Stephen King - Osvícení

(1977)

Žánr : horror

Kingovým třetím románem, který přišel do tisku, bylo Osvícení, inspirované víkendovou návštěvou jednoho hotelu. Stephen a Tabitha se rozhodli strávit víkend bez dětí v Stanleyově hotelu v Estes Parku. Jako mnohokrát předtím i potom, použil King skutečné postavy z hotelu, včetně Gradyho, hotelového barmana. King řekl: "Byl jsem schopen uložit do postavy Jacka Torranceho spoustu svých nešťastných agresivních popudů..." Tímto románem si definitivně připsal přízvisko spisovatele hororů.

Tentokrát nám spisovatel představí hotel Overloock. Bude nám umožněno se setkat s čistým zlem, s bytostí, která na sebe vzala tvář vysokohorského hotelu. Ostatně vše se točí okolo tohoto hotelu. Lidé ho milují, jsou na něj pyšní, nenávidí ho. A někteří ho potřebují.

Pojďme si představit Jacka Torrance. Chlap kolem třicítky. Má svou ženu Wendy a syna Dannyho. V nedávné minulosti byl z něho silný alkoholik. Teď abstinuje. I své záchvaty zuřivosti se úspěšně snaží potlačit. Zdá se, že je vše v pořádku, manželka spokojená, syn rád, že se ti dva už nehádají. Jediné co schází ke spokojenosti, je pořádná práce. Jack byl profesorem na univerzitě a zároveň spisovatelem. Z univerzity ho vykopli. Občas napíše nějakou povídku, ale spisovatelství ho zatím neuživí.

Overloock je honosný hotel v Coloradu. Postaven kolem roku 1907, několikrát rekonstruován a otevírán, mnohokrát změnil své majitele. Jeho zdi a pokoje toho mnoho pamatují a určitě mají hodně co vyprávět. Bohužel Overloock není živá bytost, s kterou by jsme si o tom popovídali…., a nebo bohu dík? Ať je to jak chce , jeho chvíle přichází, neboť se setká s rodinou Jacka Torrance.

Overloock je otevřen jen v sezóně, na podzim a zimu je opuštěný, až na údržbáře a jeho rodinu, kteří tam tráví téměř půl roku. Tuto sezonu úloha údržbáře padla na Jacka Torrance. Snad si už dovedete představit, jaké to tam bude. Vysoko v horách, zasněžení, nedostupní, odkázáni jen na sebe a na hotel. Myslíte si idylka? Být sami v hotelu, mít vše pro sebe, plno sexu s manželkou, volné chvíle pro děti a občas něco opravit. A samozřejmě hromadu času sami pro sebe. No, uvidíme.

Tak a je to. Interiér připraven, postavy také. Můžeme se dát do díla. Je to zvláštní, jak spisovatel dokonale dokáže zpracovat postavu Jacka. Jeho myšlení, povahu. Jakoby představoval výčet vlastností, které mají muži. Jeho názory na ženu, na práci, na zodpovědnosti. Jackova mysl je zde rozpitvána, čtenářkám dává šanci poznat taje mužského myšlení. Jackova slova : „Ať už ta ženská dá pokoj, nebo ji vymlátím mozek z hlavy“ určitě nejeden z nás použil. Na rozdíl od nás ho k realizování této myšlenky pošťuchoval sám hotel. Neustálé balancování mezi zodpovědností, povinností vůči své rodině a chtíčem žít si svůj vlastní život, propletené působením tajemných, k tomu si přidejme občas hysterickou Wendy a omdlévajícího Dannyho – čtyři sta mistrovně popsaných stránek.

V roce 1997 byl natočen film Osvícení. Je to vlastně televizní minisérie o čtyřech dílech, každý o délce asi 90 minut. Scénář napsal sám Stephen King. Tuto minisérii jsem nevyděl, ale tuším, že se pevně drží obsahu knihy a znázorňuje zlo jako samotné. Nesmíme ale zapomínat na světoznámé filmové zpracování románu režisérem Kubrickem z roku 1980. Jacka hrál oblíbený Jack Nicholson. Některé pasáže a hlavně konec jsou jiné než v knize. Přesto je to skvělý film, všem doporučuji.

Na konec snad jen dodat, že King vede příběh mistrovským způsobem. Danny přejímá fluidum hotelu, který byl svědkem mnoha dramatických událostí. Atmosféra hrůzy, nezadržitelně přenášená na čtenáře, se stupňuje tak, že katastrofa, kterou děj románu končí, je ničím v porovnání s psychickým utrpením hrdinů. A proto bych Vás rád varoval, abyste tuto knihu nečetli v noci a o samotě.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Duben 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 119 čtenáři : Článek má 1420 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

14.08. 2011  23:07

Recenze zajímavě a poutavě napsaná, pár pravopisných chyb se tam ale najde + ti někde občas haprují výrazy a obraty ve větách (mistrovně?)

27.01. 2011  09:29

Ahoj, máš tam menší chybičku, ten hotel se nejmenuje Overloock, ale Overlook :-), ale jinak pěkný článek :-)

20.03. 2007  15:25

Auditor: ano máš pravdu. Zelená míle byla výborná a vykoupení z veznice shawshenk také. Jenže pořád je jich dost málo ;)

19.03. 2007  19:38

Neznam knihu od Kinga, která by nebyla supr. Co se týče těch filmů, které podle Kinga byly dobré, co takhle Zelená míle, co Lenko? Nebo Vykoupení z věznice Shawshenk (Vykoupení vede v české filmové databázi a Zelená míle je rozhodně tuším v první dvacítce) A protože jsem oba viděl, musím říct, že se povedly přímo brilatně. Vážně se mi někdy zdá, že se tu každý koukáme na něco jiného. :o)

btw. Nechci být rejpal, ale nevyděl??? Oooouuu to zabolí. :oD

06.12. 2006  17:29

film byl dobrý..ale mohl být milionkrát lepší!! Nechápu, jakto že nedokáží natočit jediný dobrý film podle kingovo knihy. Jediný, který se jim povedl bylo tajemné okno..- doporučují shlédnout

05.12. 2006  23:16

Kniha je skvělá. Byla jsem z ní nadšená a užila jsem si její čtení. King je opravdu mistr. Když jsem slyšela o filmovém zpracování, neváhala jsem a film od kubricka shlédla. Moje zklamání neznalo mezí. Nedržení se knihy mě šíleně štvalo. Jediné, co se mi líbilo, byla scéna ve sprše.

30.08. 2004  15:32

psychicky profil..nemyslis spis psychologicky??? :-))

20.08. 2004  19:09

čau Lenko, já viděl první film a byl super. Mne osobně kniha nesklamala, byla dobře napsaná, perfektně popsané postavy i jejich psychický profil, scéna v koupelně je v knize boží, ale také i ve filmu.

19.08. 2004  21:46

kniha se mi líbila, ale protože jsem se na ni hrozně těšila,tak jsem od ní očekávala víc.Nejlepší byla scána z koupelny

03.03. 2004  23:34

Souhlasím s tebou, Osvícení je super knížka, film je také užasný.

24.01. 2004  13:32

tuhle knížku sem četla a je super

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu