho zničení, přes dobu pravěkou, barbarskou, současnou a také i naši budoucnost. Po přečtení této knihy najednou vše do sebe perfektně zapadá, je vše jasné a až příliš jednoduché. Kde se na děj knihy hrabe Mise na Mars, či Rudá planeta !! Filmaři, styďte se!

Tedy, pokud nejste vyloženě skeptiky a na otázky mimozemského života nehledíte s odporem, přečtěte si tuto knihu. Během čtení Vám bude najednou docházet, jak se naši vědátoři, naši historikové v některých svých výkladech krutě přepočítali, vše je úplně jinak, jinak než jsme si představovali. Na druhou stranu budete naštvaní, že je to jen fikce a skutečnost je jiná, reálná. Ale kde pak! Skutečnost je taková, jakou si ji sami vytvoříme. Jakmile je tato kniha dočtena, začínají se čtenáři honit hlavou vše různé myšlenky. Jak je to s kosmickými návštěvami cizích civilizací (U.F.O.) na Zemi? Jak je to s naším původem, vývojem, s veškerým náboženstvím? Existoval Bůh? Ježíš? Tak co, už máte jasno? A pokud ne, tak si přečtěte Bibli a tam najdete odpověď na některé otázky. Proč se Bůh a jeho zázraky, zjevení silně podobají působení mimozemské civilizace a jejich hvězdným a planetárním plavidlům. Chudáci mimozemšťané. Tak se snažili a nakonec si z toho církev vzala snad to nejhorší, udělala v minulosti z křesťanství a jiných náboženství nástroj pro zabíjení, pro ovládání a manipulaci lidí.

Představte si to překvapení mimozemšťanů, či našich prapředků, kteří pocházeli z planety, na které všichni byli ve stejné vývojové linii, mluvili jedním jazykem a uznávali vesměs stejné hodnoty, když přiletěli a pozorovali naši planetu, naše lidstvo a zjistili, že kamkoliv přistanou, ocitnou se vždy v jiném světě, v nepřátelském, krutém, lidském, bláznivém. A jak by potom chtěli nás lidstvo přetvořit k obrazu svému. Měli jsme již své představy o svém životě. Silní ovládají slabé jakýmkoliv způsobem. A nebýt některých zásahů z venčí, kdo ví, jak by jsem se dnes dívali na svět, pokud by samozřejmě dnes lidstvo ještě existovalo.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Říjen 2001


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 167 čtenáři : Článek má 1571 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

31.12. 2012  13:21

Tuto knihu som cital sice uz pred nejakymi 20 rokmi a zanechala vo mne velmi hlboky dojem, ale nikdy ma nenapadlo, ze by ju niekto mohol zacat povazovat za bibliu =o)

23.03. 2011  21:17

Jo četl jsem a je to velmi zajímavé.

04.02. 2010  23:52

Ahoj Silver, ďakujem za typ.Skúsim to. Napíš mi, prosím Ťa Tvoju mailovú adresu. Yveta

03.02. 2010  17:33

ahoj YVETA, diky za komentar ke knize. kniha je doopravdy velice poutava a mne taktez uchvatila, byt jsem ji cetl jen jednou. jen tak ze srandy jsem si nechal tuto knihu vyhledat na aukro.cz jestli tam nebude a byla tam za 49kc tak jsem si ji koupil a sup do me knihovnicky. myslim si, ze pokud budes hledat po aukcich, internetovych aktikvariatech - tak ji musis casem sehnat :-)

31.01. 2010  18:52

kniha je super! priviedla ma v mojich 13tich rokoch zamilovať si sci-fi. dnes mám 39 a drží ma to stále.požičala som ju a nevrátila sa mi. zháňam jej vydanie. ak by ste niekto vedel o kúpe výtlačku, napíšte mi prosím na mail: I.K.AKES@centrum.sk. Ďakujem

09.09. 2005  15:29

Knizka je SUPER, patri mezi moje nejoblibenejsi:)
Fakt se mi hrozne libi. Jo knihomole:) dik za ten poznatek o tom cteni pozpatku, to me fakt nenapadlo:)

07.04. 2005  08:58

Zajímavá kniha. Četla jsem ji už před lety, mám ji doma a sem tam se k ní vracím (hihi i když nehodlám založit žádnou sektu). Líbí se mi typicky shakespearovská zápletka v jedné části knihy = láska dvou mladých lidí navzdory rodičům, kteří trvají na zachování společenských rozdílů. A taky jména hlavních hrdinů - klučina Ave a holčina Mada (nelákalo vás taky číst ta jména pozpátku?).:-)

08.12. 2004  11:36

Tak tedy, rada se vyjadrim k teto knize a k tomuto clanku. Kniha je napsana fantasknim stylem a je celkem silene dobra, dotahuje veci okolo nasi historie a slunecni soustavy, kdyz jsem ji cetla, byla to prima, byti pritomna historie nas, mesice a marsu, chvalim SIlvera i spisovatele.

15.03. 2004  15:00

Tato kniha od docela neznámého autora je dosti dobrá, dočetl jsem si ji před týdnem, na popud tohoto článku od Silvera. Většina Silverových článků jsou čtivé, u tohoto je znát, že je to jeho ranná tvorba. Ať článek na to moc nevypadá, kniha je strhující, zajímavá a nutí čtenáře během i po přečtení hodně přemýšlet.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu