George Orwell - Farma zvířat

(1944)

Žánr : utopický román

Orwellovo stěžejní dílo – 1984 – přesně a detailně vystihuje spisovatelovo vizionářství poválečné Evropy. Avšak o pět let dříve Orwell napsal knihu ještě výstižnější, jenž formou bajky vystihovala podobenství o násilném revolucí nastoleném společenství, v němž jsou si všichni rovni a většina rovných je ovládána hrstkou ještě rovnějších. V krásné literatuře druhé poloviny dvacátého století není bajka v rozměrech celé knihy jevem právě častým. Přesto se k tomuto podobenství spisovatel odhodlal a napsal jednu z nejvíce komunisty kritizovaných knih, která byla roku 1948 stažena z českých knihkupectví.

V této knize spisovatel pokládá základy pro román 1984. Definuje základy socialismu a jako prostředí si vybírá zvířecí farmu na jednom statku. Začalo to jednoho večera, statný kanec Major měl sen a podělil se o něj s ostatními zvířaty během večerního bouřlivého projevu. V něm barvitě vylíčil nádherný život bez lidí, bez roboty a utrpení. Zazněli slova jako revoluce, nepřítel zvířat je člověk a dostatek žrádla pro všechny. Během barvitého proslovu Major zdůraznil, že kdysi dávno byla zvířata svými vlastními pány a žili svobodně po celé zemi a až člověk, který nikdy nic neprodukoval, si je podrobil a začal těžit z jejich přirozené produkce. Majorova řeč znamenala pro mnoho zvířat na farmě zbrusu nový pohled na život. Sice nevěděla, kdy bude ona Majorova předpovězená Revoluce provedena, a neměla důvod se domnívat, že ji ještě zažijí, ale co věděla, že je nutné se na ni velmi dobře připravovat. Nejchytřejší zvířata na farmě byly prasata, pod jejich vedením začalo školení. Učení starého majora se shrnulo do komplexního systému učení, kterému říkali animalismus. A tak započal odboj, ve kterém probírali svou novou životní podobu bez lidí.

Farmu zvířat by měl přečíst snad každý, sedmdesát stránek není tak mnoho i pro ty méně sečtělé. Ono totiž Farma zvířat je jedna taková příručka, jak úspěšně pokořit kapitalismus, přírodní i fyzické zdroje rovnoměrně rozdělit mezi všechny bez rozdílu a pak pomaloučku a nenápadně vyselektovat skupinku vyvolených, kteří začnou z ostatních „přirozeně“ profitovat. Byť Orwell toto nepoznal a v době napsání knihy socialismu v Evropě ještě nezačal, dokázal přesně do puntíku popsat vznik socialismu, jeho průběh a vyvrcholení. V příběhu zvířat z farmy čtenář rozpoznává trefně zachycené rysy totalitních režimů, a s jistým úžasem shledává, že některé z nich v době, kdy autor žil, nebyly ještě známy, a že je tudíž jasnozřivě domyslel a předpověděl.

V zrcadle Farmy zvířat se naši soudruzi ihned poznávali a je příznačné, že česky vyšla od roku 1946 zase až v devadesátých letech minulého století. Ukazuje kupříkladu nejen to jak a za jaké dějinné situace se lži vyrábějí ( přepisování jednotlivých revolučních přikázání), ale i to, jak a proč se jim podléhá ( zlí psi, vše přehlušujíc chór skandujících ovcí, technika veřejné sebekritiky a později i veřejných poprav, ať už jde o lži určené navenek nebo dovnitř systému). Dnes si nad knihou Farma zvířat pobaveně a zároveň smutně uvědomujeme, za jakých životních podmínek a z jakou zaslepeností, oddaností a nevraživostí se ještě nedávno ve střední Evropě žilo.


Článek napsal Marian Gallo (aka Silver) || 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 15.08.2004, autor : Marian Gallo (aka Silver)

Článek ohodnocen 103 čtenáři : 



Článek má 1407 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

07.03. 2014  15:49

kniha je velmi zajímavá

30.09. 2011  20:20

Koupil jsem si tuto knihu v angličtině a myslím, že je to mnohem lepší počtení než v češtině, protože při překladu to ztratilo tu "šťávu" :-) Přečetl jsem teprve 40 stránek, ale zatím mně to baví a věřím, že to dočtu a chci sáhnout po další knize.-Tomas,(20let),Student VŠ-

01.03. 2010  19:52

Obsah fajn, ale ten pravopis!!

31.07. 2005  18:27

Je škoda, že se zatím nenašel nikdo, kdo by přispěl svým názorem na knihu Farma zvířat. Musím přiznat, že já jsem se k ní dostala přes povinnou četbu ve škole, ale kniha mě tak překvapila a fascinovala, je prostě skvělá. Na počátku skělý nápad, báječná idee ale ten konec! Četla jsem i druhou Orwellovu knihu 1984 (taky v rámci povinné četby) a i ta byla vynikající. Ani se nedivím, že Farma zvířat byla roku 1948 stažena z českých pultů, ale Orwell jen prezentoval svůj názor, svůj postoj, snažil se nahlédnout do budoucnosti, do budoucnosti, kde totalitní režim ovládá vše a všechny a snažil se vlastně i říct, jak tento režim vzniká. Ano, na začátku je vždy vznešená myšlenka, ale poté? Myslím, že na toto ale má každý svůj názor. Každopádně, abych se vrátila ke knize - myslím, že je skvělá. Toť vše.

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu