Stephen King - Carrie

(1973)

Žánr : horror

Román Carrie, autorova prvotina, vyšel v roce 1973 a o tři roky později vznikl na jeho základě film režiséra Briana de Palmy se Sissy Spacekovou v hlavní roli. Děj knihy se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledována svými vrstevníky a tyranizovaná svou matkou – náboženským fanatikem. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí.

Spisovatel již ve svém prvním díle používá záhadné, paranormální schopnosti hlavní postavy. Není divu, vždyť tento druh ovládání hmoty a energie úspěšně použil i ve svých některých dalších dílech. Hlavní hrdinka, dospívající Carrie, navštěvuje střední školu ve svém městě. Tato dívka je velmi plachá, málo atraktivní a není divu, když si z ní její vrstevnice neustále dělají srandu. Touto svou pověstí trpěla již od malička. No a právě v den, kdy dostala naše hrdinka své první měsíčky, prozřela. Matka jí od ranného dětství učila nenávidět muže, sex je hřích, jen modlením k Ježíšovy vykoupí naše duše apod. Zároveň jí zapomněla sdělit, že žena má menstruaci. Carrie se rozhodla již neposlouchat svou bláznivou matku, i když jí z celého srdce milovala. A mimochodem se v ní probudila skrytá moc (pohybovat věcmi, změna molekulární integrity). Zpočátku se své nové schopnosti bála, ale posléze zjistila, že touto silou dokáže svou matku děsit a držet jí na uzdě. Z plaché dívky se pomalu začíná stávat slečna. Blíží se maturitní ples a ona se rozhodne po zdravé úvaze účastnit se ho. Ano, po zdravé úvaze, neboť si není zcela jistá, zda svou přítomností na této společenské události nevnukne někomu myšlenku, aby ji opět ponížil, zostudil. Blíží se den , její den, kdy se po boku svého nového přítele dostane konečně do společnosti jako slečna Carrie. Pro tuto příležitost si pečlivě ušije večerní šaty, připraví si perfektní účes a dokonce si v dobré chvilce povídá se svou matkou, která jí neustále vysvětluje svou teorii o nehříšném životě.

Ale ve městě se děje něco nečistého. Ponížená spolužačka, která má pro jistý špatný skutek zakázáno jít na maturitní večírek, připravuje pomstu. Takovou malou legrácku, aby dala pořádně za vyučenou „té blbé a hloupé“ Carrie.

Ples začal a nechybí na něm ani Carrie, kterou pozval Tommy – přítel Sue. Carrie se cítí konečně nádherně, nikdo se jí nesměje. Dokonce Tommy začíná pociťovat, že tato slečna se mu začíná hodně líbit. Jako třešničku na dortu získává pár Carrie a Tommy titul král a královna plesu. A přímo při korunovaci přede všemi se stala ta nejhorší věc, která se kdy mohla stát. Celou tu dobu si Carrie myslela, že jí již nic nemůže ohrozit, žádný ponižující posměch, který jí tolik ničil. A toto její přání se skoro naplnilo. Ale nezapomínejme na jednu dívku, která chtěla pomstít svou nepřítomnost na plesu. Chris připravila pro Carrie takové malé překvapení. V okamžiku, když se na Carrie zpustila záplava prasečí krve, události nabrali nový směr. Naše hrdinka byla zprvu ohromená. To také i všichni v sále. Ale jak tam tak stála celá od krve, někomu to připadlo směšné. Ne proto, že na pódiu stojí „ta nemožná Carrie“, ale tato situace byla jednoduše k smíchu. Lidé se začínali smát. Posléze se smáli všichni, děti i dospělí. Ca rrie se cítila dokonale znemožněná, pokořená. Rozhodla se neprodleně opustit taneční sál, co nejrychleji pryč od těch zrůd, pryč k mamince. V poslední chvíli se ale rozhodla jinak. Otočila a vrátila se k tanečnímu sálu. Byla pevně rozhodnuta zničit lidi, kteří se jí posmívali. Celá ta bolest skrytá v jejím nitru se nahromadila a chtěla okamžitě ven. Použila svou tajemnou a doutnající Sílu. Ze školy udělala ohniště. Poté se vydala do města. A zbytek se dočtete v knize.

Kniha Carrie je napsána báječně. Není to ani tak kniha, jako spíše útržkovité povídání z knihy, kterou o smutné události ve městě Chamberlain napsala přeživší Sue. Tedy čtenář knihy má dojem, že tento příběh je napsán dle skutečné události. Podle knihy Carry byl natočen film. Hlavní postavu Carrie báječně ztvárnila herečka Sissy Spacek. Hlavní rozdíl mezi filmem a knihou je ten, že film končí v momentě, kdy Carrie zapálila školu a utíká domů za matkou. V knize je toho mnohem více (řádění ve městě, dopadení pachatelů, smrt Carrie). Tedy pokud jste viděli film, doporučuji přečíst tuto knihu.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || Prosinec 2001


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 01.05.2003, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 62 čtenáři : Článek má 1429 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Jméno : E-mail :

chci zaslat na e-mail upozornění na nový příspěvek v této diskusi

Text:

21.11. 2010  08:17

knihu jsem přečetla za 1 den ( úplně jsem ten příběh hltala).... a ještě bych ráda viděla film

25.09. 2010  14:20

Knihu Carrie jsem precetl za 2 dny na dovolene..videl jsem uz predtim film a mohu jedine doporucit..cte se to skvele

05.02. 2010  22:22

Carrie... holka, které mi bylo děsně, ale děsně líto, protože měla smůlu na obou stranách - doma praštěnou a navíc nebezpečně posedlou matku a ve škole spolužačky, které ji nesnášely a dávaly jí to krutě znát. Kde se má taková holka odrazit a najít svůj styl? A když se to začalo Carrii tak trochu dařit (příprava na ples a ples samotný), tak se to celé znovu zesypalo.
Carrie je jedna z nejlepších a mých nejoblíbenějších. Dokonce se mi líbil film se Sissy Spacekovou, to bylo moc dobře zfilmované (na rozdíl od spousty dalších Kingových filmových hororů).

08.02. 2007  18:22

Vážně impozantni kniha:) doporučuju!!! Chudáček Carrie!

31.12. 2006  18:12

A hele, vidím tady nějakého pana Karla Sukenika, já se totiž jmenuji Vladimír Soukeník a jsem taktéž obdivovatel Stephena Kinga. Nedávno jsem dočetl 3. díl Temné věže - naprosto úžasná knížka, teď ještě překousat knížky Tulák po hvězdách (J. London), Cizinec (A. Camus) a Na cestě (J. Kerouac) a hned se pustím s největší pravděpodobností do Carrie. No, už se těším.

29.11. 2006  20:52

SHÁNÍM, potřebuju, chybí v mé sbírce ... kdyžtak mail hromana@centrum.cz ... díky

08.10. 2006  18:59

Nejsem si jist, zdali jsem videl stejny film jako autor, ale tam, kde zminuje, film nekoncil. Vse vypsane v zavorce ve filmu je v poslednich nekolika minutach.

07.12. 2005  19:50

Tady je muj mail. matejka148@centrum.cz díky za každe informace ohledně knihy Carrie. potřebuji ji koupit.

07.12. 2005  19:46

Ahoj sháním tuhle knížku a nemůžu ji nikde sehnat, nemuže mi někdo z vás pomoct? nemá ji někdo? potřebuji ji jako dárek. Diky.

29.11. 2005  08:31

Ahoj, tuto knížku jsem objevila docela nedávno v naší knihovně a je opravdu suprová. Romány od Kinga se dají číst takřka jedním dechem. A tvoje shrnutí této knihy je opravdu na vísost dobré.

14.09. 2005  19:16

ahoj Moniko, ja si pamatuji, ze jsem si ji pujcil z knihovny, tak pokud jsi to jeste nezkousela, trebas na ni tam natrefis. Jinak mozna skus i nejake bazary knih na internetu.

14.09. 2005  15:31

Carrie jsem ještě nečetla (snad jako jedinou Kingovo knihu),protože se dá špatně sehnat, je totiž starší ročník vydání

24.01. 2005  13:55

Ahoj Karle, jsem rád za tvůj první příspěvek k této knize. Román Carrie je velice dobrej, byť je to první věc co K napsal. Vždyť dle této knihy vznikl také velice, ale velice povedený film, jenž se dnes snad už řadí mezi klasiku.

24.01. 2005  13:15

jo Carrie je opravdu dobrý článek o dívce a její matce
Karel Sukenik obdivovatel Stephena Kinga...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu