Arthur Hailey - Detektiv

(1997)

Žánr : krimi

Arthur Hailey napsal mnoho skvělých románů. Např. Letiště, Hotel, Přetížení, Večerní zprávy a Detektiv. Hailey dnes už není žádný mladík, ale své romány se snaží psát stylem „Svědomitě prozkoumat prostředí, do něhož bude děj knihy zasažen“. Své romány píše tak detailně, jako by sám spisovatel v tom prostředí několik měsíců pracoval.

V tomto duchu je napsán i tento román. Detektiv oddělení vražd v hodnosti seržant, Malcolm Ainslie dělá svou práci dobře. Svými kolegy je velice ceněn, ve společnosti oblíben a za sebou nepřeber vyřešených případů. Přesto stále zůstává v hodnosti seržanta. Kdo a proč mu bráni v služebním postupu a za jakých okolností bude nakonec povýšen se dozvíte při čtení čtyřset stránek napínavé knihy.

Na začátku příběhu Malcolm odpočítává poslední minuty své služby s myšlenkami na dlouho očekávanou dovolenou. Vyruší ho telefonát, který kompletně v následujících týdnech změní jeho dosavadního způsob života. Místo na dovolenou, odjíždí vyslechnout vězně Elroye Doila, který čeká na trest smrti. Během několika hodinové jízdy Malcolm v duchu hodnotí události, které předbíhaly uvěznění Doila. Přenese nás o několik měsíců zpět a jsme svědky náročného života detektivů oddělení vražd. V knize mne zaujali podrobnosti, kterými je popsána činnost policie. Od začátku pátrání, přes komunikaci, radiový provoz, až po výslech svědků.

To co dělá tuto knihu zajímavou je příběh. Je tak obsáhlý, že by se dle něj mohli natočit 3 rozdílné díly do seriálu „Colombo“. Tři rozdílné příběhy které nás přivedou ke skvělému konci knihy. Dopadení hlavního zločince (což Doil v tomto příběhu není) je pekelně složité a povede se to jen za bystrého úsudku detektiva Malcolma Ainslieho.

Co k této knize víc dodat? Svým příbuzným (Letiště, Přetížení, Penězoměnci) rozhodně ostudu nedělá. Pro ty z Vás, kteří zatím nic od Arthura Haileyho nečetli, velice doporučuji některou knihu prostudovat. Jeho knihy jsem četl už jako čtrnáctiletý kluk a dnes se k nim rád vracím.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Březen 2003


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 56 čtenáři : Článek má 1411 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

17.09. 2006  14:16

Právě jsem si přečetla,to co tady je-Detektiv...Je to velmi zajímavé a už se na tu knihu těším,až si ji přečtu...Dostali jsme ji totiž ve škole jakou povinnou četbu...tak sem moc zvědavá jestli se mi bude také líbit...=o)

31.07. 2005  18:38

Detektiv - jedna z nejlepších knih od Hailyho. Četla jsem to jedním dechem a ani ve snu mě nenepadlo, kdo spáchal jednu ,,neobjasněnou vraždu,,. Podezření jsem sice měla, a to se potvrdilo, ale stejně to byl fantastický závěr, kterých by mělo být více. Jen ať si čtenáři lámou hlavu. Haily byl skvělý spisovatel, je škoda, že zemřel. Kdo bude psát další tak skvělé knihy?

18.01. 2005  16:41

ano, to máš pravdu a ted si dobre uvedomuji, že knihy od Haileyho jsou právě ty, které by měla číst mladá generace lidiček od 12 let a víše, neboť je to čtivo napínavé, zajímavé a dobře stravitelné. Říkám to jen proto, že já jsem za mlada nad jeho knihami vyrůstal a dodnes se nebojím je přečíst znova.

18.01. 2005  15:47

Knihy Arthura Haileyho jsem měl vždycky hrozně rád. Někteří literární kritici a učitelé nad ním ohrnují nos (prý nesnese vyšší umělecká kritéria), ale podle mě si zaslouží naši pozornost. Dokáže totiž skloubit napínavý děj s detailním seznámením čtenáře s daným prostředím. Jinými slovy, při četbě se nejen pobavíte, ale i něco dozvíte (nenásilnou přirozenou formou). Myslím si, že Haileyho díla dají mladým lidem víc než kdejaká nezáživná povinná četba, často nepochopitelně protěžovaná.

25.11. 2004  22:48

Autor bestselleru Letiště Arthur Hailey zemřel. Britský spisovatel skonal ve středu 24.11. 2004 ve svém domě na Bahamách, Bylo mu 84 let. Je mi to líto, psal dobré knihy.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu