Stephen King - TO

(1986)

Žánr : horror

Když mi bylo asi 12 let, viděl jsem v televizi útržek z filmu „TO“. První, co mne zaujalo, byl šašek s velkými zuby, který dělal zrovna něco nechutného. Říkám si, to musí být opravdu dobrý horor, pohledný šašek krvelačně pase po nějakých dětech. Viděl jsem jen kousek, i to stačilo, aby mi název tohoto filmu utkvěl v paměti s myšlenkou – až budu mít příležitost, musím se na „TO“ podívat. Ve věku, kdy jsem teprve objevoval taje nočního televizního života, mi připadal každý akční film, sci-fi, či horor jako pořádný nářez. Při sledování „Čelistí“ mi tuhla krev v žilách. Opravdu skvělý film „Vetřelec“ mi asi poprvé ukázal, jak vypadá strach před televizní obrazovkou. V těchto letech jsem s obavami v noci usedal k televizi, abych zažíval nechutné „béčkové“ horory a jiné skvělé filmy. Asi po čtyřech letech jsem se na „TO“ podíval znovu, tedy poprvé. Film mne zaujal, konec byl nějak divný. Zjistil jsem, že je jen obyčejným filmem k pobavení. Žádný tajemný a hrůzostrašný horor, na který jsem se pamatoval z dětských let. To byl můj názor. Bohužel jsem si také uvědomil, že ta nádhera, to kouzlo ze sledování filmů za mlada je pryč. Filmy, které mne tehdy trýznivě strašily, jsou dnes jen zábavnou podívanou. Na druhou stranu jsem ale zjistil, že kinematografie nabízí i jiné filmy, na které se dá dívat.

V té době jsem nevěděl, že film „TO“ je podle nějaké knihy. Netušil jsem, že existuje nějaký spisovatel King, který píše strašidelné věci. Až poté, kdy jsem ve 21 století narazil na Stephna Kinga, zjišťuji odkud „TO“ pochází. Vznikl v letech 1981 – 1985 pod perem člověka, který svým vyprávěním dokáže zvýšit krevní tlak snad každému čtenáři. Samozřejmě takovému čtenáři, jenž přistoupí na hru, kterou nám King nabízí.

Tato kniha mi prozradila, proč mne žádný horor na filmovém plátně nedokáže zvednout ze židle, abych se zcela promočený potem odbelhal na čerství vzduch a pročistil si hlavu. Tato kniha je napsaná způsobem, takovým brutálním, plného strachu, nechutností a nenávisti …. Jednou větou to shrnu : „ Nikdo by se asi neopovážil natočit film, který by obsahoval úplně všechno, co je napsáno na 1060 stránkách v knize TO.“ Stehen King vytvořil jeden z nejlepších hororů, jaký kdy byl napsán. Obsahuje veškeré maličkosti, které náročnému divákovy chybějí při sledování filmového hororu.

Nebudu zbytečně rozebírat děj knihy, chtěl bych, aby jste sami poznali tajemství a hrůzy této knihy. Přítomnost v knize je datovaná do roku 1985. Jednoho večera zazvonil u šesti různých lidí, rozmístěných po všech koutech spojených států, telefon. Volal jim dávný kamarád z dětství. Na první pohled měli těchto šest lidí jedno společné. Na své dětství prožité v městě Derry si již nikdo nepamatoval. Až tento noční telefonát jim prohnal hlavou rychlostí blesku vzpomínku na „Derry“. V roce 1958 si sedm kamarádů slíbilo, pokud se něco stane, že se opět všichni sejdou. Tento slib je přinutí, aby uprostřed noci začali balit své věci s jedinou myšlenkou : „Opět se vracím do Derry, vracím se do svého dětství!“ Kniha je ze začátku psaná stylem, kdy čtenář nechápe, kde se právě nachází, jaký příběh čte a jakou má souvislost s hlavním dějem knihy. Ale po chvíli se dostává do systému vyprávění, poznámek a vzpomínek, které jsou téměř v chaosu připraven pro čtenářovy oči.

Naši hrdinové, kteří se uprostřed noci vydají směrem do Derry, nám postupně a útržkovitě odkrývají, co se dělo v DERRY v létě roku 1958. Je to stejné, když např. : sedíte u piva v hospodě a vzpomínáte na své dětství, na své prožité chvíle školních let, na své první lásky. Jednoduše přemýšlíte, co jste tenkrát zažili. A tímto způsobem jednotlivý aktéři knihy nám odkrývají své zapomenuté dětství. V jednu chvíli sedíme v letadle letíce do státu Main, v následujícím okamžiku jsme přeneseni do školních lavic posledního školního dne v Derry. Začíná to obyčejnými vztahy mezi dospívající mládeží ve věku jedenácti let, končí destrukcí města Derry. Sedm dětí, sedm kamarádů v létě roku 1958 jsou účastni něčeho, s čím se celé město potýká snad nekonečně dlouho. Nikdo tehdy ještě nic netuší, ale ne náhodou je osud přivedl dohromady. Ne náhodou všechny hrůzy města přežili, postavili se proti tomu a téměř zvítězili. Paradoxně se dovídáme až na úplném závěru knihy, co se tenkrát stalo ve městě a pod ním. Jak vlastně dopadl příběh sedmi dětí? Nyní v roce 1985, se již jen šest dávných kamarádů, téměř čtyřicátníků, setkávají v jedné příjemné restauraci ve městě Derry. Toto radostné setkání končí, inu probíhá a končí takovým způsobem, který bych já osobně nečekal. V této závěrečné části knihy se dovídáme podstatu a tajemství léta roku 1958. Objevují se osoby, které z nenadání zasáhnout do přítomnosti a zkomplikují již tak těžký úkol zbylých šesti přátel. No rozhodně se můžete těšit na nejedno příjemné i nepříjemné překvapení.

Styl některých knih od Kinga je dán jednoduchou rovnicí. Seznámí nás s aktéry knihy, s prostředím a s veškerými maličkostmi, které souvisejí s hlavním tažným koněm příběhu. V prostřední části nechá tyto namíchané ingredience spolu působit, bobtnat a ovládat jinou bytostí, silou. A v konečném dějství následuje rozuzlení, šok, překvapení, destrukce, ničení, hrůza a děs. Vše prokládá krví, kostmi, očními bulvami, kousky lebek a mozku. Prokládá je tím nejzákladnějším, a to strachem z pokračování, napětím a ohromením. Také v této knize naleznete vše potřebné. V „TO“ je mnohem více. Připravte se na vlkodlaky, rozteklé oční bulvy, plno krve a vnitřností, krysy, hnusné červy, useknuté údy, hlavy a jiné části těla. Připravte se na kruté trápení dětí, sílu vzteklého davu lidí, chorobné mysli jedinců a šokující odhalení nejtemnějšího děsu samotného DERRY!

Nyní bych rád srovnal film natočený v roce 1990 s touto knihou. Po přečtení knihy jsem se na něj ještě jednou podíval. Film byl sice natočen na motivy této knihy, ale bohužel se jí drží jen rámcově. Většinu děje ve filmu není obsažena. Některé okamžiky si vymýšlí a doplňuje podle libosti. Tak například velice dobře napsaná kapitola o tom, jak manžel Beverly Tom dává jednu ze svých „výchovných lekcí“ své manželce poté, co se Bev chystá k odjezdu do Derry. V knize je brutálně popsaná, plno krve, bolesti apod., bohužel ve filmu padne jen jedna facka. A co se týče děje. Tak děj filmu se drží asi jen šesti vztyčných bodů, jinak ubíhá dle režisérova uvážení a fantazie. Příjezd Toma do Derry není vůbec obsažen a některé velice důležité momenty jsou zkreslené, zmatené. A jedna důležitá poznámka : veškeré krvavé, nechutné a odporně hnusné okamžiky v knize jsou absolutně vynechány. Ve filmu není ani kapička lidské krve! Žádné násilí! Je to smutné. Film se bohužel jeví jako pohádka pro všechny věkové kategorie.

Ti z Vás, kdo viděli film TO a nebojíte se poprat s více jak tisíce stránek knihy, sáhněte po ní! Poté bude film vypadat jako slabý odvar. To důležité, napínavé, kouzelné a překvapující se skrývá uvnitř knihy. A pro ostatní, které jsem tímto článkem upoutal, je kniha připravena v některých knihkupectví a knihovnách. Sladké sny...


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Říjen 2002


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 135 čtenáři : Článek má 1416 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

20.05. 2018  11:45

seky : jojo máš pravdu. Kniha je kniha a film je prostě svůj, ale i tak dobrý. Viděl jsem i nový film TO (první díl) a jako ano, není to až taková hrůza a tedy si myslím že je to důstojné zpracování. Uvidíme jak dopadne druhý díl.

29.07. 2012  15:21

Popravdě musím říct, že jde li o film, ani se moc nedivím, že jej natočily takto. vystihují v něm okamžiky důležité, ostatní si upravily tak, aby dávali smysl. Ono nacpat 1060 stránek knihy do necelých 3 hodin filmu není žádný med a ačkoliv mi tam pro horor chybela ta krev co je v knize, musím uznat, že atmosféru ve filmu tak nějak udrželi na slušné úrovni. Škoda jen těch laciných efektů, ale ruku na srdce, měli tvůrci s rozpočtem, který byl k dispozici více možností? Těžko... každopádně kniha je knihou, jednou z nejlepších, jaké jsem otevřel a tomu se nedá nic upřít.

28.11. 2011  15:06

Opravdu nejlepší počteničko :)

28.08. 2011  00:15

nemůžu si pomoct ale nemam odvahu jí znovu začít číst.. vyvolává ve mě až moc velkej strach :D zaklapla sem jí radši po pár prvních kapitolách.. ten pocit okolo ní.. předpokládání co se stane.. moc působivé.. možná za pár let..

20.09. 2010  17:39

Taky už jsem přečetl mnoho knih od Stephena Kinga. Teď čtu Pytel kostí a jak tak čtu vaše komentáře myslím že hned potom si vypujčím TO. :-)

11.04. 2010  14:50

Já považuji To za dokonalost samu. Četl jsem už poměrně dost knížek od Kinga, ale v téhle je obsaženo tolik napětí, příběhu a hlavně motivů k přemýšlení, že všechny ostatníí "Tím" strčil do kapsy.
Parádní též bylo skákání z minulosti do přítomnosti, člověka to nutilo s četbou pokračovat stále dál :-)

02.04. 2010  11:58

TO je ta nejstrašlivější kniha jakou kdy mohl kdo napsat.
Toho, abych byla nucena tu knihu vždy, když jsem se konečně odhodlala ji odložit a pokusit se usnout, zatížit něčím těžkým...to mohl dokázat jedině Stephen King.

Z té knihy prostě vyzařuje zlo...a to i když je zavřená.Můžete si myslet, jak silné povahy nejste, ale stejně budete mít po celém domě porožíháno a budete se ohlížet přes rameno.

05.02. 2010  22:09

TO jsem četla už před lety a úplně mě dostalo. Fantastický román, s pomalým rozjezdem, zato potom jízdou na plný plyn. Jedna z mála knih, od kterých jsem se nemohla odtrhnout a četla jsem při každé příležitosti - čekání na autobus, cesta do práce, cesta na služebku, doma pozdě do noci. Chápu že se může někomu nelíbit, ale pro mě je jedna z nejlepších Kingových románů. Možná úplně nejlepší...

05.12. 2009  21:10

Protože to byla první knížka, kterou jsem od Kinga přečetla, ovlivnila mě asi nejvíce a považuji ji za nejlepší. Opravdu je tak napínavá, že se dá zhltnout rychle a ani mi nevadilo přeskakování v čase, protože autor umí velmi dobře ovlivnit k dalšímu čtení. Opravdu doporučuji...

06.11. 2009  20:39

ale urcite das :-) denne 3 hodinky a za tyden nemas co delat...

06.11. 2009  20:08

Tuto knížku musím přečíst do ledna má 1061 stran nevím jestli to dám:D

01.08. 2006  08:22

Tak já nevím, jsem asi divnej, ale tahle kniha se mi vůbec nelíbila. Byla první, kterou jsem od Kinga četl a chtě nechtě jsem ho začal považovat za cvoka. O nějakém strachu nemůže být řeč, spíš jsem z toho byl zhnusen.

09.03. 2006  16:51

No jak vidim, tak tato kniha straši nejen chlapy, ale i dívky ... :-) Prostě King

30.12. 2005  15:11

Já ji četla na vysoké, jenda z cest na koleje vedla kolem hřbitova a byly tam kanály ... když jsem četla TO, nemohla jsem tam vůbec chodit a kanály mi vadily všechny. Přiznávám, že jsem ji ze strachu nedočetla. Ale dám jí druhou šanci, stojí za to.

27.12. 2005  11:41

Ač už je mi 18 let po přečtení téhle knížky jsem se bála dojít si i na záchod :-)Jedna z nejlepších knížek kterou King napsal

18.07. 2005  00:49

TO je vynikající román. Tuto skutečnost jsem bohužel zaregistroval až nyní, jelikož mě po dva roky od přečtení odrazovala nezvyklá velikost knihy a poněkud nezáživný začátek. Neudělejte stejnou chybu. I kdyby King napsal pouze TO, zapsal by se bezpochyby do dějin hororového žánru. Čtení této knihy je obrovským zážitkem, který by si žádný příznivec příběhů strachu a děsu neměl nechat ujít.

A abych jako ostatní pouze nechválil, řeknu, co se mi naopak na knize nelíbilo (jde pouze o maličkosti nijak neubírající na kvalitě):
1) Příliš optimismu v závěru - čekal jsem nějakou šokující pointu, něco co by mě naplnilo nepříjemným pocitem po dočtení poslední stránky. King však zřejmě chtěl v čtenáři na konci knihy vyvolat úplně jiné dojmy...
2) V poslední části neustálé přerušování děje a skákání vypravěče z minulosti do přítomnosti a naopak. Sice normální postup, ale nemám to rád...
3) Opět se nám v knize projevila autorova až patologická záliba v masivní destrukci různých nemovistostí, především domů, silnic, apod. Nevím jak vás, ale mě tyto úseky vyloženě nudí a někdy je mám chuť přeskočit. Možná si King myslí, že totální zničení nějakého amerického obchodního domu, vyvolává v čtenáři hrůzu, nevím:-)

16.03. 2004  19:44

Mám ji také rád, ne nadarmo se o ní říka, že je Kingova nejlepší (krom Temné věže :-) ). Pokud jsi neviděla film, radši se na něj nedívej.

16.03. 2004  09:23

Tak tuhle knihu vytáhnu z knihovny aspoň jednou za dva roky...Je prostě úžasná...Jak mi běhá mráz po zádech a trhnu s sebou při každém bouchnutí dveří...A ty sny potom...Šašek s hroznýma zubama...Tu knihu miluju...

03.03. 2004  23:36

Divím se, že k tak skvělé, možná nejlepší knize od K není žádná diskuze. Tak aspoň já. Při čtení jsem se doopravdy bál, a ten hnus a hrůzá, strach. No prostě K je jednička.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu