Neil Gaiman - Nikdykde

(1996)

Žánr : fantasy

Neil Gainman je jen dalším z řady autorů, kteří v zahraničí slaví velké úspěchy, ale v České republice je zná jen málo lidí. Ačkoliv mu u nás vyšlo již více než 5 knih, stále je to zanedbatelné množství v porovnání s tím, kolik jich znají v zahraničí. Gainman proslul jako tvůrce scénářů ke slavnému comicsu Sandman - někteří z vás již jistě ví, nedávno u nás vyšly 2 díly tohoto comicsu. Sandman vznikl v roce 1989, od té doby Gainman pilně píše a ještě pilněji přebírá rozličná ocenění, která z jeho aktivity plynou.
V roce 1996 vyšla kniha Nikdykde. Byl to neskutečně nápaditý počin, jak dokazuje také to, že nedlouho poté byla zfilmována jako TV série a získala si obrovské množství fanoušků. Představte si obrazy, které vás nejvíce zajímají, typicky utopické i horrorové, například. Převeďte tyto obrazy na knihu, a dostanete Nikdykde, nefalšovanou fantasy s lehkou příměsí horroru.
Richard Mayhew je obyčejným úředníkem v obyčejné firmě. Komandují ho všichni, nejvíce jeho snoubenka Jessica. Předsevzala si totiž, že z jejího nudného a ušlápnutého partnera učiní opravdového muže. Při cestě na jednu z jejích důležitých schůzek se Richard od Jessiky odtrhne. Může za to evidentně zraněné děvče ležící na chodníku. Zatímco Jessica ji ignoruje, Richard se rozhodne jí pomoci, a tím definitivně pečetí svůj osud. Ztratí Jessicu, seznámí se s dívkou jménem Dvířka, pomůže jí dostat se domů, a po návratu zjistí, že ve svém světě přestal existovat. Nikdy nebyl a nebude. K tomu všemu ještě po jeho stopách jdou dvě velmi nepříjemné osobnosti - pan Croup a pan Vandemar. Snad vám o nich něco napoví jejich heslo: Amputace obtížných údů a preventivní stomatologie. Richard je nucen opět vyhledat Dvířku, ale v jejím světě. A to je ten problém.
Pod všemi městy světa existuje další svět - Pod-město. Existuje například Podřím nebo Podnewyork. V případě Richarda tedy musíme navštívit Podlondýn. Tento svět žije ve všech skulinách, je ignorován, protože si to přeje a protože dnešní doba nás činí slepými vůči takovým světům. V zákoutích tohoto světa se zachycují bublinky starých časů. Podlondýn se částečně rozkládá ve slavném londýnském metru, takže nás čeká slavná exkurze po všech známých i tajných stanicích. Čeká nás přehlídka bizardních bytostí žijící i na okraji naší společnosti. Croup a Vandemar neúnavně pronásledují Dvířku a její společenství, nutí je k tomu jejich tajemný zaměstnavatel...
Gainman vzal všechny bizardní a zvráceně romantické obrazy, okořenil je originálním příběhem a špetkou hořké pravdy, přidal nadpřirozené schopnosti a staré hrdinství, to vše prodchnul šílenstvím a tajemnou atmosférou téměř magického charakteru, úhledně zabalil a předal jako Nikdykde. Poměrně vyčerpávající popis ale neznamená, že kniha je téměř nečitelná a těžká, právě naopak. Inspirován komiksovým stylem se Gainman přiklonil k obrazům a čtivosti díla, obrazy jsou prostě natolik zajímavé, že nepotřebují jiráskovský popis. Vřele knihu doporučuji všem, kdo mají barvité sny a klaustrofobii. Vaše sny budou ještě barvitější a klaustrofobičtější...Zaručeně!


Článek napsala Dooren || Březen 2004


Knižní recenze publikovaná na Čtenáři - www.ctenar.net - dne 25.03.2004, autor : Dooren

Článek ohodnocen 112 čtenáři : 



Článek má 1503 čtenářů.  Ohodnoťte ho také :  1 2 3 4 5     


diskuze - okomentujte tento článek, či tuto knihu

Napsat příspěvek ...

26.03. 2004  09:32

Haha, zapomeň, já potřebuju, aby mě někdo naváděl v těch ostatních knihách...jinak ti samozřejmě nikdo nebrání, ale ještě jsem neskončila, ty nejlepší teprve přijdou :-)

25.03. 2004  21:10

Tedy Dooren, co článek, to pěkný dílko. Já snad přestanu číst ty mé knihy a vrhnu se do těch tvých, neboť jsou až moc zajímavé.....

přihlásit se statistika odběr novinek filozofie webu