Stephen King - Dračí oči

(1987)

Žánr : horror

Často slýchávám sám sebe říkat, že na pohádky jsem už příliš starý. Rád bych někdy zašel do knihovny a z oddělení pro mládež si vypůjčil Ostrov pokladů nebo třeba Honzíkovu cestu. Proč? Inu, možná abych si připomenul staré časy. Snad abych si znovu po letech vybavil onen příběh. Také si necháváte pohádky utéct hloupým konstatováním, že na to jste přeci už dost velcí? Já vím, že ano. Spousta z nás to takhle dělá. Ale no tak lidi, copak nemáte chuť se na tohle všechno vykašlat a zase na chvíli se ocitnout v kůži desetiletého zvídavého caparta, který, když si přečte v Ostrově pokladů o postavě jednonohého piráta, tak se bojí jít na záchod? Tenhle chtíč se přeci drží nás všech. Odtud také vznikl příběh Petra Pana, chlapce, který nechtěl zestárnout. I v nás je dítě. A tuhle pravdu zná i mistr hororu Stephen King.

Jednou, když Kingova dcera Naomi, byla ještě příliš malá na to, aby si sama pro zálibu četla pohádky, jí předčítal její otec. A nebyl by to King, kdyby si nedal pět a pět dohromady a nenapsal vlastní pohádku. Coby četl pohádku někoho cizího, když on sám má spisovatelské řemeslo v krvi? A tak se zrodily Dračí oči, které když jeho dcerka dočetla, objala svého otce a dala mu tak důkaz největšího uznání.

Jestli čekáte, že Dračí oči budou horor, pak se do nich raději nepouštějte. Nic takového totiž nejsou. Jedná se o klasický příběh boje dobra proti zlu, kdy dobro i zlo je přesně označeno a definováno. A samozřejmě, že ta nejklasičtější pohádka se nemůže obejít bez obvyklých prvků. Hradu, krále, královraždy, sporu mezi dvěma následníky trůnu a samozřejmě čaroděje. Na čaroděje nesmíme zapomenout, protože zde jím není nikdo jiný než Flagg. Pro zaryté příznivce S. Kinga snad nejznámější postava. Setkáme se v něm v postkatastrofickém světě Svědectví nebo třeba v sérii Temná věž. Flagg znamená zlo, to nejryzejší jaké vzniklo se zrodem světa. Flagg přináší smrt, to se můžeme dočíst i v knize, že je starší než hradby Delainu a putuje od města k městu.

Děj je zdá se pohádkový. Tuhle pohádku však narušuje právě zápletka. Král města Delainu zemře a za viníka jeho smrti je označen jeho starší syn, který se měl po jeho smrti ujmout moci. Ten je proto uvězněn a trůnu se chopí jeho mladší bratr spolu se svým rádcem, kouzelníkem Flaggem. Více prozrazovat nebudu, ostatní ať si každý čtenář této recenze přečte sám. Snad jen doplním, že pro děti může být popis prostředí a postav místy až zdlouhavý. Ovšem mně mohlo být tak třináct let, když jsem Dračí oči četl a usoudil jsem, že King je dobrý spisovatel.

Vzhledem k tomu, že jde o pohádku, King částečně zmírnil svůj psychologický popis hlavních postav i ráz psaní. Je lehčí, místy více dětský, snad aby ho mladší čtenáři spíše pochopili a my, starší a otrlejší, abychom v příběhu nehledali něco hlubšího, co King rád do děje zakomponovává.

Pohádka jako na dobrou noc, co říkáte? Co tedy může nabídnout nám dospělým? To už je o něco zajímavější. Předně pak vzpomínku na časy dávno minulé, kdy nám naši rodiče předčítali podobné pohádky. Dále rysy typicky kingovské. Čiré zlo, smrt, tajemný nádech nadpřirozena, nějaké to vypíchlé oko (kdo nečetl, neporozumí).

Občas, když jsem Dračí oči četl, jsem si připadal, jako bych se z období středověku ocitl v současnosti nebo v daleké budoucnosti. My vlastně ani nevíme, kdy se příběh odehrává. Může to být ve zpustošeném světě Temné věže. Opravdu nevím, co si o tom myslet. Možná to je jen má domněnka, ale je známo, že Kingovy knihy bývají často propojeny, a jak jsem již nastínil, nejinak je tomu i zde, tak nevím, proč by to nemohla být pravda.

Pokud chcete svému nezbednému a neklidnému dítku přečíst pohádku, u které se vám s chutí postaví chlupy na rukou, a u níž si vzpomenete na dětská léta, a která by zároveň uklidnila vaše dítě, není snad nic lepšího než King nebo bratří Grimmové. Rozhodnutím přenechám vám, ale přemýšlejte rychle, protože vaše děti rostou a Delaine stále žije svým životem.

převzato z webu: romankrasa.webnode.cz


Článek napsal Roman Krása || Říjen 2009


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 02.10.2009, autor : Roman Krása



Článek má 1270 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

tento článek ještě zatím nikdo nekomentoval ...

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu